جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۱
ماجرای افزایش نرخ کرایه های تاکسی و مترو/ کسی تایید نمی کند
نرخ کرایه های تاکسی سرانجام افزایش یافت اما تا این لحظه هیچ کس حاضر نیست مسئولیت این افزایش را به عهده بگیرد به طوریکه نه شورای شهر تهران در این ...

نرخ کرایه های تاکسی سرانجام افزایش یافت اما تا این لحظه هیچ کس حاضر نیست مسئولیت این افزایش را به عهده بگیرد به طوریکه نه شورای شهر تهران در این زمینه اطلاع رسانی می کند و نه شهرداری حاضر است در خصوص اجرایی شدن این مصوبه توضیحی به شهروندان ارائه دهد.
به گزارش خبرنگارمهر، وعده هفته گذشته رئیس شورای شهر تهران عملی شد و از غروب یکشنبه گذشته نرخهای جدید کرایه های تاکسی اجرایی شد.

مهدی چمران در جلسه علنی هفته گذشته شورا اعلام کرده بود با رایزنیهایی که انجام داده است بزودی نرخهای جدید کرایه های تاکسی و اتوبوس را اعمال می کند.

روز گذشته نیز در جلسه غیر علنی شورای شهر چمران از اجرایی شدن تدریجی نرخهای کرایه تاکسی و اتوبوس خبر داد و گفت: با توجه به جلسات متعددی که در هفته گذشته برای هماهنگی اجرای نرخهای جدید حمل و نقل درون شهری برگزار شد، مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص تعیین نرخ کرایه های حمل و نقل با تغییر اندکی مورد تایید قرار گرفت که به تدریج به اجرا گذاشته شده و عملی خواهد شد.

اما بر خلاف همیشه که در جلساتی این گونه که تصمیمات مهمی گرفته می شود سخنگوی شورا به میان خبرنگاران می آید و توضیحاتی در خصوص اوضاع و احوال شورا می دهد. دیروز شورا تنها به گذاشتن خبر در سایت روابط عمومی اکتفا کرد و پرسش رسانه ها در خصوص روند تدریجی اجرا و میزان تغییرات بی پاسخ ماند.

اجرای این مصوبه از غروب دیروز آغاز شد و برچسبهای جدید نرخ کرایه ها در خطوط تاکسیرانی نصب شد و مسافران مترو نیز از بلندگوهای مترو از تغییرات جدید نرخ بلیت آگاه شدند. در این میان هیچ کدام از اعضای شورا تصمیم نداشتند در خصوص افزایش نرخها توضیحی به رسانه ها بدهند و ترجیح دادند تنها در میدان عمل مسافران با نرخهای جدید روبرو شوند. از سوی دیگر شنیده ها حکایت از دیدار شبانه چمران با فرماندار تهران دارد. دیداری که چندان موفقیت آمیز نبوده و گفته می شود فرماندار حاضر به ابلاغ مصوبه شورا نشده است.

اما منابع آگاه از رایزنی رئیس شورای شهر تهران با رئیس جمهور برای اجرایی شدن این مصوبه خبر می دهند و می گفته می شود قرار بود این مصوبه در هنگام برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران اجرایی شود اما شورا تصمیم گرفت در سکوت خبری این مصوبه را زودتر از موعد اجرایی کند .

عدم اطلاع رسانی تا آنجا ادامه می یابد که در روزی که مسافران مترو و تاکسی هنوز از تغییرات کرایه ها آگاه نشده اند و تنها با برچسبهای موقت تاکسیهای خطی روبرو هستند روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک خبری در خصوص بارندگیهای شب گذشته تهران می دهد و از تاثیر این بارندگیها بر کاهش آلودگی هوا سخن می گوید و ترجیح می دهد از سوی این روابط عمومی خبری مبنی بر اجرایی شدن مصوبه شورا منتشر نشود .

اما روابط عمومی مترو تهران دیرهنگام و زمانی که بیشتر مسافران مترو از گرانی بلیت مطلع شده اند در سایت روابط عمومی افزایش نرخ بلیتها را اعلام می کند. از آن سو مسئولان دولتی ترجیح می دهند در واکنش به اجرای مصوبه شورا پیش از ابلاغ سکوت کرده و منتظر بمانند نتیجه اجرای بدون مجوز فرمانداری چه می شود.

اما کرایه های تاکسی چقدرگران شده است

سخنگوی شورای شهر تهران پیش از این اعلام کرده بود: تاکسیهای گردشگری، فرودگاه، ترمینال، راه آهن ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته گران تر می شود .

خسرو دانشجو با بیان اینکه در تعیین نرخها سکه ۲۵ تومانی را در نظر گرفتیم گفت: برای آنکه ممکن است مسافران اندک باقی پولشان را از رانندگان طلب کنند و برای آنکه مشکلی به وجود نیاید در تعیین نرخها ۲۵ تومان را مبنا قرار دادیم تا مشکل پول خرد به وجود نیاید.

وی تاکید کرد: اکثر خطوط افزایش ۱۵ تا ۱۶ درصد را شاهد بودند و تعداد بسیارکمی از خطوط ۲۱٫۶ درصد افزایش کرایه داشتند.

دانشجو اضافه کرد: سازمان تاکسیرانی برای کنترل نرخها موظف است برچسب نرخهای جدید را حداکثر تا یک ماه بر روی شیشه خودروها نصب کند. همچنین مصوب شد نرخ کرایه سرویس مدارس تا پایان خرداد ۹۱ به شورا ارسال شود و پیشنهاد کرایه های حمل و نقل عمومی برای سال ۹۲ تا بهمن ماه سال جاری به شورا ارائه شود.

نرخ جدید بلیتهای مترو چه میزان است

ردیف نوع بلیت قیمت مصوبه سال ۹۰ قیمت مصوبه شورادر سال ۹۱ توضیحات
۱ بلیت تک سفره ۳۰۰۰ ۳۵۰۰
بدون محدودیت طول سفر و زمان استفاده

۲ بلیت دو سفره ۴۵۰۰ ۵۵۰۰
بدون محدودیت طول سفر و زمان استفاده

بلیتهای مدت دار یک ساله نیز به قیمت ۵۵ هزار تومان از امروز فروخته می شود. افزایش نرخهای کرایه های تاکسی و بلیت مترو امسال در بی خبری کامل اجرایی شد با وجود آنکه مسافران و رانندگان تاکسی را از بلاتکلیفی در آورد اما نوع برخورد مدیریت شهری و نحوه اجرای آن متفاوت با سالهای گذشته بود.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس