جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک میان میراث فرهنگی و شهرداری/ درخواست ثبت جهانی میدان مشق

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با حضور در شورای شهر تهران خواستار تشکیل کارگروه مشترکی میان شورا و میراث فرهنگی درباره حل مشکلات میراثی، تملک مکانهایی که در حریم بناهای تاریخی قرار دارند شد.

Print Friendly, PDF & Email

مسعودسلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور در جلسه علنی روز سه شنبه شورا حاضر شد و با بیان اینکه من شورا را خانه خودم می دانم، از اعضای شورا خواست هر چند ماه یکبار در خصوص مشکلات مختلف میراث پایتخت جلساتی را برگزار کنند.

وی با طرح پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک میان شورا و شهرداری گفت: این کارگروه می تواند در حوزه های تملک مکانهای تاریخی و حفظ حریم به میراث کمک کند.

سلطانی فر با اشاره به کمبود بودجه و اعتبارات در حوزه میراث بیان کرد: میراث برای اجرای برنامه های خود در ۱۰ سال آینده به ۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، اما در حال حاضر بودجه در نظر گرفته شده برای میراث بسیار اندک است.

معاون میراث فرهنگی رئیس جمهور با اشاره به کمبود هتل در کشور گفت: مشکلات ما نبود هتلهای چهار و پنج ستاره است که شهرداری می‌تواند در این زمینه با ما همکاری خوبی داشته باشد.

به گفته وی، ۱۰ درصد جاذبه های طبیعی و تاریخی دنیا در ایران واقع است که با توجه به این حجم باید سهم ما و گردشگران بسیار بالاتر باشد.

سلطانی فر از رشد ۲۴۰ درصدی گردشگری خارجی در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ خبر داد و گفت: تورهای اروپایی برای سال ۲۰۱۵ در حال ثبت نام هستند و تمام هتل های ما در شهرهای تاریخی تا ۸ ماه آینده جای خالی ندارند.

معاون میراث فرهنگی رئیس جمهور خواستار توجه ساخت و سازهای جدید به معماری و سیمای اسلامی- ایرانی شد و ادامه داد: این موضوع در دیدار رهبری نیز مورد تاکید قرار گرفت.

وی با اشاره به ساماندهی حصار ناصری گفت: کارهای ویژه ای در این زمینه انجام شده است. همچنین اگر شهرداری با ما همکاری کند و فضاهای اطراف میدان مشق را آزادسازی کند، می توانیم پیشنهاد ثبت جهانی آن را به یونسکو ارائه دهیم.

سلطانی فر با انتقاد از بی توجهی به دولت گذشته به یکی از مصوبات هیات وزیران در سال ۸۲ بیان کرد: قرار بود از میدان مشق تا کاخ گلستان آزادسازی از یک سایت تاریخی ایجاد شود، اما تاکنون اقدام موثری در این زمینه انجام نشده است.

انتقاد از احکام دیوان عدالت در خصوص خانه های تاریخی

در ادامه این جلسه احمد حکیمی پور، مسئول کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورا با انتقاد از حکم هایی که دیوان عدالت در خصوص بناهای تاریخی صادر می کند، توضیح داد: بناهای ثبت شده در مراجع قضایی از ثبت خارج می شوند که باید در این زمینه مراجع قضایی با ما همکاری کنند.

وی در ادامه به مشکلات میراثی که در بازار تهران وجود دارد، گفت: کل بنای بازار ثبت تاریخی است، اما اقداماتی در آن انجام می شود که به این بنا ضربه های جبران ناپذیری می زند. همچنین تنها میراث ثبت جهانی تهران به دلیل برخی بی تدبیری ها در حال خارج شدن از ثبت جهانی است و باید ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان رعایت شود.

جان انسان ها مهمتر است یا بافت تاریخی

در ادامه این جلسه پرویز سروری با بیان اینکه بافت تاریخی بلای خانه مان سوز مردم شده است، گفت: در منطقه ۱۲ یک حمام که ثبت شده، کل محتوطه اطراف آن را با مشکل روبرو کرده است و خانه هایی که در اطراف آن قصد ساماندهی دارند، با مشکلاتی مواجه شده اند.

وی درخواست کرد: مدیران میراث بخشی‌نگر نباشند و مشکلات مردم محلات قدیمی را نیز در نظر بگیرند.

بی توجهی به فضای سبز کاخ گلستان/ آمادگی ساماندهی فضای سبز کاخ ها

محمد حقانی، عضو دیگر شورای شهر با انتقاد از فضای سبز کاخ سعدآباد تصریح کرد: درختان خشکیده که جاره ای جز ثبت شدن نداشتند، در فضای سبز این کاخ دیده می شد که نگهداری این شکل فضای سبز در شأن مردم تهران نیست و شورای شهر و شهرداری آمادگی دارند تا ساماندهی به این بخش ها را برعهده بگیرند.

از ۱۴ دروازه تهران، ۲ دروازه بیشتر باقی نمانده است

ابوالفضل شاکری با اشاره به اینکه از ۱۱۴ برج بارو در دوران صفوی در تهران چیزی باقی نمانده است، گفت: از ۱۴ دروازه تهران نیز تنها ۲ دروازه بر جای مانده است.

پیشنهاد تدوین اطلس گردشگری پایتخت

در این جلسه سرخو پیشنهاد تدوین اطلس گردشگری پایتخت با همکاری شهرداری تهران و میراث فرهنگی را داد.

در این جلسه، شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری هم حاضر شد. قرار است گزارش نهایی حادثه واژگونی اتوبوس آزادگان نیز ارائه شود./مهر

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس