جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
شوراها تبدیل به شورای شهرداری شده‌اند
رئیس شورای استان آذربایجان‌شرقی گفت: شوراها در حال حاضر تبدیل شده‌اند به شورای شهرداری که فقط شهردار انتخاب می‌کنند در حالی که شوراهای شهر در تمام امور خدماتی که به ...
رئیس شورای استان آذربایجان‌شرقی گفت: شوراها در حال حاضر تبدیل شده‌اند به شورای شهرداری که فقط شهردار انتخاب می‌کنند در حالی که شوراهای شهر در تمام امور خدماتی که به یک شهر مربوط می‌شود موظف به رسیدگی هستند.
شوراها تبدیل به شورای شهرداری شده‌اند

به گزارش سایت خبری شهرداریها احتشام حاجی‌پور با انتقاد از عدم معرفی درست شورای استان در دوره‌های قبلی شورا اظهار کرد: شورای استان یک مجلس محلی استان است که طبق قانون وظیفه دارد به مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان رسیدگی کند.

وی نظارت بر توزیع بودجه استان، شناسایی و اطلاع رسانی پروژه‌های مورد نیاز استان، نظارت بر عملکرد شوراهای پایین دست، بررسی مصوبات شوراها و رفع اختلافات فی مابین را از وظایف شورای استان برشمرد و افزود: در واقع در قانون ظرفیت‌های پیش‌بینی شده برای شوراها را شورای استان بررسی می‌کند که این ظرفیت‌ها به طور کامل تکمیل شوند.

رئیس شورای استان استان آذربایجان‌شرقی در ادامه به خبرنگار فارس گفت: شوراها در حال حاضر تبدیل شده‌اند به شورای شهرداری که فقط شهردار انتخاب می‌کنند در حالی که شوراهای شهر در تمام امور خدماتی که به یک شهر مربوط می‌شود موظف به رسیدگی هستند.

باید کل درآمد و هزینه شهری با نظارت شوراها انجام گیرد

حاجی‌پور با بیان اینکه طبق قانون نزدیک به ۴۰ وظیفه برای شوراها تعیین شده که از این تعداد تنها یکی دو مورد به شوراها محول شده است؛ اظهار کرد: نظر ما این است که سایر اختیارات قانونی مثل مخابرات، آب، برق، پست، آموزش و پرورش و … را هم به شورا تفویض کنند.

وی یادآور شد: مدیریت داخل شهر باید از طریق شوراها انجام گیرد؛ یعنی باید کل درآمد و هزینه شهری با نظارت شوراها انجام گیرد و این در حالی است که ما فقط به درآمد و هزینه شهرداری‌ها نظارت می‌کنیم و به سایر ارگان‌های داخل شهر هیچ نظارتی نداریم.

۲ درصد ارزش افزوده شهرداری‌ها به شوراها تعلق گیرد

رئیس شورای استان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بودجه استان پاسخگوی نیازهای شورا نیست لایحه‌ای به مجلس فرستاده و درخواست کردیم دو درصد ارزش افزوده‌ای که شهرداری‌ها دریافت می‌کنند به شوراها تعلق گیرد که متاسفانه مصوب نشد.

وی اظهار کرد: تمهیداتی اندیشیده‌ایم تا در شش ماهه بعدی این لایحه دوباره به مجلس برود که امید است این بار رای بیاورد که اگر این طرح مصوب نشود بودجه موجود کفاف نخواهد داد و به ویژه شورای شهرستان‌ها را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد./فارس

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس