جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۷ تیر ۱۳۹۱
آموزش ، حلقه مفقوده مدیریت پسماندهای شهری است
شهردار تبريز آموزش را حلقه مفقوده طرح‌ها و برنامه‌هاي حوزه مديريت پسماندهاي شهري دانست و بر لزوم توجه جدي متوليان امر در اين حوزه به موضوع آموزش عمومي تأكيد كرد. به ...

شهردار تبریز آموزش را حلقه مفقوده طرح‌ها و برنامه‌های حوزه مدیریت پسماندهای شهری دانست و بر لزوم توجه جدی متولیان امر در این حوزه به موضوع آموزش عمومی تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری تبریز مهندس نوین در نشست هم‌اندیشی مدیریت پسماندهای شهرداری با اعلام این که بدون توجه به موضوع آموزش و فرهنگ‌سازی ، امکان موفقیت و ثمربخشی طرح‌ها و برنامه‌های اجرایی در این حوزه وجود ندارد خاطرنشان کرد: اگرچه جمع‌آوری ، دفع ، انتقال ، دفن بهداشتی و در یک کلام مدیریت پسماندهای شهری وظیفه ذاتی و اصلی شهرداری است ؛ با این حال پرهزینه‌ترین وظیفه مدیریت شهری نیز به شمار می‌رود ، به همین خاطر بدون توجه به اطلاع‌رسانی فراگیر ، آموزش عمومی و فرهنگ‌سازی گسترده و مداوم در این حوزه ، امکان ثمربخشی طرح‌های اجرایی وجود ندارد.
شهردار تبریز در ادامه افزود: به همان میزان که در بعد سخت‌افزاری و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز مدیریت پسماند پیشرفت چشمگیر داشته‌ایم و شهرداری تبریز گام‌های موثر و موفقی در این حوزه برداشته ، در بعد نرم‌افزاری و کار فرهنگی اقدامات چندانی صورت نگرفته و باید نهادها و دستگاه‌های متولی به ویژه رسانه‌ها اعم از مطبوعات و صداوسیما و متولیان فرهنگی حضور پررنگی در این حوزه داشته باشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خدمات‌شهری و مدیریت پسماندهای شهری را شاخص رضایتمندی مردم و مقبولیت خدمات‌رسانی شهرداری دانست و افزود: خدمات شهرداری در حوزه پسماندهای شهری باید به موازات خدمات عمرانی و توسعه محور ارایه شود و مدیریت شهری تبریز طی این سال‌ها در راستای هدف فوق حرکت کرده است.

مهندس نوین با تأکید بر نقش موثر و محوری خانواده‌ها در امر فرهنگ‌سازی ، برنامه‌ریزی برای کاهش حجم زباله‌های تولیدی روزانه در شهر را مهم‌ترین گام در دستیابی به اهداف مورد نظر دانست و گفت: علاوه بر خانواده‌ها ، نقش نهادها و موسسات آموزشی به ویژه مهدکودک‌ها در این حوزه می‌تواند پررنگ‌تر باشد و باید در این سطح نسبت به تعمیم آموزش‌های مورد نیاز برای دستیابی به هدف در درازمدت اقدام اساسی صورت گیرد.
وی در عین حال تلاش برای اصلاح الگوهای بهینه مصرف ، اطلاع‌رسانی ، فرهنگ‌سازی ، اعمال مکانیزم‌ها و سیاست‌های تشویقی ، اجرا و تسریع طرح‌های موضوعی ، را از دیگر ضرورت‌های این حوزه برشمرد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس