جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳
به بودجه شهرداری تهران مثل قلک نگاه می کنند!

به جای اینکه در بودجه عمومی دولت به شوراها پول بدهند بودجه بدهند و اعتبار بدهند شهرداری ها از عوارض محلی هم درآمد خود را کسب می کنند و در عین حال، حتی بعضی از دستگاه های دولتی به این بودجه شهرداری مثل یک قلک فکر می کنند. فکر می کنند هر جایی که کم آوردند بایستی از اینجا بردارند.

Print Friendly, PDF & Email

– مهدی چمران عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفت و گو با رادیو گفت و گو با اشاره به نهاد شورا گفت: بعد از حدود چهارده سال شورا یک نهاد نوپا نیست. امسال بحث مدیریت جهادی را به ویژه و در مدیریت جهادی با استناد به دوران دفاع مقدس پیش رو داریم.

به گزارش افکارنیوز ، وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس ما بعد از حدود یک سال، یک سال و نیم شاهد بودیم که جوانانی در حدود سن بین بیست تا سی سال و حتی کمتر از بیست و پنج سال به فرماندهی های لشکر برگزیده شدند و یک لشکر سپاه را اداره کردند و به شدت هم موفق بودند در مقابل ژنرال های خیلی دوره دیده عراقی با خلاقیت ها و با اعتقاد و ایمان به موفقیت رسیدند. 

شوراها یک نهاد نوپا نیست
بنابراین بعد از چهارده سال من اعتقادم این هست که شوراها یک نهاد نوپا نیست و در عین حال شورا در سال ۷۸ آغاز شد گرچه در قانون اساسی ما به نحو بسیار بارزی مشخص است ولی اصل مسئله مشورت و شورا هم در دین ما و هم در کشور ما یک پیشینه و سابقه بسیار طولانی دارد. پیامبر اسلام در صدر اسلام مبنای کارش را بر مشورت گذاشته بود ما آیات قرآن مجید را داریم و علاوه بر این ما در جنگ خندق که معروف است و سلمان فارسی پیشنهاد حفر خندق را داد. 

چمران خاطر نشان کرد: درست است که شورا به این صورت انتخاباتی و سیستماتیکش جدیداً شروع شده ولی هم در قبایل و عشایر و قدیمی ها که بزرگان را جمع می کنند و مشورت می کنند، شورا می کنند و تصمیم گیری های خودشون را انجام می دهند. بنابراین یک چیز کاملاً جدید برای ما نیست. 

وی با اشاره به رقابتی نبودن جایگاه افراد در شورا ها گفت: بنده حقیر که از دوره دوم وارد شوراها شدیم یعنی از سال هشتاد و دو ( هشتاد و یک انتخابات شده و هشتاد و دو وارد شوراها شدیم) تا حالا که توفیق خدمت گزاری داشتم خود را در جایگاه رقابت نمی بینیم بلکه دقیقاً در جایگاه رفاقت و تعامل و هماهنگی، می بینم که عملا آن را هم نشان دادیم.

شورا یک بار بزرگ را از دوش دولت برداشته است
وی افزود: در دولت هشتم بحث نمایشگاه بین المللی، دولت نهم و دهم بحث حمل و نقل عمومی، کرایه تاکسی، مترو، اتوبوس، هدفمندی یارانه ها شوراها همکاری بسیار صمیمانه ای با دولت داشتند. در این دولت کنونی هم باز با کمال احترام همین وضع را شوراها داشتند و دارند و این حس تعامل به خوبی وجود دارد و امیدواریم که طرف مقابل هم همین حالت را داشته باشه. 


علتش هم این است که ما اعضای شوراها معتقدیم که شورا یک بار بزرگ را از دوش دولت برداشته یعنی بزرگترین و مهمترین کمک را در مدیریت شهری و محلی به دولت کرده است. ما هزار و هشتاد و چند شهر داریم. برای این شهرها می بایستی وزارت کشور شهردار می گذاشت و بودجه می داد برای اداره شهرها و در مقابل مردم پاسخگو می بود ولی اینها را واگذار کردیم به شوراها و شهرداری ها. با این کار یک بار سنگینی از دوش دولت برداشته شده است. از نظر اعتبار و بودجه هم همین طور. 

برخی دستگاه های دولتی به بودجه شهرداری مثل قلک نگاه می کنند
به جای اینکه در بودجه عمومی دولت به شوراها پول بدهند بودجه بدهند و اعتبار بدهند شهرداری ها از عوارض محلی هم درآمد خود را کسب می کنند و در عین حال، حتی بعضی از دستگاه های دولتی به این بودجه شهرداری مثل یک قلک فکر می کنند. فکر می کنند هر جایی که کم آوردند بایستی از اینجا بردارند.

گلایه چمران از مجلس : قرار بود ارزش افزوده ،عوارض شهری باشد
این عضو شورای اسلامی شهر تهران با گلایه از مجلس گفت: من اینجا باید یک گلایه هم از مجلس شورای اسلامی داشته باشم در ارتباط با مالیات بر ارزش افزوده، این مالیات بر ارزش افزوده عوارض شهری بوده و قرار نبوده برای دولت مالیات باشد ولی می بینیم دولت این مالیات را برای خود بر می داشت که با با بیست و چند جلسه که در مجلس داشتیم بالاخره توانستیم پنجاه درصد را برای شهرداری ها بگیریم. اما در برنامه پنجم شد سه به دو یعنی پنجاه درصد از حق شهرداری ها و شوراها ها کاسته شد. 

شهرداری چاه نفت ندارد
امسال هم می بینیم که یک درصد اضافه کردند برای بهداشت و درمان. شهرداری ها که چاه نفت ندارند در حالی که درآمدهای نفتی در اختیار دولت است، مالیات در اختیار دولت است این اضافه کاستن از درآمد شهرداری هاست. این در حالی است که برخی از شهرداری ها تا پنج ماه حقوق کارکنان شون را نتونستند بدهند. کم و بیش در همه جای کشور شهر هایی هستند که کمبود بودجه دارند حتی شهرهایی مثل تهران که ادعا می شود بودجه بالایی دارند اگر بیاییم و سرانه اش را محاسبه کنیم می بینیم که واقعاً بودجه شان پایین است و نمی تونند پروژه هایشان را اجرا بکنند.

وی تصریح کرد: در اصل ۴۴ قانون اساسی بسیاری از کارها را واگذار کردند به شوراها، به مردم و مردم را در کارها دخالت دادند و یک باری را از رو دوش دولت برداشتند و در این کار موفق هم شدند یعنی با اینکه بودجه نداشتند امکانات نداشتند و رقابت ها وجود داشته شهرهایی مانند تهران را نمی شود با زمانی که شورا نبود مقایسه کرد. 


مهندس چمران با قرائت پیام امام برای تشکیل شورا ها گفتگوی خود را ادامه داده و گفت: در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش حکومت مردمی نه حکومت استبداد، نه حالا انواع دموکراسی های غربی و شرقی و نظایر ان که واقعاً یک حکومت مردمی و بعد هم استقرار نظام به اصطلاح حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش شورا از ضرورت های نظام جمهوری اسلامی است. یعنی موضوع مردمی بودن از ضرورت های نظام جمهوری اسلامی است. 

مالیات بر ارزش افزوده سهم شهرداری ها است

چمران توضیح داد: لوایح زیادی را در این زمینه داشتیم. در ارتباط با مسائل مالی شهرداری ها مثل مالیات بر ارزش افزوده. این عوارض شهری است و بایستی به خود شهرداری ها داده بشود. ما در این زمینه ها کار زیاد داریم بایستی تلاش بکنیم. بایستی این را جا بیندازیم که مالیات بر ارزش افزوده مربوط به مسائل عمومی کشور است و سهم شهرداری ها است. در عین حال قوانین دیگری هم مثل قانون حفظ فضای سبز و باغات که این اصلاً رفت به مجمع تشخیص مصلحت. ما دفاع کردیم و به تصویب رسید و مصوب شد و به کل کشور ابلاغ شد و قانون محکمی است و بر اساس همان هم ما در تهران ایستاده ایم و باز هم سعی و تلاش مان این است بعد از توصیه های شدید مقام معظم رهبری پافشاری شدیدی روی این موضوع داشته باشیم. 
چکران تصریح کرد: در عین حال به دنبال درآمدهای پایدار برای شهر داری هستمی که در دولت دنبال می کنیم و از طریق شورای عالی استان ها هم دنبال می کنیم تا با درآمد پایدار، شهرداری ها آسیب نبینند و این مساله و موارد دیگری از این دست به در مجلس رفت و به تصویب رسیده و یا پس از این مصوب خواهد شد./افکارنیوز

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس