جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳
دبیر: نیمی از هزینه پسماند را باید شهرداری تهران پرداخت کند
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا شهر تهران گفت: براساس مصوبه امروز شورای شهر ، نیمی از هزینه پسماند را باید شهرداری پرداخت کند. به گزارش ایرنا از روابط عمومی شورای ...

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورا شهر تهران گفت: براساس مصوبه امروز شورای شهر ، نیمی از هزینه پسماند را باید شهرداری پرداخت کند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی شورای شهر تهران؛ علیرضا دبیر در شصت و دومین جلسه شورا با اشاره به مصوبه امروز شورای شهر مبنی بر تصویب لایحه اصلاحیه مصوبه «چگونگی محاسبه و اخد بهای خدمات مدیریت پسماند» گفت: شهرداری تهران برای تشویق شهروندانی که نسبت به پرداخت فیش های خدمات پسماند زودتر از پایان مهلت مقرر در فیش اقدام می کنند، یک و نیم درصد برای هر ماه جایزه خوش حسابی می دهد و این میزان از مبلغ فیش شهروندان کسر می شود.

دبیر با اشاره به اینکه بر اساس این مصوبه شهرداری باید نیمی از هزینه مدیریت پسماند را پرداخت کند؛ افزود: هزینه مدیریت یک کیلو زباله در شهر تهران بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ ریال تمام می شود اما شهرداری برای جمع آوری و حمل یک کیلوگرم پسماند عادی ۲۸۵ ریال و برای دفع یک کیلوگرم پسماند عادی ۱۷۰ ریال از شهروندان دریافت می کند.

وی تصریح کرد: بر اساس این مصوبه شهرداری تهران به منظور عادلانه تر کردن میزان بهاء خدمات مدیریت پسماند، میزان تولید زباله دریافتی از شهروندان تهرانی را محاسبه و نتیجه را به شورای اسلامی شهر تهران گزارش کند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: از زمان ابلاغ مصوبه محاسبه بهاء خدمات پسماند آن بخش از شهروندانی که بعد از مهلت مقرر اقدام به پرداخت کنند مبنای محاسبه آخرین مصوبه بهاء خدمات پسماند مصوب شورای شهر خواهد بود.

**سالانه ۱۰ درصد از بافت فرسوده نوسازی می شود

دبیر گفت: سالانه ۱۰ درصد از بافت های فرسوده مصوب شهری بر مبنای قانون برنامه پنجم توسعه با همکاری دولت و سایر نهادها نوسازی می شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت: با اشاره به ماده ۹۲ برنامه عملیاتی پنج ساله دوم مبنی بر بهسازی، نوسازی و بازسازی بافت‏های فرسوده شهری شهرداری باید در راستای تسریع فرآیند نوسازی مردمی اقدامات ویژه ای را انجام دهد.

دبیر افزود: شهرداری برای جلب مشارکت مالکان، ساکنان، فروش املاک یا تملک مستقیم درصورت عدم مشارکت مالکان، استفاده از مشارکت و مساعدت شهرداری در پرداخت عوارض و مطالبات حرکت کند.

عضو شورای شهر خاطر نشان کرد: دولت نیز باید با استفاده از ابزار حاکمیتی که در اختیار دارد در موضوع تجمیع پلاک های ریزدانه وارد شده و با اجرای پروژه های محرک توسعه، در بالا رفتن ارزش اقتصادی منطقه و افزایش تمایل بخش خصوصی به نوسازی کمک کند.

دبیر افزود: دولت همچنین باید بخشی از هزینه صدور پروانه رایگان برای پلاک های بافت فرسوده را به شهرداری تهران پرداخت کند اما این مبالغ همیشه در دیون دولت قرار می گیرد.

وی با اشاره به ضرورت بازنگری و به روزآوری دوره‏ای ضوابط تشویقی نوسازی بافتهای فرسوده و ناپایدار تاکید کرد: دولت در پرداخت تسهیلات بانک مسکن همکاری نمی کند و تسهیلات بانک ها برای نوسازی بافت فرسوده کافی نیست.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر ضرورت ارائه گزارش سالانه به شورای اسلامی شهر در این خصوص اظهار کرد: محدوده‏های جدید بافت فرسوده و ناپایدار و ارائه به مراجع قانونی جهت تصویب در سال اول برنامه از جمله تکالیفی است که شورای شهر بر دوش شهرداری تهران گذاشته است.

وی افزود: شهرداری باید به منظور جذب سرمایه‏های بخش خصوصی و مردمی در بافت فرسوده اقدام و گزارش رشد جذب سرمایه را به صورت سالانه به شورای شهر ارائه کند.

دبیر با بیان اینکه از دیگر تکالیف شهرداری تامین و ارتقای کمی و کیفی خدمات است ادامه داد: بازگشایی معابر در بافت های فرسوده شهر، پیگیری تصویب پروژه‏های ارزش افزا و محرک توسعه در این بافت ها از دیگر اقداماتی است که می تواند با تسهیل اجرای پروژه‏های ارزش‏افزا، محرک توسعه در بافتهای فرسوده در طی سالهای برنامه است.

علیرضا دبیر با اشاره به برنامه‏ریزی، طراحی و به بهره برداری رساندن اراضی ذخیره نوسازی برای تأمین سرانه های خدماتی انتفاعی و غیرانتفاعی مورد نیاز محلات شهر تهران افزود: شورای شهر در برنامه عملیاتی دوم تدوین ضوابط و شیوه‏های مدیریتی متنوع مداخله در انواع مختلف بافتهای فرسوده شهری تا پایان سال اول برنامه را در دستور کار شهرداری تهران قرار داده است.

وی ادامه داد: همچنین مقدر شده سازوکار همکاری بین دولت و شهرداری تهران به منظور بهره‏مندی از تخفیفات عوارض با راه‏اندازی صندوقهای توسعه محلی (صندوق‏های بهسازی و نوسازی) طراحی شود به نحوی که ۵۰ درصد میزان تخفیفات متعلقه برای توسعه مجدد و سرمایه‏گذاری خدمات عمومی در بافتهای فرسوده هزینه شود.

دبیر گفت: شهرداری تهران باید بستر قانونی لازم برای تشکیل ستادی با حضور نمایندگان همه دستگاههای نظارتی و اجرایی در موضوع نوسازی بافت فرسوده را فراهم کند تا مشارکت، هماهنگی و یکپارچگی در بافتهای فرسوده به وجود آید.

از نظر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر، آگاهی رسانی و ترویج فرهنگ نوسازی بافت های فرسوده شهر تهران از طرق مختلف از جمله دفاتر توسعه نوسازی محلات می تواند به کاهش این بافت ها در شهر تهران کمک کند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری