جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
شهرداری‌ها رکورددار بیشترین تخلفات در۵ سال اخیر

سربازرس سیاسی و قضایی بازرسی استان خوزستان گفت: بیشترین تخلفات در طول پنج سال اخیر متعلق به شهرداری‌ها است.

Print Friendly, PDF & Email

علی دژمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز اظهار کرد: طی پنج سال اخیر بیشترین تخلفات را در حوزه شهرداری داشتیم که این تخلفات سه دلیل عمده ساختاری، نوع سیاست‌گذاری و فرهنگ غالب استان دارد.

وی در تشریح این تخلفات گفت: دلیل تخلفاتی که منشأ ساختاری دارد این است که برخی از سیاست‌گذاری‌های کشور معمولاً کپی‌برداری است، اینجا نیز مدیریت شهرداری که یک نهاد عمومی غیر دولتی است را به سبک کشورهای پیشرفته تعریف کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ساختار تعریف شده براساس مدل شهرداری کشورهای توسعه یافته مانند فرانسه است افزود: زیرساخت‌های متناسب با این نوع سیاست‌گذاری در شهرداری های ما که مدیریت سنتی دارند وجود ندارد, در حالی که در آن کشور شهرداری و شورای شهر یک دولت محلی هستند.

دژمان در ارتباط با ساختار شهرداری‌ها در کشور ما گفت: در کشور ما شهرداری‌ها حاکمیتی هستند و بخش عمده اعتبارات آنها را دولت تامین می‌کند ولی به عنوان یه نهاد عمومی غیردولتی اقدام می‌کنند، به عبارتی نوعی ساختار شتر مرغی دارند.

وی با اشاره به مشکل دیگری که سبب تخلف در شهرداری‌ها می شود گفت: فرهنگ حاکم بر جامعه یکی دیگر از علل بروز تخلف است، در این نوع از فرهنگ شهرداری‌ها به‌عنوان یک نهاد حاکمیتی از سوی مردم شناخته می‌شوند و از شهرداری‌ها انتظار دارند تا به آنها خدمات ارزان و گاهاً رایگان ارائه کنند.

سربازرس سیاسی و قضایی بازرسی استان خوزستان ادامه داد: این در حالی است که یک نهاد غیردولتی باید از محل درآمدهای خود بقای خود را حفظ و خدمات خود را روز به روز ارتقاع دهد که این نوع ساختار زمینه تخلفات را برای شهرداری ها فراهم کرده است.

دژمان در بیان دلیل سوم بروز تخلفات گفت: یکی دیگر از علل بروز تخلفات در شهرداری‌ها بدنه کارشناسی فوق‌العاده ضعیف و نیروهای ناکارآمد شهرداری‌ها است.

‌دژمان با بیان اینکه در شوراهای شهر تصمیمات بیشتر مبتنی بر رضایتمندی است، گفت: بر اساس همین نوع تصمیمات, کارهای بدون اولویت به شهرداری تحمیل شده و منجر به اقداماتی می شود که در بودجه تعریف نشده است و در نهایت سبب تعهد مازاد بر اعتبار می شود که این تعهد مازاد زمینه بروز تخلفات را فراهم می‌کند.

وی تأکید کرد: به دلیل همان تصمیمات مذکور در حال حاضر تمامی شهرداری‌های استان خوزستان به جز بعضی شهرداری‌های برخوردار مانند ماهشهر و آبادان که از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده درآمد مناسبی دارند, بدهکار هستند.

سربازرس سیاسی و قضایی بازرسی استان خوزستان تصریح کرد: در حال حاضر درآمد و هزینه‌های شهرداری‌های استان به صورت سنتی انجام می‌شود و این در حالی است که در  کشورهای پیشرفته و حتی شهرهای تهران، قزوین و اصفهان ارتباط بین ارباب رجوع و شهرداری در مورد صدور پروانه و سایر خدمات  قطع شده و از طریق سیستم الکترونیک انجام می شود.

‌وی در پاسخ به این سؤال که راه حل کاهش تخلفات چیست گفت: بحث فرهنگ‌سازی بهترین راهکار است زیرا نظارت و بازرسی صرفاً فقط بازدارنده است و مشکل را به طور کامل حل نمی کنند.

دژمان بیان داشت: بهتر است که نظارت‌ها مدنی و عمومی باشند. فرهنگ سازی می تواند با همکاری سازمان‌هایی چون ارشاد، آموزش و پرورش و صدا و سیما همگام با معاونت فرهنگی شهرداری ها انجام شود.

سربازرس سیاسی و قضایی بازرسی استان خوزستان عنوان کرد: ساختار شهرداری‌های استان باید مشخص شود که حاکمیتی است و یا اینکه یک نهاد نیمه حاکمیتی، اما به اعتقاد من اگر شهرداری‌ها در همین نوع نیمه حاکمیتی فعلی باقی بمانند تخلفات همچنان ادامه دارد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس