جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۳
دست نیاز وزارت بهداشت به شهرداری تهران

وزیر بهداشت گفت: شهرداری تهران در حوزه سلامت، بخصوص در بحث پیشگیری خدمات ارزنده ای ارائه کرده ولی در حوزه درمان به شدت نیازمند کمک های شهرداری هستیم.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارشسایت خبری شهرداریها به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ سید حسن هاشمی در نشست مشترکی با محمدباقر قالیباف، شهردار تهران که برای بررسی وضعیت ساختمانها و فضای فیزیکی حوزه بهداشت و درمان پایتخت برگزار شد، گفت: شهر تهران مراکز درمانی متعددی دارد که قدمت برخی از آنها بسیار بوده و ضروری است که جهت بازسازی و نوسازی این مراکز تدابیر لازم بین وزارت بهداشت و شهرداری تهران صورت گیرد.

به گفته وزیر بهداشت در طول سالها با توسعه علم پزشکی و افزایش طول عمر مردم، نوع بیماری ها نیز تغییر کرده ولی خدمات درمانی که در شهر تهران به مردم ارائه می شود، به لحاظ فضا و خدمات جانبی، در شان آنها نیست.

وی با بیان این که در حال حاضر بهترین متخصصان ما علیرغم اینکه در بیمارستان های دولتی فرسوده، مشغول خدمت هستند، بهترین خدمات را حتی در سطح منطقه ارائه می دهند، گفت: شهرداری نیز در این میان در حوزه سلامت و بخصوص پیشگیری خدمات ارزنده ای ارائه کرده ولی در حوزه درمان به شدت نیازمند کمک های شهرداری هستیم.

هاشمی گفت: یکی از برنامه های شهرداری تهران توجه به بافت های فرسوده است. بیمارستان های فرسوده باید در اولویت این برنامه قرار گیرند.

وزیر بهداشت ضمن اشاره به این که در چند ماه اخیر مطالعاتی روی تملک و دارایی های دانشگاه های علوم پزشکی صورت گرفته است، گفت: برخی از این املاک باید یا جابه جا شده و یا تغییر کاربری دهند و در این حرکت نیازمند همکاری شهرداری جهت نوسازی و بازسازی بیمارستان ها هستیم.

هاشمی گفت: در حال حاضر کشورهای همسایه ایران در حال ساخت و احداث بیمارستان های ۳ هزار تخت خوابه هستند ولی مهمترین مراکز علمی و خدماتی ما در دانشگاه ها که گل سر سبد جامعه پزشکی هستند، قدمت بالای ۶۰ سال دارند.

در ادامه این نشست دکتر ایرج حریرچی، معاون توسعه مدیریت ومنابع وزیر بهداشت ضمن اشاره به وضعیت مراکز درمانی در شهر تهران از نظر میزان فرسودگی و قدمت، پیشنهاداتی را در زمینه همکاری های مشترک بین وزارت بهداشت و شهرداری تهران به دکتر قالیباف ارائه داد.

مکان یابی مناسب برای ساخت بیمارستان های جدید، مقاوم سازی بیمارستان ها، مدیریت ترافیک داخل فضاهای بیمارستانی و ساخت پارکینگ، اقدام به ساخت خوابگاه های خودگردان و همراه سراها توسط خیرین و بخش خصوصی و در نهایت افزایش ظرفیت تخت های روانی و سوختگی از جمله این پیشنهادات بود.

در ادامه شهردار تهران نیز با اشاره به این که تجربه نشان می دهد تمام مشکلات مربوط به فضاهای بیمارستانی با همدلی و همکاری برطرف خواهد شد، گفت: امروز با افزایش آگاهی نسبت به فضاهای شهر تهران می توان به راه های کوتاه تری برای رفع مشکلات رسید.

قالیابف با بیان این که تمام مشکلات مربوط به بودجه نیست بلکه باید نگرشمان را نیز تغییر دهیم، افزود: پیشنهاد می کنم کارگروهی از سوی وزارت بهداشت تشکیل شده و تصمیماتی در آن گرفته شود تا هم شهر تهران و هم مراکز درمانی آن ساماندهی شوند. در امر درمان نیز می توان با کمک های بخش خصوصی و خیرین نابسامانی های موجود را برطرف کرد.

گفتنی است وزیر بهداشت به همراه شهردار تهران بعد از اتمام نشست از بیمارستان های روزبه و فارابی و شهدای تجریش بازدید کردند. در پی این بازدید در خصوص بازسازی، بهسازی و بازتوزیع تخت های بستری در سطح شهر تهران بحث و تبادل نظر شد.

هاشمی هدف از این بازدید را ساخت مراکز مدرن، شایسته شهر تهران و پایتخت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و یادآور شد: از بیمارستان شهدای تجریش، روزبه و فارابی بازدید شد اما در خصوص تمامی مراکز درمانی تهران در ۷ ماه گذشته کارشناسی صورت گرفته و شاید بتوان گفت که خبره ترین و قویترین افرادی که در صنعت ساختمان کشور مسئولیت داشتند و یا دست اندرکارند، برای بررسی این طرح دعوت شده اند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس