جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۴
شهرداری تهران برای حل مشکل آلودگی هوا طرح مدون و روشن دارد
شهردار تهران در چهارمين همايش ملي مديريت آلودگي هوا و صدا با بيان اينکه از 180ليتر سوخت مصرفي در تهران 50 هزار ليتر آن در پمپ بنزين ها تبخير مي ...

شهردار تهران در چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا با بیان اینکه از ۱۸۰لیتر سوخت مصرفی در تهران ۵۰ هزار لیتر آن در پمپ بنزین ها تبخیر می شود، گفت:

گاهی اوقات با اطلاعات درست آدرس غلط می دهیم و افکار عمومی را گمراه می کنیم. غافل از این که افکارعمومی دیر یا زود متوجه واقعیت می شوند .
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، قالیباف در چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا که با حضور وزیربهداشت، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و جمعی از اندیشمندان خارجی برگزار شد، با اشاره به اینکه آلودگی هوا تنها مختص کشور ما نیست و یک چالش برای سایر کشورهای دنیا و شهرها محسوب می شود، اظهارداشت: در ایران هم چندسال قبل می گفتیم تنها تهران درگیر مشکل آلودگی هواست. این درحالی است که امروز ۵ تا ۶ شهر دیگر نیز به طور جدی با این مشکل درگیر شدند. البته مساله آلودگی هوا در تهران به دلیل اینکه این شهر پایتخت سیاسی کشور است مورد توجه قرار می گیرد اما این موضوع در سایر شهرها گاها مورد بی توجهی و فراموشی قرار می گیرد .
وی با تاکید بر اینکه امروز منابع و عوامل خطرساز آلودگی هوا بر ما مسلط شده اند و خود را تثبت می کنند، گفت: متاسفانه بخشی از این موضوع تبدیل به فرهنگ مردم و مسوولان ما شده است. درواقع به نوعی با این موضوع کنار آمده ایم و از امروز به فردا محول می کنیم که این خطر بزرگی است. ضمن اینکه گاهی اوقات با اطلاعات درست آدرس غلط می دهیم و افکار عمومی را گمراه می کنیم . غافل از این که افکارعمومی دیر یا زود متوجه واقعیت می شوند .
شهردار تهران ادامه داد: گاهی در بحث آلودگی هوا صحبت از ساخت اتوبان، پل ، خودرو ، بلند مرتبه سازی و باد می شود. بعضی اطلاعات درست می دهند اما نتیجه غلط از آن می گیرند که این امر کاملا اشتباه است .در واقع آیا می توانیم بگوییم اتوبان باعث آلودگی هوا می شود؟ این مثل آن است که بگویم ساخت چاقو باعث کشتن انسان ها می شود . دراین بحث، مهم استفاده درست از ظرفیت هاست .
قالیباف با بیان اینکه مشکل آلودگی هوا ماحصل دو دهه است، تصریح کرد: به جرات می گویم در کمتر از یک دهه می توانیم بر آن مسلط شویم و در ۵ تا۶ سال می توانیم به شرایط قابل قبول برسیم. براین اساس کاهش آلودگی هوا هم امکان پذیر است و هم طولانی نیست .
وی با اشاره به تجربه مکزیکوسیتی دربرنامه کاهش آلودگی هوا از اواخر دهه ۹۰ تا سال ۲۰۰۶ گفت: این شهر با جمعیتی بیشتر از تهران با وضعیت اقتصادی نه چندان مطلوب و شرایط اقلیمی شبیه تهران توانست در یک بازه زمانی وضعیت آلودگی هوا را به نقطه قابل قبولی برساند.
شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع کاهش CO در تهران اظهارکرد: زمانی که من رییس پلیس بودم و سرکار خانم ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست، موضوع CO یکی از بحث های اصلی شهر ما بود . البته با همکاری و توافق توانستیم در کمتر از چندسال این موضوع را حل کنیم. به طوری که دیگر شاهد چنین موضوعی در تهران نیستیم. درست در همان زمان که رییس پلیس بودم در خصوص بحث فرهنگسازی هم برخی می گفتند مردم ما به فرهنگ ترافیک بها نمی دهند .من در آن دوره طرح مدونی را به دولت برای موضوع ترافیک ارایه دادم.
قالیباف افزود: دولت درآن زمان گفت اگر بتوانیم یک بند از این طرح که شامل بستن کمربند برای راننده هاست را اجرا کنید، پای کار می ایستیم . دراین خصوص دولت به من مهلت شش ماه داد و من در جلسه دولت با این شرط که هیچ یک از اعضا در این خصوص مصاحبه نکنند، شرط را پذیرفتم و در کمتر از دو ماه شاهد فرهنگسازی در خصوص بستن کمربند ایمنی در کشور بودیم، به طوری که امروز حتی بدون حضور پلیس هم بالغ بر ۷۵درصد از مردم از کمربند ایمنی استفاده می کنند .
شهردار تهران با بیان اینکه ما تجربه های موفقی در کشور داریم ، اما نمی دانم چرا به آنها بی توجهی می شود، گفت: واقعیت این است که ما نیازمند بحث کارشناسی و اطلاع رسانی دقیق هستیم. شهرداری امکانات علمی خوبی دارد و به طور مرتب به مردم اطلاع رسانی می کند. حتی در دوره ۲۲ روزه الودگی هوا هم ما هیچ وقت از اطلاع رسانی به مردم دریغ نکردیم . چرا که مردم باید واقعیت را بدانند که هم در حفظ جان خود کوشا باشند و هم در مورد خطر بزرگی که وجود دارد، آگاه باشند .
قالیباف با تاکید بر اینکه موضوع کاهش آلودگی هوا نباید گفت و گوی سیاسی بین مدیران باشد، خاطرنشان کرد: ما و دولت باید با هم موضوع را حل کنیم. در این خصوص هم باید کارشناسان تصمیم بگیرند و ما مدیران به دور از گفت وگوی های سیاسی تصمیمات را پیگیری و اجرایی کنیم تا موضوع حل شود.
به گفته وی امروز شناخت لازم نسبت به موضوع آلودگی هوادر کشور وجود دارد و تنها نیاز به اقدامات اجرایی است .
قالیباف درادامه سخنانش به دو رویکرد قالب درخصوص آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: یک نگاه می گوید که بگذاریم آلاینده ها تولید شوند و بعد به دنبال حل آن باشیم . نگاه دوم که نگاه شهرداری تهران و البته کارشناسان است بر این است که نباید بگذاریم که آلاینده ها تولید شوند. ما برای این کار در شهرداری تهران مطالعات دقیقی را با دانشگاه ها انجام دادیم و به جمع بندی دقیقی رسیدیم .
وی ادامه داد: درحال حاضرسالانه ۸۰۰ هزار تن آلاینده تولید می شود که این به معنای تولید روزانه تقریبا دوهزار تن آلاینده است . مطالعات ما نشان می دهد ۸۰درصد آلایندگی ناشی از وسایل نقلیه متحرک در شهر و ۲۰ درصد از سایر عوامل است .
قالیباف با بیان اینکه سهم مصرف خانگی از آلودگی هوا تنها ۲٫۲ درصداست، تصریح کرد: سوال اینجاست که چطور می گویم ۴۰ درصد از آلایندگی مربوط به وسایل خانگی است؟ البته ما قبول داریم که صرفه جویی در مصرف گاز شرط عقل است اما باید بپذیریم که مصرف گاز خانگی تاثیر چندانی درآلودگی هوا ندارد.
وی تاکید کرد: حدود ۵۰ درصد از ۸۰ درصد آلایندگی های که مربوط به وسایل نقلیه متحرک است ناشی از ۴۰۰ هزار خودرو است قبول داریم بسیاری با این خودروها امرار معاش می کنند، اما ما می توانیم با رعایت تمامی ملاحظات مردم مشکل آلودگی های ناشی از خودروها را حل کنیم .
شهردار تهران درادامه با انتقاد از انتقال اتوبوس ها و مینی بوس های فرسوده به پایتخت گفت: استفاده از اتوبوس ها و مینی بوس های فرسوده در شهر را ممنوع می کنیم، اما به دلیل ضعف مدیریت در اجرا از همین وسایل درتهران به عنوان سرویس نهادهای دولتی و غیردولتی استفاده می کنیم .
قالیباف با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر تولید موتور انژکتوری از شهریور سال ۹۵ عنوان کرد: این اقدام خوب است اما می توانیم از مردمی که از موتور استفاده می کنند بخواهیم از موتور انژکتور استفاده کنند. چطور ما می توانیم ۱۰۰ هزارخودرو به مردم بدهیم اما نمی توانیم برای ۸ هزار پیکانی که در تهران به عنوان تاکسی فعالیت می کنند، کاری کنیم .
وی با تاکید بر همکاری شهرداری تهران با دانشگاه های داخلی و خارجی برای شناسایی منابع الاینده در تهران تصریح کرد: واقعیت این است که ما تجهیزات لازم برای شناسایی منابع ۲٫۵ میکرون الاینده داخل شهر را نداشتیم و این اساس با همکاری دانشگاه شریف، دانشگاه تهران و دانشگاه های خارجی توانستیم اطلاعات موجود را به درستی تحلیل کنیم، به طوری که در حال حاضر به راحتی می توانیم بگویم از ژانویه و فوریه ۲۰۱۵ منابع آلاینده دقیقا چه چیزهایی هستند .
شهردارتهران بنزین و گازوئیل را یکی ازمهمترین عوامل شکل گیری آلودگی هوا عنوان کرد و گفت: ما برای حل مشکل طرح مدون و روشن داریم اما اجازه نمی دهیم به شکل کاریکارتوری اجرا شود. در واقع این طرح باید دقیق و با یک پیوست اجتماعی و فرهنگی محکم انجام شود .
قالیباف با تاکید بر سهم توسعه حمل ونقل عمومی در کاهش آلودگی هوا در تهران گفت: زمانی که شهرداری را تحویل گرفتیم سالانه ۲٫۵ کیلومتر خط مترو در تهران کشیده می شد، اما امروز این آمار به ۳۰ کیلومتر در سال رسیده است ضمن اینکه برای امسال و سال آینده این میزان به بالای ۶۰ کیلومتر افزایش پیدا می کند .
وی ادامه داد: من ۳۳ ایستگاه مترو در ابتدای کار تحویل گرفته ام که امروز تعدادایستگاه ها به بیش از ۱۰۰ ایستگاه رسیده است و تاپایان سال ۹۶ هم به بیش از ۱۶۰ ایستگاه افزایش می دهیم. این در شرایطی است که دولت دراین زمینه با ما همراهی نمی کند و از سهم ۵۰ درصدی اش هم کمتر از ۵ درصد پرداخت می کند .
شهردار تهران با اشاره به مسوولیت دولت مبنی بر تولید و توزیع اتوبوس های دارای استاندارد یورو ۴ گفت: مطالعات ما نشان می دهد هر موتورسیلکت در هر کیلومتر ۱۵ گرم آلاینده تولید می کند. این در حالی است که یک خودروی یورو ۴ در هر کیلومتر تنها ۱٫۱۸ گرم الاینده تولید می کند.
وی ادامه داد: تحت این شرایط باید کاری انجام دهیم و تصمیم بگیریم، نه آنکه ۶ هزارو ۵۰۰ خودروی پیکان کابراتوری به عنوان تاکسی را در تهران داشته باشیم . این خودروها که وزن آنها هزار و ۲۰۰ کیلوگرم است در سال بیش از ۱۲۰۰ کیلوگرم آلاینده ۲٫۵ میکرونی وارد شهر می کنند.ایا نمی توانیم برای این خودروها و یا نیسان های آبی فکری کنیم؟
به گزارش شهرنوشت محمدباقر قالیباف با اشاره به مصوبه دولت در سال ۱۳۹۰ مبنی بر دستورالعمل های ورود خودرو به کلانشهرها تصریح کرد: متاسفانه این مصوبه هیچگاه اجرا نشد. دولت یازدهم هم در اردیبهشت سال ۹۳ یک سری مصوبه برای خودروها تعیین کرد. ما به عنوان مدیریت شهری تابع مصوبه دولت بودیم و در برج ۶ در شورای عالی ترافیک تصمیم گرفتیم تا طرح ال ای زد را در مرکز شهر اجرا کنیم.
وی بابیان اینکه خودروهای آلوده عمدتا درمرکز شهر تردد می کنند، خاطرنشان کرد: براساس همین نگاه طرح ال ای زد آماده شد و قرار بود تنها درمرکز شهر اجرا شود که آقایان گفتند که شما اختیار ندارید که تصمیم گیری کنید و طرح که قرار بود آبانماه اجرا شود، درنهایت اجرا نشد.
قالیباف ادامه داد: درست است که اجرای این تصمیمات نیاز به بودجه دارد اما قبل از آن نیاز به مدیریت و استفاده درست از ظرفیت ها دارد. ما علاوه بر این مشکلات، مشکل کیفیت صنعت، ساخت و ساز و کیفیت سوخت را هم داریم .
وی با تاکید بر تلاش مجدانه وزارت نفت در خصوص توزیع سوخت استاندارد گفت: روزانه ۱۸۰هزارلیتر سوخت در تهران مصرف می شود که ۵۰ هزار لیتر آن در پمپ بنزین تبخیر می شود .
شهردار تهران تاکید کرد: وزارت نفت همچنین در حوزه گازوئیل نیز اقدامات مطلوبی را انجام داد به طوری که امروز در حوزه گازوئیل از ۷ هزار پی پی ام به زیر ۵۰ پی پی ام رسیده ایم، اما با وجود تمامی این اقدامات زمانی که این سوخت وارد موتور پیکان کاربراتوری یا اتوبوس های فرسوده می شود باز هم نتیجه ای جز الودگی هوا ندارد .
به گزارش شهرنوشت قالیباف درپایان با انتقاد از اینکه اتوبوس ها بدون فیلتر دوده از کارخانه خارج می شوند، خاطرنشان کرد: باورکنید که موضوع کاهش آلودگی هوا هم سخت و هم آسان است . به جرات می گویم که ما حداقل ۵۰ درصد از شرایط امروز را می توانیم با توجه به راهکارهای علمی بهبود دهیم. واقعیت این است که هم مشکل را می دانیم و هم می توانیم اما نمی دانم چرا نمی خواهیم اقدامات لازم را انجام دهیم .

قالیباف در جمع خبرنگاران درخصوص کاهش آلودگی هوا:
هم موضوع را می شناسیم،هم مصوبه های لازم را داریم فقط نباید پاس کاری وظایف کنیم/مردم فرهنگ استفاده از حمل ونقل عمومی را دارند، وسایل نقلیه عمومی کم است
شهردار تهران در جمع خبرنگاران گفت: تمام تلاش ما این است که مصوبات مجلس وهیات دولت اجرایی شود تا ۱۰درصد ازخودروهایی که ۵۰ درصد آلودگی شهر را ایجاد می کنند، وارد شهر نشوند.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، محمدباقر قالیباف در حاشیه چهارمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا وصدا با حضور درجمع خبرنگاران درپاسخ به این سوال که آیا مسوولان برای فرهنگسازی مردم حاضر هستند یک روز بدون خودرو در شهرتردد کنند، اظهارداشت: به نظر من طرح نیاوردن خودرو ازمنزل شاید به صورت نمادین و برای فرهنگ سازی جالب باشد اما آیا می توانیم هر روز به مردم بگوییم خودروی خود را از خانه خارج نکنند، در حالی که سرویس حمل ونقل عمومی به اندازه کافی وجود ندارد؟
وی بابیان اینکه ۸۰ درصد از آلایندگی در تهران مربوط به وسایل متحرک است و ۴۰ درصد از این میزان برای کمتر از ۱۰ درصداز خودروهاست، گفت: تمام تلاش ما این است که مصوبات مجلس وهیات دولت اجرایی شود تا ۱۰درصد ازخودروهایی که ۵۰ درصد آلودگی شهر را ایجاد می کنند وارد شهر نشوند.
شهردار تهران با تاکید بر اینکه آلودگی هوا را می توان به شکل بومی و در داخل کشور حل کرد، افزود: در سال ۸۱ تصمیم بر این شد تا موضوع CO که یک زمانی بزرگترین چالش شهر بود حل شود، امروز می بنییم که در این خصوص به حد استاندارد رسیده ایم .
قالیباف با انتقاد از اجرای طرح زوج و فرد از درب منزل به هنگام افزایش آلودگی هوا گفت: شهروند صبح قبل از آنکه از خانه بیرون بیاید متوجه می شود که نمی تواند خودروی خودرا به سطح شهر بیاورد. دراین میان حقوق شهروندی چه می شود؟ درست این است که ما به ماشینی که آلودگی ایجاد می کند اجازه خروج ندهیم نه اینکه تمامی خودروها را مشمول این طرح کنیم .
قالیباف درپاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر استفاده از تجربه سایر کلانشهرها دربحث کاهش آلودگی هوا عنوان کرد: ما از تجربه توکیو، پاریس و مکزیکو سیتی استفاده کردیم اما سعی می کنیم بیشتر از شهرهایی که از نظر جغرافیایی شبیه ما هستند استفاده کنیم .
وی با بیان اینکه منابع تولید کننده آلاینده ها کاملا مشخص هستند، تصریح کرد: موضوع را به طور کامل می شناسیم و مصوبه های لازم راهم داریم فقط نباید کارها را پاس کاری کنیم. در شرایطی که هر موتور کاربراتوری درهر کیلومتر ۱۵ گرم الاینده تولید می کند و هر خودروی استاندارد یک ۱٫۱۸ گرم آلاینده، به یک موتور اجازه تردد می دهیم اما به خودروی استاندارد اجازه تردد نمی دهیم. به عقیده من این نه کارشناسی است و نه عدالت.
شهردار تهران در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص طرح مدون شهرداری تهران برای حل مشکل آلودگی هوا گفت: این مسوولیت را همه با هم باید اجرا کنیم . البته در طرحی که مدیریت شهری دارد این امکان وجود دارد که در هر شش ماه کنترل و پایش دقیق صورت گیرد و امیدواریم ظرف ۵ تا ۶ سال به نقطه مطلوب برسیم .
قالیباف درادامه در پاسخ به سوالی درخصوص طرح جامع تهران تصریح کرد: طرح جامع، تفصیلی و منظر در حال حاضر در پایتخت در حال اجراست.
به گزارش شهرنوشت در ادامه یکی از خبرنگاران از شهردار تهران درخصوص استفاده کارمندان شهرداری از حمل ونقل عمومی و توصیه شهردار به این امر سوال کرد که قالیباف در پاسخ گفت: حتما این توصیه را به همکارانم می کنم و همانطور که همگان شاهد هستند امروز اتوبوس های ما در همه ساعات در پیک است. مردم فرهنگ استفاده از حمل ونقل عمومی را دارند اما این وسایل به نسبت جمعیت کم است. تهران امروز باید ۱۱ هزار اتوبوس داشته باشد اما تنها ۶ هزاراتوبوس در تهران فعال هستند.
قالیباف افزود: ۸۲ درصد ازهزینه خرید اتوبوس هم باید توسط دولت انجام شودکه طی ۶ سال گذشته هیچ هزینه ای پرداخت نشده است .
شهردارتهران در بخشی دیگری ازسخنانش در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی درتعلل در اجرای پروژه های ترافیکی درشهرتهران طی ۹ ماهه گذشته و اجرای حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد پروژه نصب فلیتر دوده عنوان کرد : ما در این مورد هیچ تعللی نداشتیم و درخصوص نصب فیلتر دوده اقدامات لازم را انجام می دهیم . اما بحث ما این است که چرا اتوبوسی که از کارخانه خارج میشود مجهز به فیلتر دوده نیست .
وی ادامه داد: ما دربرج ده امسال قرار داریم و پیشرفت ۶۰ درصدی برای یک پروژه دراین مدت افتخار بزرگی است . درست است که ما کمبود بودجه داریم اما کار را پیش می بریم . در همین بازه زمانی اگر به پروژه های غیرشهرداری نگاه کنیم می ببنید که شاید دو درصدهم پیشرفت نداشته اند و پیشرفت ۶۰ درصدی برای آنها شاید در فرایند ۵ ساله اتفاق بیفتد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری