جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۱
اعلام آمادگی وزارت بهداشت برای آموزش کارگران شهرداری
شهرداری وقتی افرادی را به کاری می‌گمارد نسبت به ارائه آموزش به آنها مسئول است/ برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کارگران شهرداری به منظور پیشگیری از بیماری‌های واگیردار منوط به همکاری ...

شهرداری وقتی افرادی را به کاری می‌گمارد نسبت به ارائه آموزش به آنها مسئول است/ برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کارگران شهرداری به منظور پیشگیری از بیماری‌های واگیردار منوط به همکاری کارفرمایان است.

ایلنا: رییس مرکز بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت گفت: درصورتی که شهرداری برای برگزاری کلاس‌های آموزشی به منظور پیشگیری از ایدز و سایر بیماری‌های عفونی برای کارگران شهرداری درخواست کند وزارت بهداشت از آن استقبال می‌کند.

رضا عزتیان در مورد ضرورت آموزش پیشگیری از بیماری ایدز در بین کارگران شهرداری که با سرنگ، تیغ و… سروکار دارند، به ایلنا گفت: از آنجایی که کارگران شهرداری ممکن است با سرنگ‌هایی که از سوی معتادان در پارک‌ها‌‌ رها می‌شوند درتماس باشند باید آموزش‌های لازم را برای پیشگیری از بیماری ایدز و سایر بیماری‌های عفونی ببیند.

او با بیان اینکه چون این کارگران پرسنل شهرداری محسوب می‌شوند مراکز بهداشت و درمان برای ارائه آموزش نمی‌توانند به طور مستقیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنند، افزود: کارگران شهرداری باید از طریق ساختارهای صنفی به مراکز بهداشتی و درمانی متصل شوند تا این آموزش‌ها را به صورت گروهی ببینند.

رییس مرکز بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در غیر این صورت چطور ممکن است مراکز بهداشتی و درمانی بتواند به این کارگران دسترسی پیدا کند و به آنان آموزش‌های لازم را ارائه کنند.

به گفته این مقام مسئول، به طور حتم کارفرمایان آن‌ها که وابسته به شهرداری هستند باید با مراکز بهداشتی و درمانی برای برقراری یک چنین دوره‌های آموزشی ویژه‌ای ارتباط برقرارکنند.

عزتیان با تاکید براینکه مراکز بهداشت و درمانی به دنبال ارائه چنین آموزش‌هایی در سطح اجتماعی هستند افزود: اگر این بستر‌ها از سوی مراکز صنفی، موسسات و کارخانجات فراهم شود با توجه به وجود مراکز آموزش بهداشت، واحدهای بهداشت حرفه‌ای و واحدهای مبارزه با بیماری‌ها، ساختارهای لازم برای ارائه این آموزش‌ها به کارگران وجود دارد و به طور حتم وزارت بهداشت از آن استقبال می‌کند.

او دانست و افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی در هر استانی ارائه آموزش به گروه‌های شغلی را پیگیری می‌کنند که البته این کار‌‌ همان طورکه گفتم مستلزم همکاری کارفرمایان است.

رییس مرکز بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت تصریح کرد: بنابراین باید یک همکاری تنگاتنگی بین شهرداری‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز بهداشتی و درمانی در هر محل وجود داشته باشد تا در صورت درخواست شهرداری برای آموزش به کارگران، آموزش دهندگان و مربیانی را به مراکزی که شهرداری درخواست کند اعزام کنیم.

وی یادآورشد: البته شهرداری وقتی افرادی را به کاری می‌گمارد نسبت به ارائه آموزش به آنها مسئول است.

عزتیان در مورد برگزاری کلاس‌های آموزشی به منظور پیشگیری از بیماری ایدز برای کودکان خیابانی و زباله گرد‌ها نیز گفت: نهادهای ناظر در این زمینه متعدد هستند به طوری که سازمان‌های دیگری همچون وزارت کشور، شهرداری‌ها، بهزیستی، کمیته امداد و نظایر آن هر کدام متولی و مسئول یک بخشی هستند.

به گفته وی ساختارهای مربوطه در وزارت بهداشت برای آموزش به سایر نهادها برای مقابله با گسترش بیماری‌های واگیردار یا بیماری‌های خاص وجود دارد.

رییس مرکز بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه آموزش‌های لازم به زباله گرد‌ها نیازمند متمرکز بودن آن‌ها است افزود: من نمی‌دانم تا چه حدی سازمان‌ها و نهادهای مسئول توانسته‌اند این پدیده را در سطح شهر‌ها اعمال مدیریت کنند اما با توجه به پیچیده بودن و چند وجهی بودن مشکل، به نظر می‌رسد مشکلات زیادی در این زمینه وجود داشته باشد.

عزتیان ادامه داد: وزارت بهداشت چگونه می‌تواند زباله گردهایی را که به صورت غیرقانونی به این کار دست می‌زنند آموزش‌ بدهد، آیا می‌تواند به تعداد مخازن زباله‌ای که در سطح شهر‌ها وجود دارد نیروهای آموزشی بگذارد تا زمانی که یک زباله گرد به آنجا مراجعه می‌کند به آن‌ها آموزش دهند.

وی با بیان اینکه بعید می‌دانم که چنین انتظاری از وزارت بهداشت وجود داشته باشد چرا که اصلا شدنی نیست افزود: نمی‌شود زمانی را اعلام کرد که تمامی زباله گرد‌ها برای آموزش به مراکز بهداشت و درمانی مراجعه کنند که البته اگر زباله گرد‌ها بیایند وزارت بهداشت حتما آموزش‌های لازم رابه آن‌ها خواهد داد.

رییس مرکز بهداشت حرفه‌ای و مشاغل خاص وزارت بهداشت در مورد آموزش به برخی کودکان کار که گفته می‌شود توسط برخی پیمانکاران که به شهرداری‌ها وابسته هستند برای زباله گردی به کار گرفته می‌شود گفت: اگر چنین چیزی باشد ما از شهرداری خواهش می‌کنیم که بستری را فراهم کند تا آموزش‌های لازم را به آن کودکان بدهیم.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس