جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۳
آب رایگان شهرداری قم برای باغداران سطح شهر/انتقاد شهردار قم از دولت
شورای اسلامی شهر قم در جلسه امروز در راستای حفظ فضای سبز و حمایت از باغداران مصوب کرد که شهردای آب رایگان در اختیار باغداران سطح شهر قم قرار دهد. به ...

شورای اسلامی شهر قم در جلسه امروز در راستای حفظ فضای سبز و حمایت از باغداران مصوب کرد که شهردای آب رایگان در اختیار باغداران سطح شهر قم قرار دهد.

به گزارش سایت خبری شهرداریها به نقل از خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، شصت و دومین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم در دوره چهارم با حضور بیست عضو این شورا صبح امروز در سالن جلسات شورای اسلامی شهر قم برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام سید محمد آتش زر رئیس شورای شهر قم با اشاره به ۹ اردیبهشت و روز شوراها اظهار داشت: تشکیل شوراها باعث ایجاد تحول چشمگیر در بحث آبادانی و پیشرفت شهرها شده است که نشان دهنده اهمیت شوراها در کشور دارد.

نخستین لایحه ای که در جلسه امروز مطرح شد، لایحه ۱۰ مورد توافق نامه میان مالکان و شهرداری بود که مورد تصویب قرار گرفت.

لایحه دوم هم مربوط به مساعدت شهرداری جهت ساخت مجموعه فرهنگی ، تجاری و مسکونی در خیابان آزادگان  بود که در نهایت با تصویب اعضا تنها ۷۰ درصد عوارضی که شامل زیر بنای سینما بود مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

در ادامه ۶ عضو کمیته سلامت با رای گیری بین اعضای شورای شهر مشخص گردید.

همچنین در جلسه امروز دو لایحه کاهش نرخ فروش آب بها به باغ داران سطح شهر و اعطای مجوز نمایشگاه گل و گیاه به افراد متقاضی به تصویب شورای شهر رسید.

بر اساس این مصوبه شهرداری از چاه های تحت اختیار خود آب رایگان در اختیار باغداران سطح شهر قرار خواهد داد و برای مراکز صنعتی هم نرخ فروش را به مصوبه آبفا و مبلغ تعیین شده توسط این نهاد منوط کردند.

این در حالی است که پیش از این نرخ فروش آب به باغداران، ۴۰ ریال به ازای هر لیتر بود که همواره مورد اعتراض باغداران بوده و البته تاکنون  پرداخت نمی شده است.

رئیس کمیسون فرهنگی شورای اسلامی شهر در ادامه مصوبه این کمیسیون مبنی بر قرار گرفتن اماکن ورزشی شهرداری در اختیار سازمان فرهنگی و ورزشی را مطرح کرد که مورد تصویب اعضا شورا قرار گرفت.

طوبی حجازی همچنین طرح کمیسیون فرهنگی مبنی بر نحوه انتخاب شورایاری مساجد را مطرح کرد که مورد تصویب اعضا قرار گرفت.

لایحه ۲ فوریتی شهرداری مبنی بر یکسان سازی بهای خدمات و بازگشت نرخ محاسبه آن به نرخ  سال ۹۲ موضوعی بود که علیرغم تصویب اعضا برای بررسی بیشتر به کمیسیون برنامه و بودجه و سرمایه گذاری برگردانده شد.

دلبری در دفاع از این لایحه نرخ تعیین شده برای محاسبه عوارض را بر اساس نرخ سال ۹۰ اعلام کرد و گفت: این موضوع باعث شده که مردم با ابطال پروانه خود و اخذ پروانه جدید میزان کمتری از عوارض پرداخت می کنند که بر خلاف روند موجود جامعه و تورمی است که به شهرداری وارد شده است در حالی که سایر استان ها قیمت پروانه را تا ۵۸ درصد افزایش داده اند.

این در حالی است که این لایحه در صورت تصویب نهایی باید مورد تایید فرمانداری هم قرار بگیرد.

انتقاد دلبری از دولت

بخش پایانی جلسه شصت و دوم شورای اسلامی شهر قم به صحبت های شهردار اختصاص یافت.

دلبری با اشاره به نزدیک بودن روز شوراها،اظهار داشت:در حالی که بر اساس قانون شهرداری ها نهاد های مردمی هستند اما چند وقتی است که تصمیمات دولت یازدهم شهرداری ها را به سمت تبدیل شدن به ارگان های دولتی پیش می برد.

وی ادامه داد: در دولت جدید شاهد تشکیل کمیسیون هشتم برای بررسی مشکلات کلانشهر ها بودیم که البته در بین اعضای مشخص شده ، وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس بانک مرکزی حضور ندارند که در واقع برای این کمیسیون یک نقص به شمار می رود.

دلبری نبود نماینده از سایر کلانشهر ها در دبیرخانه این کمیسیون را نقص دیگر کمیسیون هشتم  برشمرد و گفت:این در حالی است که در بحث سازمان های شهرداری و عوارضی که اداره مالیات از این سازمان ها می گرفت تصمیم این کمیسیون به ضرر شهرداری ها منجر شد به طوری که اخذ این مالیات را با ارائه لایحه به مجلس مورد تصویب قرار داده و تبدیل به قانون کردند.

ارائه گزارش توسط عباس نسرین پور، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و تحول اداری شهرداری و اعطای کارت هوشمند شهروندی پایان کار جلسه این هفته شورای اسلامی شهر قم بود.

گفتنی است جلسات شورا در سال جدید روزهای یکشنبه از ساعت ۷ صبح در ساختمان شورای اسلامی شهر قم برگزار می گردد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس