جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۳
پنج اقدام فوری شهرداری برای حل مشکل آب تهران
رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار شهرداري تهران تاكيد كرد حل مشكل آب تهران نياز به 5 اقدام مهم دارد. علي محمد شاعري؛ رئيس ستاد محيط زيست و توسعه پايدار ...

رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تاکید کرد حل مشکل آب تهران نیاز به ۵ اقدام مهم دارد.

علی محمد شاعری؛ رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار با اشاره به احتمال جیره‌بندی آب در تهران به علت ادامه روند خشکسالی، کاهش شدید میزان بارندگی، کاهش میزان ذخایر سدهای تهران، اعلام نمود برای کنترل و مدیریت آب در تهران باید ۵ اقدام فوری و اورژانسی انجام گیرد.

وی خاطر نشان کرد: اقدام اول نوسازی شبکه‌های فرسوده انتقال آب است، با توجه به اینکه سرانه آبی که از مبداء برای شهروندان تخصیص داده می‌شود ۳۲۰ لیتر در روز است و این میزان وقتی به منازل می‌رسد ۲۵۰ لیتر می‌شود، در واقع ۷۰ لیتر به علت فرسودگی شبکه انتقال آب هدر می‌رود که با نوسازی شبکه به راحتی می‌توان به میزان ۲۰ درصد آبی را که به علت فرسودگی تلف می‌شود را کنترل نمود.

وی اقدام دوم را تصفیه و بازچرخانی حجم عظیمی از فاضلاب تصفیه نشده شهر تهران عنوان کرد و گفت: حدود ۶۰ درصد فاضلاب تولیدی شهر تهران بدون تصفیه در آبهای سطحی و چاه‌های جذبی دفع می‌شود که این فاضلاب تصفیه نشده منجر به آلودگی اراضی جنوب تهران و آبهای زیرزمینی می‌شود که با باز‌چرخانی و تصفیه آن می‌توان براحتی آب خام مورد نیاز شهر تهران را تامین نمود. رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار صرفه‌جویی آب توسط شهروندان را اقدام سوم بر‌شمرد و اظهار کرد: در حال حاضر میزان سرانه مصرف آب در دنیا حدود ۱۵۰ لیتر در شبانه روز است در حالیکه این میزان سرانه در شهر تهران حدود ۲۵۰ لیتر است یعنی حدود ۶۶ درصد بیشتر از میزان سرانه جهانی آب در شهر تهران مورد مصرف قرار می‌گیرد لذا با فرهنگ‌سازی و رعایت صرفه‌جویی و قناعت در مصرف می‌توان براحتی بیش از ۲۰ درصد میزان مصرف در فصل کم آبی را کاهش داد. وی اقدام چهارم را هوشمند نمودن شیرآلات ساختمان‌ها جهت کاهش مصرف آب شرب دانست و گفت: در این رابطه وزارت نیرو در یک اقدام حمایتی و تشویقی مناسب می‌تواند نسبت به ترویج روش‌های مناسب و کاربرد فن آوری‌های کاهنده مصرف آب در منازل اقدام نماید، همچنان که در مصرف برق با استفاده از لامپ‌های کم مصرف، وسایل سرمایشی و گرمایشی کم‌مصرف و روشنایی هوشمند، قدم‌های مناسبی برداشته شده است.

وی اقدام آخر را استفاده از آب خام برای مصارف غیر شرب نظیر آبیاری فضای سبز، شستشوی اتومبیل و نظافت ساختمان در منازل، مراکز تجاری، اداری، آبیاری فضای سبز شهری و مصارف عمومی و خدمات شهری برشمرد و عنوان کرد: در سالیان اخیر اقدامات بسیار مثبتی توسط شهرداری تهران جهت اجرایی نمودن این موضوع در آبیاری فضای سبز و ارائه خدمات عمومی به شهروندان انجام شده است و بر‌اساس برنامه پنج ساله دوم شهردار‌ی تهران مقرر گردید سهم استفاده از آب خام و فاضلاب تصفیه شده افزایش یابد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس