جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ مرداد ۱۳۹۱
گزارشی از معضل زباله گردی در شهر؛ خطرهایی که کودکان زباله گرد را تهدید می کند
پسر بچه چشم عسلی آن چنان سیاه و دودی شده است که هر کس نداند گمان می کند زغال فروش است! شلوارش حداقل ۲ سایز بزرگ تر از اندازه واقعی ...

پسر بچه چشم عسلی آن چنان سیاه و دودی شده است که هر کس نداند گمان می کند زغال فروش است! شلوارش حداقل ۲ سایز بزرگ تر از اندازه واقعی اش است و پیراهنش تا نزدیکی های زانو رسیده. «کریم» تمام روز را به سطل های زباله خیابان های شهر سر می زند، سطل های زباله آبی رنگ برای او حکم همان لپ لپ های رنگارنگ را دارد که با محتویات کثیفی پر شده است. از دور به چند متری زباله دان ها که نزدیک می شود دعا می کند که جنس با ارزشی از پلاستیک یا آلومینیوم گیرش بیاید، هر چه سنگین تر باشد روزی اش بیشتر است.او بچه افغان و از خانواده ای است که پدرش هیچ مسئولیت و نقشی در مقابل فرزندان ندارد.به هر پسر بچه ای که او را به احساس درونی اش هم سن و سال خود می داند با کنجکاوی نگاه می کند ولی کیسه سنگین روی شانه هایش اجازه نمی دهد که حس کنجکاوی یا حسرتش بیش از این ها تحریک شود.او محکوم است به کار در میان زباله ها و این یعنی خطرناک ترین اشکال کار…

یک انبار پر از ضایعات در خیابان مدرس۱۱

«نعیم» را در کوچه پس کوچه های خیابان مدرس دنبال می کنم. یک گاری دستی پر از ضایعات دارد، پلاستیک و آهن آلات زنگ زده و فرسوده، قرار است این ها را به یک نفر در خیابان مدرس ۱۱ بفروشد، او یک انبار پر از نان خشک دارد کارش همین است. جلوی در خانه یک کامیون در حال بارگیری است از حلب کهنه گرفته تا شیشه های نوشابه، آهن آلات و … «نعیم» هر کیلو پلاستیک را ۱۵۰ تومان به او می فروشد، سن و سالش کم به نظر نمی آید. «نعیم» می گوید: آدم بدی نیست او هم افغان است ۵ پسر دارد که همه شان گاری دارند و ضایعات جمع می کنند.او می گوید: من فقط گاهی سرم را داخل زباله دان ها می کنم تا ببینم جنس با ارزشی وجود دارد یا نه. بیشتر جلوی در منازل مردم راه می روم و با صدای بلند فریاد می زنم نان خشک، پلاستیک کهنه، حلب کهنه…خنده روی لبانش نقش می بندد!۱۲ ساله هستم، مدرسه نمی روم، فقط یک سال رفتم که بیرونم کردند.

پول یک دستکش ۱۵۰۰ تومانی را ندارد

پیرمردی را هم می بینم که در حال برداشتن کارتن و جعبه های خالی از داخل سطل زباله بیست متری سوم خیابان مدرس است. یک کلاه بافتنی، یک کت قهوه ای و شلوار مشکی به تن دارد که آن هم از بس رنگش رفته قهوه ای شده است. از جیبش یک نخ ضخیم که به دسته یک چاقوی سفید بسته شده آویزان است. او خوب نمی شنود.باید خیلی بلند با او حرف می زدم، سر و رویش کثیف است، زیر ناخن های بلندش چرک و کثیفی جمع شده است. با چاقو کارتن ها را از وسط نصف می کند و روی هم می گذارد، می گوید: هر کیلو کارتن را ۶۰ تومان به یک نفر در شهرک صنعتی می فروشم، از صبح تا شب کارم این است، خانه ام پشت بیمارستان امام رضا(ع) است و نان شب را از همین راه در می آورم، نمی توانم کار دیگری انجام دهم، ضربان قلبم بالاست!

او دستکش ندارد، ماسکی هم روی صورتش نیست و در جواب این سوال که چرا حداقل دستکش به دست نمی کنی می گوید: می دانید باید چند کیلو از این کارتن ها را بفروشم تا بتوانم یک دستکش ۱۵۰۰ تومانی بخرم!

زباله گردی یک شغل

به طور حتم با چنین افراد ژولیده ای که در حال جست وجو داخل زباله ها هستند مواجه شده اید، از آن جا که در سال های گذشته به ندرت چنین صحنه هایی را می دیدیم ولی حالا در خیابان های شهر زنان، مردان، افراد پیر، جوان و کودک با سر و وضع ناجوری را می بینیم که کارشان این است.یک زن ساکن خیابان غفاری می گوید: هر چند روز یک بار پدر و پسری را می بینم که با وانت سفید در محله مان مشغول زباله گردی هستند، آن ها عقب وانت را پر از پلاستیک، کارتن، نان خشک و … می کنند و معلوم نیست به کجا می برند، این شغلشان است!«عرفانی» می افزاید: این شغل کثیف و خطرناک است و احتمال زیادی به شیوع انواع بیماری ها دارد. علاوه بر این کسی هم نیست جلوی فعالیت این ها را بگیرد. بعد از این که کارشان با سطل های زباله تمام می شود همه چیز را همان جا رها می کنند و گاهی سطل زباله را به صورت واژگون به حال خود می گذارند و می روند.

زباله گردها به رعایت نظافت توجهی ندارند

یک دختر جوان هم زباله گردی را پدیده ای نو و جدی می داند و می گوید: این نشان می دهد اطرافمان آدم های فقیر زیادی هستند که حاضر می شوند برای یک تکه نان به این گونه کارها رو آورند و تا کمر داخل سطل زباله فرو روند.«امیرآبادی» می افزاید: این افراد به رعایت نظافت هم توجهی ندارند، حتی یک دستکش دستشان نمی کنند. داخل زباله ها ممکن است هر چیزی باشد ولی آن ها بی توجه به این مسئله، کارشان را می کنند و در پی نفع خود هستند.

حرف های یک کارشناس

هر چند کسب درآمد و کمک به تفکیک زباله اصلی ترین دلیلی است که زباله گردها به آن اشاره می کنند اما این که هر کس بدون رعایت شرایط و ضوابط بهداشتی گلاویز هر سطل زباله شود و علاوه بر آلوده کردن محیط اطراف، حجم زیادی از آلودگی ها و میکروب ها را به جامعه و خانواده انتقال دهد موضوعی است که ضرورت جلوگیری از فعالیت این افراد را مورد توجه قرار می دهد.

یک کارشناس ارشد پژوهش در علوم اجتماعی با بیان این مقدمه می گوید: تحولات قرن اخیر، پیشرفت فناوری و گسترش انقلاب صنعتی که به بهبود زندگی انسان ها منجر شده، تولید و مصرف بیش از حد را به وجود آورده و ناهنجاری های بسیاری چه در زمینه بهداشتی (آلودگی زیست محیطی) و چه در زمینه اجتماعی(زباله گردی و …) را در پی داشته است.

«فرامرز سنگری آبیز» فقر اقتصادی و در درجه دوم فقر فرهنگی، نبود مدیریت صحیح و مناسب در سیستم جمع آوری زباله، استفاده نکردن از تجارب کشورهای دیگر که در سیستم جمع آوری زباله، استفاده نکردن از تجارب کشورهای دیگر که در سیستم جمع آوری تفکیک، بازیابی و امحای زباله موفق بوده اند را از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در بروز پدیده زباله گردی عنوان می کند و می افزاید: نبود اطلاع رسانی توسط سازمان های مرتبط درباره خطرهای این پدیده، نوع طراحی سطل های زباله که علاوه بر سهولت در امر زباله گردی امکان پرسه حیوانات و حشرات موذی را ممکن ساخته، همچنین مشکلات زیست محیطی و … از دیگر عوامل زباله گردی است.

وی درباره خطرهایی که کودکان زباله گرد را تهدید می کند، ادامه می دهد: این کودکان پس از تحمل سختی های ۲ یا ۳ روز اول، روز چهارم و پنجم از سوی افراد سودجو یا باندهای کمین کرده مورد سوء استفاده قرار می گیرند به طوری که گاه کودک زباله گرد ترجیح می دهد به جای حمل یک کیسه سنگین و چندش آور و سود کم، ۲ مثقال مواد مخدر را جابه جا کند و از شر کیسه بد بوی زباله خلاص شود.به گفته این کارشناس، حتی اگر بوی نامطبوع زباله هم کودک را وسوسه نکند به طور حتم مریضی پدر، داد صاحبخانه و دیگر فشارهای اقتصادی باعث تن دادن به خطرهای دیگر می شود.

وی می گوید: نبود مرجعی برای رسیدگی به کودکان زباله گرد باعث می شود این دسته از کودکان بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهزیستی، شهرداری و وزارت بهداشت پاس کاری شوند.

منبع: روزنامه خراسان

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس