جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴
زباله های عفونی بیمارستان ها بدون بی خطرسازی به زباله دان اهواز می رود
معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز گفت: زباله های عفونی بیمارستان ها و کلینک های درمانی اهواز، بدون بی خطرسازی به شهرداری تحویل داده می شود که این مساله برخلاف ...

معاون سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز گفت: زباله های عفونی بیمارستان ها و کلینک های درمانی اهواز، بدون بی خطرسازی به شهرداری تحویل داده می شود که این مساله برخلاف قانون است.

 

به گزارش ایرنا محمدمسعود طاهرپور دوشنبه در نشست خبری مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند که در این سازمان برگزار شد، با بیان اینکه ۲۰ سال است که زباله های عفونی بیمارستانی توسط شهرداری اهواز جمع آوری می شود، اظهار کرد: هم اکنون زباله های ۲۵ بیمارستان و کلینیک را به صورت غیربهداشتی تحویل می گیریم.
وی بی خطرسازی زباله های عفونی را بر اساس قانون مدیریت پسماند وظیفه مراکز تولیدکننده زباله دانست و گفت: برخی از بیمارستان ها سیستم بی خطرسازی زباله های عفونی (اتوکلاو) را نصب کرده اند اما این کار به صورت اصولی انجام نمی شود بنابراین ما خطر پذیری نمی کنیم و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کارگران شهرداری و محیط زیست، تصمیم گرفتیم که سلول جدیدی برای دفن زباله های عفونی احداث کنیم.

* انتشار گاز سمی در برومی
طاهرپور همچنین گفت: مدفن قدیمی زباله اهواز محل انتشار گاز سمی متان در هواست.
وی توضیح داد: ۲۰۰ هکتار در مدفن قدیمی زباله اهواز در منطقه برومی به دلیل گازهای تولیدی دچار مشکلاتی بوده، که بروز انفجار و آتش سوزی ناشی از گاز موجود ، اهالی را ناراضی کرده بود.
طاهرپور با اشاره به اینکه این اراضی به شرکت نفت تحویل داده شده افزود: با همکاری شرکت نفت لوله گذاری این محل انجام شده تا گازهای تولیدی (متان) راه خروجی داشته باشند و از انفجار جلوگیری شود.
وی اضافه کرد: امکان بهره برداری این گازها وجود دارد اما به دلیل هزینه بالا، شهرداری نمی تواند این کار را انجام دهد، به همین دلیل فلرهای پنج متری برای خروج گاز ساخته ایم و اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز برای این پروژه از ما تقدیر کرده است.
معاون سازمان مدیریت پسماند اهواز اظهار کرد: کارخانه کمپوست که در مدفن پسماند اهواز مستقر است، با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته شده و زیرنظر آنها اداره می شود که در صورت واگذاری به سازمان پسماند آن را راه اندازی می کنیم.
وی گفت: برای راه اندازی کارخانه کمپوست به پیمانکار اخطار کرده ایم.
طاهرپور با اظهار بی اطلاعی از مهلت تعیین شده برای پیمانکار کمپوست، دلیل ورود سازمان بازرسی به این پروژه را مذاکره با سازمان مدیریت پسماند برای اجرای صحیح کار عنوان کرد.
وی همچنین گفت: ۱۵۰ انبار ضایعاتی غیرمجاز در اهواز وجود دارد که ساماندهی آنها در برنامه است.

* سلول جدید برای زباله های عفونی
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز از احداث سلول های جدید برای دفن بهداشتی پسماندهای شهری و زباله های بیمارستانی خبر داد.
محمدامین طالقانی با بیان اینکه ساخت دومین سلول دفن بهداشتی زباله آغاز شده گفت: سلول دفن زباله بیمارستانی حداکثر تا پنج ماه دیگر راه اندازی می شود.
وی افزود: هر کدام از این سلول ها ظرفیت دفن ۵۰۰ تن زباله را در شبانه روز داشته و حدود سه سال عمر دارد.
به گفته وی، برای ساخت این دو سلول ۶۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه می شود.
طالقانی همچنین از راه اندازی سامانه شناسایی اتوماتیک خودروهای جمع آوری پسماند (سیستم RFDI) خبر داد و افزود: این سامانه که برای نخستین بار در اهواز نصب می شود، اکنون ۷۰ درصد پیشرفت دارد.
وی اضافه کرد: با نصب این سامانه خودروهای حمل پسماند قابل ردیابی خواهند بود و از تخلیه زباله در حاشیه شهر و محل های غیرمجاز جلوگیری می شود.
طالقانی گفت: کار تعمیر و مرمت لوله های هوادهی سلول پسماند انجام شده تا آتش سوزی هایی که پیش از این در این محل اتفاق می افتاد تکرار نشود.
وی در ادامه اظهار کرد: سکوی موقت پسماند در ملاشیه که زباله مناطق ۲، ۴ و ۶ اهواز در آن دفع می شود دارای مشکلاتی بوده که ساماندهی آن تا دو هفته دیگر به اتمام می رسد.
طالقانی افزود: این محدوده به مساحت هفت هکتار حصارکشی شده و در مراحل بعدی قرار است فضای سبز آن احداث شود.
وی گفت: گام نخست طرح تفکیک پسماند از مبدا در مناطق یک، ۲، ۳ و ۸ اهواز نیز در دستورکار قرار دارد که در صورت ابلاغ از سوی شهرداری آن را آغاز می کنیم.
طالقانی افزود: پیش از این قرار بود پیمانکاران حمل زباله این طرح را اجرا کنند اما اجرای بخشی از کار در سال ۸۷ نشان داد که توانایی این کار را ندارند بنابراین قرار شد این طرح با پیمانکاران جدید اجرا شود.
مشاور سازمان مدیریت پسماند نیز در این نشست گفت: روزانه ۱۲ تا ۱۵ تن پسماند بیمارستانی و ۹۵۰ تن زباله شهری در اهواز تولید می شود.
مزدک رساپور افزود: سلول دفن زباله های بیمارستانی برای نخستین بار در کشور در اهواز احداث می شود که هدف از ساخت آن جلوگیری آلودگی شدید این نوع زباله هاست.
وی با بیان اینکه این سلول مانع نفوذ آلودگی زباله های عفونی به محیط زیست می شود اظهار کرد: روش فعلی دفن در سلول های پسماند حجم گازهای گلخانه ای تولیدی را نیز به شدت کاهش می دهد.
سایت ‘صفیره’ اهواز از سال ۹۱ و با تعطیل شدن مدفن قدیمی پسماند اهواز در منطقه ‘برومی’ راه اندازی شد. سایت های قدیم و جدید دفن پسماند در اهواز همیشه با مشکل و اعتراض اداره کل حفاظت محیط زیست روبه رو بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری