جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳
پرداخت ۳۹۰ میلیون تومان از حق نیم درصدی شهرداری ها به کتابخانه های همدان
 ارشاد استعدادی ظهر شنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی با معاون سیاسی استاندارهمدان عنوان کرد: شهرداری همدان در سال 92 تنها 220 میلیون تومان از حق نیم درصدی کتابخانه ...

 ارشاد استعدادی ظهر شنبه در نشست انجمن کتابخانه های عمومی با معاون سیاسی استاندارهمدان عنوان کرد: شهرداری همدان در سال ۹۲ تنها ۲۲۰ میلیون تومان از حق نیم درصدی کتابخانه ها را پرداخت کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس ماده شش تاسیس نهاد کتابخانه های کشور شهرداری ها موظفند نیم درصد از درآمد خود را به این نهاد بدهند و باید این مبلغ هر ۱۵ روز یکبار به حساب این نهاد واریز شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه شهرداری همدان در سال ۹۱ حدود ۱۸۰ میلیون تومان به حساب نهاد کتابخانه های همدان واریز کرده است، گفت: بدترین عملکرد در واریز ها را در این بین شهرداری ملایر در سالجاری داشته است.

رشد ۲۴ درصدی دریافتی از شهرداری ها

استعدادی اذعان داشت: در مجموع ۲۴ درصد به نسبت سال گذشته رشد در دریافت حق نیم درصدی بودجه از شهرداری ها داشته ایم.

وی با اشاره به اینکه درآمدهای شهرداری در سال گذشته حداقل ۸۰۰ میلیون پیش بینی شده که برای تخصیص به کتابخانه ها بوده است، افزود: از این میزان تنها در سال گذشته ۳۹۰ میلیون تومان به حساب نهاد کتابخانه های استان واریز شده است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همدان ادامه داد: شهرستان همدان دارای کتابخانه روستایی نیست و شش روستای بالای چهار هزار نفر آن در اولویت ساخت کتابخانه قرار دارند.

استعدادی تاکید براینکه شهرک بهشتی و الوند در همدان فاقد کتابخانه عمومی هستند، اظهار داشت: کتابخانه شهر مریانج نیز باید تکمیل و تجهیز شود.

وی ادامه داد: در شهرستان ملایر نیز باید کتابخانه مرکزی ساخته شود و پنج روستا در آن نیاز مند ساخت کتابخانه است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همدان اظهار داشت: در نهاوند به دنبال ساخت کتابخانه مرکزی هستیم و پنج روستای آن نیز نیاز مند احداث کتابخانه است.

استعدادی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد از کتابخانه روستای داق داق آباد ساخته شده است، افزود: ساخت کتابخانه در روستا چنار سفلی در اسد آباد نیز ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

کتابخانه آیت الله بهاری با وجود تازه ساز بودن نشست کرده است

وی عنوان کرد: کتابخانه آیت الله بهاری با وجود تازه ساز بودن نشست کرده و مجبور به تخلیه آن شده ایم و هم اکنون کتابخانه تعطیل است.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه در شهرستان ماماهان در سالجاری افتتاح کتابخانه خواهیم داشت، بیان کرد: برای هر کتابخانه ۱۵۰ متری ۱۵ میلیون تومان نیاز است تا آن را تجهیز کنیم.

استعدادی با تاکید براینکه در کتابخانه های استان همدان ۹۰۷ هزار و ۱۴۳ کتاب وجود دارد که در این بین ۸۰۹ هزار و ۳۵۷ کتاب در کتابخانه های عمومی قرار گرفته است، عنوان کرد: ۶۱ هزار و ۸۲۹ کتاب در سال گذشته خریداری شد و ۲۶ هزار و ۹۵ کتاب نیز به کتابخانه های استان از سوی شهروندان همدانی هدیه شده است.

وی اظهار داشت: در طرح “کتاب من” نیز ۲۰ هزار نسخه کتاب خریداری شده و درسال گذشته ۷۱ هزار نفر عضو کتابخانه های استان شده اند که این میزان باید به ۹۰ هزار نفر در سالجاری برسد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه از این میزان تنها در شهر همدان پیش بینی عضویت ۲۵ هزار نفر می رود، افزود: ۲۰۰ میلیون تومان برای برنامه های فرهنگی این مجموعه در سالجاری در نظر گرفته شده است.

استعدادی اذعان داشت: اقبال به کتابخانه های استان در سالهای اخیر زیاد شده و ۵۰ درصد از اعضا کتابخانه ها کتاب به امانت برده اند.

وی با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه ها به دنبال افزایش کتابخانه سیار در کشور است، اظهار داشت: در شهر فرسفج کانون فرهنگی متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی وجود دارد که این مجموعه حاضر به در اختیار قرار دادن آن برای تجهیز و تبدیل به کتابخانه علی رغم مذاکرات نیست./مهر

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری