جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۴
هوای تهران از شرایط سالم تا مرز هشدار
با توجه به پدیده وارونگی هوا در تهران و شرایط پایدار جوی، با تصمیم کمیته اضطرار برای پیشگیری از ایجاد شرایط ناسالم در تهران در روزهای آینده، تصمیماتی برای محدودیت ...

با توجه به پدیده وارونگی هوا در تهران و شرایط پایدار جوی، با تصمیم کمیته اضطرار برای پیشگیری از ایجاد شرایط ناسالم در تهران در روزهای آینده، تصمیماتی برای محدودیت تردد گرفته شده است.

مریم نادری، مدیر واحد پایش و پیش‌بینی این شرکت با اعلام این خبر گفت:کیفیت هوای تهران از امروز بعد از ظهر با کاهش وزش باد وارد شرایط پایداری می‌شود و به همین دلیل پیش بینی‌ها حاکی از افزایش غلظت آلاینده‌ها و احتمال ورود به شرایط ناسالم است، بر همین اساس کمیته اضطرار آلودگی هوا صبح امروز با تشکیل جلسه‌ای تصمیم گرفت برای جلوگیری از ورود به شرایط ناسالم فردا و پس فردا (دوشنبه و سه شنبه) مدارس ابتدایی و مهدهای کودک را تعطیل کند.

او افزود: همچنین ساعت کار سازمان ها و اداره ها در  تهران و ری به جز مراکز درمانی و بانکها در روز سه شنبه نیز با دو ساعت تأخیر آغاز و طرح زوج و فرد نیز در روز دوشنبه از در منازل اعمال می شود. در زمان بازگشایی مدارس، ورزش در فضای باز نیز ممنوع است.

نادری در ادامه درباره کیفیت هوای تهران در هفته گذشته هم گفت: کیفیت هوای تهران  در هفته گذشته (۱۹ تا ۲۵ دی)   پس از اینکه سه روز در شرایط سالم قرار داشت به شرایط ناسالم برای گروه های حساس رسید و غلظت آلاینده ها در روز چهارشنبه تا مرز هشدار نیز افزایش یافت.

او ادامه داد: از شبانگاه ­جمعه (۱۸ دی) دامنه­ های جنوبی البرز تحت تأثیر سامانه بارشی ورودی از سمت شمال غرب کشور قرار گرفت، به همین دلیل در تهران در اوایل هفته شاهد بارش باران و وزش باد شدید بودیم. یکشنبه بارش باران و وزش تندباد در تهران سبب کاهش قابل ملاحظه غلظت ذرات معلق شد اما پس از آن وزش باد از جهت غرب (متغیر بین شمال غرب تا جنوب غرب) ذرات معلق را پراکنده کرد و موجب بهبود نسبی کیفیت هوا شد.

به گفته نادری، اوایل هفته گذشته افزایش رطوبت نسبی به همراه مه در منطقه سبب کاهش عمق میدان دید را موجب شده و در برخی ساعات عمق میدان دید تا حد ۲ کیلومتر کاهش یافته است. بررسی‌ها نشان می دهد تغییرات شرایط جوی حاکم بر منطقه در نوسانات کیفیت هوای پایتخت نقش به سزایی داشته است.

او ادامه داد: از روز دوشنبه با گذر این موج ناپایدار و استقرار جو آرام و پایدار در منطقه شاهد تجمع تدریجی آلاینده­ها و مهیا شدن شرایط نامساعد کیفی هوا در تهران بودیم اما سکون نسبی هوا  و عدم وزش باد قوی منجر به تشدید پدیده وارونگی دما  و افزایش غلظت آلاینده ها در سطح شهر شده و  پایتخت پایان هفته هوایی غبارآلود را پشت سر گذاشت. به گونه ­ای که بیشینه میانگین غلظت ذرات معلق  کمتر از ۱۰ و ۲٫۵ میکرون طی این روزها به ترتیب به ۱۶۷ و ۸۴ میکروگرم بر متر مکعب رسید. غلظت بالای این دو آلاینده به همراه رطوبت نسبی بالا باعث شد قدرت دید در برخی ساعات به ۴ کیلومتر برسد.

مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوا ادامه داد: در روزهای پایانی هفته نیز با وجود کاهش تردد خودروها، به دلیل تداوم شرایط پایدار موجود تغییر محسوسی در غلظت آلاینده­ها ایجاد نشد و کماکان شاهد جوی غبارآلود و شرایط کیفی هوای نامطلوب در منطقه بودیم.   همین امر به همراه افزایش رطوبت نسبی (در برخی ساعات ۷۰ درصد) موجود در هوا باعث کاهش عمق میدان دید شد.

اطلاعات غلظت آلاینده­ها بر اساس داده­ ایستگاه­های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه­گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

منبع: مهر
Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری