جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۳۹۱
قالیباف در مجلس: رشد فساد اداری در شهرداری منفی است / در تهران مسکن، اضافی هم داریم
شهرداري تهران با بيان اينكه رشد فساد اداري در شهرداري تهران كاهش يافته است، در مورد موضوع قيمت مسكن و ساخت و ساز در شهر تهران گفت: امروز در تهران ...

شهرداری تهران با بیان اینکه رشد فساد اداری در شهرداری تهران کاهش یافته است، در مورد موضوع قیمت مسکن و ساخت و ساز در شهر تهران گفت: امروز در تهران کمبود مسکن نداریم و حتی مسکن اضافی نیز وجود دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر قالیباف بعد از ظهر امروز با حضور در نشست اعضای کمیسیون عمران، در پاسخ به پرسش یکی از نمایندگان درخصوص اقدامات شهرداری برای مقابله با فساد اداری گفت: بنده هیچ‌گاه ادعا نکرده‌ام که در حوزه اصلاح سیستم اداری و کاهش فساد در شهرداری تهران آن را ریشه‌کن می‌کنم و یا اینکه در آینده ریشه‌کن خواهم کرد، اما می‌توانم این موضوع را با قاطعیت عنوان کردم که در دوران مدیریت بنده در شهرداری تهران رشد فساد کاهش و منفی شده است.

وی در ادامه تاکید کرد: برخورد، تنبیه و اخراج به شدت در شهرداری تهران اعمال شده است که بسیاری از آنها رسانه‌ای نگردیده است، به طوری که طبق گواه گزارش‌های ۵ دستگاه نظارتی کشور، شهرداری تهران در طول دو سال متوالی گذشته به عنوان سازمان نمونه در مبارزه با فساد معرفی شده است.

شهردار تهران در مورد موضوع نصب بنرهایی در سطح تهران با محتوای تبلیغ کالاهای خارجی گفت: در این رابطه هیچ ادعایی ندارم ولی به خوبی می‌توانیم به این موضوع پی ببریم که شهرداری چگونه در حوزه تربیت و آموزش با نصب بنرهایی با محتواهای مختلف فعالیت کرده است.

وی با طرح این پرسش که آیا سامسونگ، ال‌جی، دوو، سونی کالاهای داخلی و یا خارجی هستند، گفت: بنده مجوز تابلوهایی را که در شهر تهران می‌زنم، از وزارت فرهنگ و ارشاد می‌گیریم که تمامی این تابلوها با مهر وزارت ارشاد در سطح شهر گسترده شده است، نمی‌توانیم بگوییم که ال‌.جی برای تبلیغات در تهران کالای خارجی اما در بازی‌های ملی فوتبال ببینیم که در وسط زمین تبلیغ ال‌جی می‌شود، از این رو از شما درخواست دارم که درخصوص برخی موضوعات سطحی‌نگر نباشید.

قالیباف در عین حال تاکید کرد که برای تبلیغات کالاهای تولید داخل، شهرداری تهران ۴۰ درصد تخفیف قائل شده و کالاهای صددرصد خارجی را تبلیغ نمی‌کند.

وی افزود: ما در شرایطی نیز قرار می‌گیریم که کالایی با سرمایه‌گذار ایرانی و با تمامی قطعات تولید داخل در کشور توزیع می‌شود، اما کارخانه آن در ترکیه است. حال خودتان بگویید که این تولید داخل به شمار می‌آید یا خارج؟ در همین رابطه قانون نیز بیشتر از این به من اجازه نمی‌دهد که تابلوهایی را که قرار داد با وزارت ارشاد و ارگان‌های دیگر را دارد از سطح شهر جمع کنم.

شهردار تهران در پاسخ به پرسش دیگری در مورد ساخت و ساز مسکن در تهران گفت: بنده امروز با قاطعیت این موضوع را اعلام می‌کنم که ما امروز در تهران کمبود مسکن نداریم به طوری که در حال حاضر بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزار واحد مسکن خالی در تهران وجود دارد، به همین دلیل است که بنده می‌گویم که ما مسکن اضافی هم داریم.

وی افزود: نبود توجه کافی به مدیریت در اقتصاد و تبدیل شدن مسکن از یک کالای مصرفی به یک کالای تجاری باعث شده که قیمت مسکن به این میزان افزایش پیدا کند، اکنون شرایط به جایی رسیده که حتی اگر وزارت مسکن و شهرسازی و یا حتی شهرداری تهران اعلام کند که می‌خواهد تدبیری در این رابطه بیاندیشد به دلیل نبود ابزار کافی این امکان میسر نیست، چون نقدینگی در جامعه افزایش یافته که این نقدینگی در بازارهای مختلف همچون طلا، ارز، خودرو و یا مسکن وارد می‌شود.

قالیباف در ادامه در پاسخ به پرسش یکی دیگر از اعضای کمیسیون عمران در مورد برنامه‌های شهرداری درخصوص معماری شهر تهران گفت: شهرسازی و معماری از چالش‌های مهم همه شهرداری‌های کشور به شمار می‌آید، در شرایطی که انتخاب و ساختن نمای ساختمان به عنوان حق جامعه و صاحب ملک است، مشاهده می‌کنیم که باید برای گرفتن پروانه شهرداری تضمین دهند که نمای ساختمان و حتی داخل ساختمانشان را براساس چارچوب‌هایی بسازند که این رویه درست نیست.

به گزارش ایسنا، شهردار پایتخت در ادامه با مفید دانستن مدیریت بحران در تهران، مسوولیت این کار را به عهده خود دانست.

قالیباف درخصوص انتقادات برخی از اعضای کمیسیون عمران در مورد اعتراضات بعضی از شهروندان به قیمت خرید ملک‌شان از سوی شهرداری برای ساخت بزرگراه امام علی (ع) گفت: شهردار تهران برای تکمیل پروژه بزرگراه امام علی (ع) هفت هزار ملک را در طول شش ماه تملک کرد، از این رو اگر کسی حتی اعتراضی داشته باشد، امری طبیعی به شمار می‌آید.

وی افزود: در همین راستا شهرداری تهران با شورای شهر توافق کرد تا خانه‌های زیر ۷۰ متر در محله‌هایی چون نظام‌آباد،‌اتابک و منصور را که جزو محله‌های فقیر به حساب می‌آید، به قیمت آزاد بنگاهی یعنی بالای متری ۵۰۰ هزار تومان خریداری کند. در همین راستا خانه‌های برخی از معلولین و جانبازان و افراد تحت پوشش کمیته امداد که زیر ۴۰ متر بود خریداری شد و به آنها خانه‌هایی با متراژ ۶۰ متر اعطا گردید.

قالیباف در عین حال تاکید کرد که اگر نمایندگان موردی درخصوص اعتراض شهروندان تهران به نحوه خرید مسکن‌شان دارند، به شهرداری اعلام کنند تا کمتر از ۲۴ ساعت این مشکل حل گردد.

شهردار تهران در ادامه با بیان اینکه تمامی شهرداران مناطق ۲۲ گانه تهران و معاونینش هر هفته در روزهای دوشنبه ملاقات‌های عمومی دارند، گفت: البته بنده نفس انجام این ملاقات‌ها را خوب نمی‌دانم چراکه عمدتا باعث زد و بند و بیان برخی سفارشات می‌شود.

وی با بیان اینکه سامانه ۱۸۸۸ روزانه حداقل ۴ هزار نفر تماس را ثبت می‌کند، گفت: این سامانه مربوط به رسیدگی به شکایات و مطالبات شهروندان تهران به صورت هوشمند است.

شهردار تهران همچنین درخصوص موضوع شرکت جهان و ابهامات پیش آمده پیرامون آن گفت: شرکت جهان متعلق به بانک شهر است که من از این شرکت دفاع می‌کنم، چراکه تمامی کارگزاران مرتبط با بانک شهر تعطیل شده و تنها این شرکت امور را انجام می‌دهد، البته در این رابطه جو سازی‌های درخصوص خرید سکه توسط بانک شهر انجام شد.

قالیباف در ادامه کسب درآمد توسط شهرداری را یکی از چالش‌های بزرگ برشمرد و گفت: البته مجلس هشتم با تصویب قوانین درخصوص مالیات بر ارزش افزوده اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است که جای قدردانی دارد.

وی در پاسخ به پرسش یکی دیگر از اعضای کمیسیون عمران در مورد کارهای فرهنگی شهرداری تهران گفت: کار فرهنگی شهرداری تهران از جنس دادن تسهیلات و یا پول گدایی به دست کسی نیست، ما در شهرداری تلاش کردیم تا کار اجتماعی و فرهنگی، هنری، آموزشی، بهداشتی و مدیریتی انجام دهیم به طوری که امروز تمامی NGOهای مرتبط با ترک اعتیاد از سوی شهرداری کمک می‌شود.

قالیباف با مخالفت با مدیریت واحد شهری گفت: ما به دنبال مدیریت یکپارچه در شهر هستیم، چراکه در حال حاضر دولت با در دست داشتن پول نفت توانایی پرداخت پول آب، برق، گاز و یا حتی مدارس مردم را ندارد، چه برسد به اینکه این پول‌ها در اختیار شهرداری قرار داده شود تا آن را در غالب مدیریت شهری هزینه نماید، به نظر ما باید بستر IT و مدیریت یکپارچه شهری به دور از تمرکزگرایی در شهرداری اتفاق افتد.

قالیباف همچنین خاطرنشان کرد که در زمان معاونت فروزنده در توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور توافق کرده بودیم که در ابتدای آغاز به کار مدارس در مهرماه شهرداری در چند منطقه هماهنگی‌هایی را با آموزش و پرورش انجام دهد، تا مشکلی برای مردم در مورد مسائلی همچون ترافیک به وجود نیاید.

شهردار تهران با بیان اینکه نمایندگان نباید نگران رشد افزایش جمعیت در تهران باشند، گفت: محدوده شهر تهران ۶۴۴ کیلومتر مربع است که ما می‌توانیم به خوبی این محدوده را کنترل کنیم، اکنون نگرانی درخصوص حاشیه شهر تهران از باب رشد جمعیت از لحاظ باربری و مهاجرت است.

وی در ادامه توضیح داد: باید مدیریت واحد در کل شهر و استان تهران وجود داشته باشد چراکه در آینده امکان بروز بحران فرهنگی، سیاسی و امنیتی وجود دارد.

وی همچنین با طرح این پرسش که آیا ترافیک شهر تهران قابل حل است گفت: آیا در شهرهایی همچون پارس، نیویورک، لندن، ترافیک حل شده است؟ آنها برای حل مشکل ترافیک با توسعه حمل و نقل عمومی و بزرگراه‌ها و محدود کردن بخش خصوصی تمهیداتی را اندیشیده‌اند این در حالی است که در تهران روزانه ۱۲۰۰ ماشین پلاک می‌شود که این خود عاملی برای تشدید بحران ترافیک است.

قالیباف با بیان اینکه شهرداری‌ها در کشور بی‌صاحب‌ترین سازمان‌ها هستند، گفت: شهرداری‌ها در ساختار اداری و اجرایی کشور بی‌کس هستند، از این رو انتظار می‌رود که مجلس نهم در حوزه ساختاری به موضوع شهرداری‌ها و مدیریت یکپارچه شهری در بحث مدیریت محلی و ملی تعیین و تکلیف کند.

وی در پایان یکی از عوامل رضایتمندی مردم از شهرداری تهران را طبق نظرسنجی‌های انجام شده از سوی دستگاه‌های نظارتی و دولتی هماهنگی‌های خوب با شورای شهر تهران عنوان و خاطرنشان کرد: در حالی که در شورای شهر تهران سه جریان مختلف سیاسی عضو هستند و ما کاملا شورای شهر سیاسی داریم، اما بنده در مدت ۷ سال که در شهرداری تهران حضور دارم، می‌توانم گواه این را بدهم که در تمامی موضوعات کارشناسی هیچ نگاه سیاسی به موضوعات نبوده و تنها نگاه کارشناسی حاکم بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس