جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۱
بودجه ۱۰ هزار میلیاردی شهرداری تصویب شد

بودجه سال ۹۲ شهرداری تهران در بخش در آمدها و منابع با رقمی معادل ۱۰ هزار و چهارصد و پنجاه میلیارد تومان به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش سایت خبری شهرداریها به نقل از اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهرتهران ، مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهرتهران پیش از شروع بررسی  بودجه سال ۹۲ شهرداری تهران در پانصد و بیست و ششمین جلسه شورا اظهار داشت: برای بررسی بودجه سال آینده نیاز به صورت‌های مالی سالهای ۸۹ تا ۹۱ است ، همچنین تکلیف قراردادهای باز شهرداری تهران که حدود ۳۶ هزار قرارداد است باید مشخص شود و گزارشی از عملکرد سازمان نوسازی شهرداری تهران و چگونگی پرداخت دیون بانکی به شورای شهر ارائه شود.

وی همچنین یادآور شد: بودجه سال آینده باید براساس معیارهای انقباضی تدوین شود، چنانچه درآمدها بیشتر از پیش بینی بودجه ، تحقق پیدا کرد در قالب تبصره‌ها و برای پیشرفت پروژه های خاص مانند مترو و بزرگراه ها اختصاص پیدا کند.

درادامه جلسه رسول خادم رئیس کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه شهرداری تهران بودجه سال ۹۲ را در بخش در آمدها و منابع رقمی معادل ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پیشنهاد داده  است ، بررسی بودجه سال ۹۲ شهرداری تهران را آغاز کرد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در بودجه سال ۹۱ رقم ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به تصویب رسیده بود و در متمم بودجه نیز با عملکرد ۶ ماهه اول رقم سال ۹۱ رقم درآمدی معادل ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد به تصویب رسید ، بنابراین ملاک را متمم بودجه سال ۹۱ در نظر گرفته ایم که به این ترتیب بودجه مورد تائید کمیسیون بودجه شورا برای سال ۹۲ شهرداری رقمی معادل ۱۰ هزار و چهارصد و ۵۰ میلیارد تومان است.

خادم با اشاره به آخرین سال فعالیت مدیریت شورا و شهرداری گفت: با توجه به آخرین سال مدیریت شهری فعلی ، اصرار بر این است که در بودجه سال ۹۲ رویکردی انقباضی داشته باشیم و تاجایی که امکان دارد بودجه برای پروژه های نیمه تمام سرمایه ای در نظر گرفته شود و چنانچه در آمد از سقف پیش بینی بالاتر برود در تبصره ۳۸ که مربوط به همین موضوع است برای پروژه های خاص و اولویت دار شهری هزینه شود که پیش بینی می کنیم برای این ردیف بودجه ای معادل هزار میلیارد تومان در نظر گرفته خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی و برنامه بودجه شورا در تشریح ردیف های درآمدی و منابع بودجه سال ۹۲ گفت: یکی از ردیف های این سرفصل از بودجه مربوط به عوارض حاصل از مالیات بر ارزش افزوده است که رقمی معادل هزار و پانصد و چهل و نه میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که این رقم با مجموع بودجه مصوب و متمم سال ۹۱ حدود یک هزار و سیصد میلیارد تومان بود.

همچنین برای ردیف عوارض پرتراکم رقمی معادل ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده که مشابه سال ۹۱ در نظر گرفته شده است .

وی در بخش دیگر اظهاراتش به ردیف های دیگر درآمدی اشاره کرد و افزود: برای درآمدهای ناشی از عوارض عمومی و عوارض بر پروانه های کسب فروش و خدماتی معادل ۴۱ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

از سوی دیگر برای ردیف درآمدی حاصل از تغییر کاربری ها نیز رقمی معادل ۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

بر همین اساس با توجه به تغییراتی که در ارقام ردیف های درآمدی و منابع بودجه سال ۹۲ به وجود آمد اعضای شورا با رقم ۱۰ هزار و چهارصد و پنجاه میلیارد تومان موافقت کردند.

درادامه جلسه بررسی اصلاحات گزارش حسابرس مستقل شورای شهرتهران در خصوص لایحه تفریغ بودجه سال ۱۳۸۸ شهرداری تهران که در جلسات قبلی شورای شهر تهران ارائه شده بود مورد بررسی قرار گرفت.

رسول خادم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در توضیح این موضوع اعلام کرد: بر اساس گزارش حسابرس در تفریغ بودجه سال ۱۳۸۸ شهرداری تهران ،مبلغ ۱۶ میلیارد تومان معادل ۲ دهم درصد انحراف از بودجه داشته ، که آن هم به دلیل تغییر کدین بودجه ای با حسابداری بوده است.

خادم افزود: شهرداری به دلیل حجم بالای اصلاح کدها ، هنوز نتوانسته است صورت های تلفیقی بودجه را براساس گزارش حسابرس مستقل بررسی و اصلاحات را انجام دهد.

حسین محمد پور زرندی معاون مالی شهرداری تهران نیز در توضیح این گزارش گفت: در بررسی گزارش حسابرس در مورد تفریغ بودجه سال ۸۸، ۱۶۰ هزار مورد کد بودجه ای و حسابداری باید اصلاح شوند و با توجه به اینکه این اصلاحات در تفریغ بودجه در سال ۱۳۹۰ انجام شده است و نیز با توجه به فرصت کم  و حجم بالای کار ، به تهیه صورت های تلفیقی سال ۸۸ ورود پیدا نکردیم.

پورزرندی با اشاره به اینکه مغایرت ها در تفریغ بودجه سال ۱۳۸۹ کمتر خواهد بود گفت: در کمیته نظام اصلاح مالی کدینگ های بودجه ای و حسابداری اصلاح شده است.

چمران نیز با اشاره به اینکه صورت های مالی سالهای ۸۹ و ۹۰ هنوز به شورای شهر ارائه نشده است، تاکید کرد: برای اینکه ما بتوانیم بودجه سال ۹۲ را بررسی و تصویب کنیم می بایستی صورت های مالی سالهای ۸۹ و ۹۰ را داشته باشیم.

پورزرندی در توضیح این مطلب افزود: صورت های مالی سالهای ۸۹ و ۹۰ را آماده کرده ایم اما تاکنون از طرف شهرداری صورت های مالی تلفیقی ارائه نمی شد و همه سازمانها و مناطق صورت های مالی جداگانه ارائه می کردند.

پورزرندی ادامه داد : قول می دهیم ظرف مدت ۲ هفته صورتهای مالی را به شورای شهر ارائه دهیم.

درنهایت گزارش حسابرس مستقل شورای شهر تهران در مورد تفریغ بودجه سال ۱۳۸۸ شهرداری تهران به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.

در ادامه جلسه همچنین صورتجلسه مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برای سال ۱۳۹۰ تائید و تنفیذ شد.

براساس صورتجلسه سال ۸۹ مواردی از وظایف مجمع عمومی به شهرداری تهران تنفیذ شده است که چون صورتجلسه سالهای ۸۹ و ۹۰ در یک صورتجلسه به سازمان ثبت شرکت ها ارائه شده بود و این شرکت تنها صورتجلسه سال ۸۹ را تائید کرده است بنابراین لازم است تا موارد صورت جلسه سال ۹۰ نیز جداگانه تائید و تنفیذ شود تا به سازمان ثبت شرکت ها ارائه شود.

حسن بیادی نایب رئیس شورای شهر تهران نسبت به عملکرد برخی از کمیسیون های حل اختلاف در شهرداری انتقاد کرد و اظهار داشت: هیات حل اختلافی که وجود دارد تقریبا فرمایش شده است و دقت کافی در احقاق حقوق مردم ندارد.

وی افزود: در این هیات‌ها به قراردادهای که با مردم بسته شده است اعتنا نمی شود و به صورت یک طرف ، حتی بدون حضور طرف دعوا حکم صادر می شود، و به کسانی که در شهرداری قرارداد را اشتباه بسته اند کسی کاری ندارد و تنها مردم باید تاوان این اشتباهات را پرداخت کنند.

بیادی همچنین نسبت به فروش سریع املاک شهرداری انتقاد کرد و از شهرداری خواست تا لیست املاک فروخته شده در شهرداری ، ظرف مدت دو سال گذشته با قیمت فروش به شورای شهر ارائه شود.

نایب رئیس شورای شهر تهران همچنین نسبت به برخی از تخلفات شهرسازی در شهر از قبیل ساخت صد در صد زیربنا ، دادن طبقات اضافه بر خلاف اصول شهرساز ی و همچنین گرفتن برخی از عوارض ساخت و ساز به صورت غیر قانونی از مردم انتقاد کرد.

حمزه شکیب رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تهران نیز در تائید سخنان بیادی افزود: وضعیت موجود شهر را که دیگر نمی شود پنهان کرد مقدار طبقاتی که اضافه بر طرح تفصیلی داده می شود برای شهر مشکل ساز شده است.

شکیب با اشاره به اینکه ضرایب تجاری هم باید مجوز لازم را بگیرند اظهار داشت: اگر باید ارزش عوارض تجاری را A 16 محاسبه کنیم، برخی از مناطق قانون را رعایت نمی کنند و به صورت خلاف  ارقامی بیشتر از مردم وصول می کنند.

نجفی پیشنهاد داد: طرح حمایت از حقوق مردم در ارتباط با شهرداری تهیه شود.

محمد علی نجفی دیگر عضو شورای شهرتهران نیز در این خصوص اظهار داشت: با گله گذاری مشکل مردم تهران و شهرداری حل نمی شود باید مکانیزمی طراحی شود تا درچارچوب آن امکان تخلف نباشد و یا به حداقل برسد.

وی پیشنهاد داد: هر آنچه در شهرداری اتفاق می افتد را به صورت شفاف به مردم ارائه کنیم به طور مثال نحوه محاسبه عوارض شهرداری روی سایت شهرداری قرار گیرد تا هر شهروندی خواست خودش بتواند عوارض پرداختی خود را محاسبه کند.

نجفی همچنین افزود: برای هر طرحی که در شهر می خواهد اجرا شود نیز تابلوی نصب شود و تمام اطلاعات کامل آن طرح روی آن نوشته شود تا جلوی برخی از تخلفات گرفته شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران همچنین پیشنهاد داد طرحی تهیه شود به نام « طرح حمایت از حقوق مردم در ارتباط با شهرداری» تا دیگر مسئولی حتی یک ریال در ارتباط با عوارض و سایر دریافتی های دیگر از مردم نتواند دریافت کند  و در صورت تخلف  ظرف مدت یک هفته آن مسوول عزل شود.

نجفی اظهار داشت: طبق قانون نظارت بر عملکرد شهرداری بر عهده شورای شهر گذاشته شده است اما متاسفانه ما از این ابزار به درستی استفاده نمی کنیم.

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه ما در یک چرخه معیوب افتاده ایم اظهار داشت: هر جلسه ، از برخی عملکردهای شهرداری گله و یکسری ایرادات را مطرح می کنیم و در نهایت نتیجه ای هم ندارد بنابراین پیشنهاد می دهم از ابزار های قانونی که همان تهیه طرح است استفاده شود.

پروین احمدی نژاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه ساز و کار های قانونی برخورد با تخلفات شهرداری را داریم اظهار داشت: مشکل ما این است که موارد اعلام شده را پی گیری نمی کنیم اگر مثل بحث جدایی ری از تهران شب تا صبح نخوابیم ، می توانیم جلوی تخلفات را بگیریم.

وی همچنین افزود: در مناطق از سازنده های قبل از اینکه تخریب ونوسازی صورت گرفته باشد ، عوارض ۷۹ متر خلافی گرفته می شود و تا پولش را هم ندهند جواز ساخت و ساز به آنها داده نمی شود این یعنی تشویق مردم به انجام خلاف ما باید جلوی این کارها را بگیریم و از ابزار نظارتی خودبه درستی استفاده کنیم.

درابتدای جلسه مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با گرامی داشت دهه فجر وسالروز پیروزی انقلاب اسلامی ابراز ، امیدواری کرد : انقلاب اسلامی به پیروزی نهایی دست یابد.

وی همچنین درگذشت عالم و دانشمند پرتلاش و صبور حسن حبیبی مرد عمل و اخلاق را به شهروندان تهران و خانواده ایشان تسلیت گفت.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری