جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۱
عبور اتوبوس های فرسوده تهران از مرز ۱۰۰۰ دستگاه / نه سهمیه اتوبوس تهران را می دهند و نه ارز مرجع برای خرید اتوبوس
مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اعلام کرد: افزایش قیمت لوازم یدکی اتوبوس های موجود از یک سو و نوسانات ارزی و تخصیص نیافتن ارز مرجع به اتوبوس های خریداری ...


مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اعلام کرد: افزایش قیمت لوازم یدکی اتوبوس های موجود از یک سو و نوسانات ارزی و تخصیص نیافتن ارز مرجع به اتوبوس های خریداری شده از سوی دیگر، دو چالش بزرگی است که ناوگان اتوبوسرانی تهران با آن رو به رو است.
به گزارش “تهران سما” به نقل از روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مهندس پیمان سنندجی افزود: دولت موظف است دو هزار دستگاه اتوبوس جدید بابت سهمیه سال گذشته و سال جاری به تهران واگذار کند در صورتی که تا کنون حتی یک دستگاه اتوبوس نیز در اختیار ناوگان اتوبوسرانی تهران قرار نداده است.

وی با اعلام این که دولت برابر قانون توسعه حمل و نقل عمومی سهم ۵/۸۲ درصدی خود را در خرید اتوبوس های جدید برای تهران پرداخت نکرده، گفت: البته به این چالش ها باید پرداخت نشدن بخش عمده ای از یارانه بلیت اتوبوس را نیز اضافه کرد.

اتوبوس ۳۰۰ میلیونی را ۹۰۰ میلیون می خریم

مدیر عامل شرکت واحد با اشاره به این که طبق تقسیم بندی دولت در زمینه دریافت ارز مرجع، این ارز به ورود ناوگان حمل و نقل عمومی تعلق نمی گیرد، اظهار کرد: حمل و نقل عمومی در اولویت نهم برای دریافت ارز مرجع قرار دارد و به عبارتی دولت برای خرید و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی ارز را به قیمت مرجع در اختیار شهرداری ها قرار نمی دهد.

سنندجی در خصوص این که چرا دولت برای دریافت ارز مرجع، خرید و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی را در اولویت نهم قرار داده، تصریح کرد: واقعاً نمی دانیم دولت این اولویت بندی را بر چه مبنا و اساسی قرار داده و چون هنوز برای تخصیص ارز مرجع مربوط به این اولویت برنامه های خود را اعلام نکرده اند، ما و مردم در بلاتکلیفی به سر می بریم.

وی با بیان این که پیآمد این تصمیم آن است که هزینه خرید اتوبوس سه برابر شده، اضافه کرد: اگر اتوبوسی در گذشته ۳۰۰ میلیون تومان خریداری می شد در شرایط کنونی برای خرید همان اتوبوس باید ۹۰۰ میلیون تومان پرداخت شود، آن هم در شرایطی که دولت یارانه ۵/۸۲ درصدی خرید اتوبوس را که برابر قانون باید پرداخت کند، به شهرداری تهران نمی دهد.

افزایش قیمت لوازم یدکی اتوبوس تا ۳۳۰ درصد

مدیر عامل شرکت واحد با ذکر این نکته که در شرایط کنونی صدها دستگاه اتوبوس در تهران به مرز فرسودگی رسیده اند اما آن ها را برای ارائه خدمات به شهروندان آماده کرده و به کار گرفته ایم، اعلام کرد: این در حالی است که هزینه تعمیر و نگهداری اتوبوس ها نیز افزایش چشمگیری داشته و برای خرید قطعات مورد نیاز دچار مشکلات زیادی شده ایم.

سنندجی با تاکید بر افزایش قیمت لوازم یدکی و نیز لوازم مصرفی مورد نیاز اتوبوس ها، گفت: به عنوان مثال قیمت باتری اتوبوس ۱۶۲ درصد، لاستیک اتوبوس ۱۴۰ درصد، روغن موتور ۷۸ درصد، ضد یخ ۷۷ درصد، فیلتر روغن ۷۶ درصد و تسمه پروانه از ۲۴۸ تا ۳۳۰ درصد، در نیمه ماهه نخست امسال افزایش داشته است.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: شمار اتوبوس های فرسوده تهران از مرز یک هزار دستگاه عبور کرده و چاره ای نداریم جز آن که تا تامین اتوبوس های جایگزین، اتوبوس های فرسوده موجود را حفظ کنیم چرا که با حذف این اتوبوس ها، مسافران با مشکلات جدی مواجه می شوند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری