جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۴
احیای بافت فرسوده، نباید به تخریب بخش‌های تاریخی منجر شود
نماینده شهرداران کشور با اشاره به روند تدوین برنامه ششم توسعه، بر لزوم اختصاص ردیف مستقل بودجه برای تحول در بافت های ناکارآمد شهری تاکید کرد. به گزارش شهریار، دکتر صادق ...

نماینده شهرداران کشور با اشاره به روند تدوین برنامه ششم توسعه، بر لزوم اختصاص ردیف مستقل بودجه برای تحول در بافت های ناکارآمد شهری تاکید کرد.

به گزارش شهریار، دکتر صادق نجفی، در بازدید از شماری از پروژه‌های احیای بافت‌فرسوده شهری، با بیان این مطلب اظهار داشت: زندگی در سکونتگاه‌های ناپایدار گاه به یک عادت زیستی تبدیل می شود و خطرات آن، وقتی محسوس است که زلزله‌ای حادث شود.

وی با اشاره به وجود ۷۶ هزار هکتار بافت فرسوده در ۴۹۵ شهر کشور گفت: این آمار زنگ خطری است که متوجه حدود یک سوم جمعیت شهری کشور است و از خطرپذیری بالای ساختار شهری کشور حکایت می‌کند.

نماینده شهرداران کشور در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، با اشاره به نقش قانونگذاری در اصلاح این نارسایی گفت: موضوع گسترده و خطیری چون بافت فرسوده، طبیعی است که نمی‌تواند تنها با تکیه بر تسهیلات شهرداری‌ها رفع شود، از این رو، اختصاص ردیف مستقل بودجه در روند تدوین برنامه ششم توسعه، می‌تواند بازنگری و بازسازی بافت‌های فرسوده را با پشتوانه قانونی و منابع مالی قوی‌تری، به اجرا درآورد.

دکتر نجفی همچنین مشارکت بخش خصوصی را ضرورت دیگر احیای بافت‌های ناکارآمد شهری خواند و تصریح کرد: علاوه بر اختصاص ردیف‌های ویژه، باید با روان‌سازی سازو کارهای قانونی، زمینه‌ سرمایه‌گذاری‌های مدون و تاثیرگذار بخش‌های خصوصی فراهم شود.

وی همچنین بر لزوم تفکیک بافت‌های تاریخی از بافت‌های ناکارآمد و صیانت از حوزه‌های تاریخی شهرها تاکید کرد و گفت: بازنگری در بافت‌های قدیمی نباید به بهای تخریب بخش‌های هویت‌دار و خاطرانگیز شهرها تمام منجر شود.

شهردار تبریز در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اقدامات مدیریت شهری تبریز در خصوص بافت‌های فرسوده گفت: خوشبختانه هماهنگی مدیریت شهری، موجب شده تبریز به عنوان یک پایلوت قوی نوسازی، پیشتاز احیای بافت‌فرسوده شهری باشد.

وی تصریح کرد: طبق آمار نوسازی شهرهای کشور، مدیریت شهری تبریز، پس از برنامه‌های احیای بافت فرسوده حریم رضوی، بیشترین مداخله عمرانی را با محوریت بافت تاریخی کشور اجرا کرده است.

دکتر نجفی با اشاره به تفاهم‌نامه اسکان پایا خاطرنشان کرد: اجرای موثر و موفق تفاهم‌نامه چند جانبه اسکان پایا در شهر تبریز، پشتوانه برنامه‌های نوسازی شهری کشور خواهد بود. /شهریارنیوز

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس