جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
ایجاد معاونت فرهنگی در شورا رشت نوعی موازی کاری است
 فاطمه شیرزاد، ضمن گرامیداشت سال اقنصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی با اشاره به نظرات رئیس شورای اسلامی رشت مبنی بر اینکه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای ...

 فاطمه شیرزاد، ضمن گرامیداشت سال اقنصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی با اشاره به نظرات رئیس شورای اسلامی رشت مبنی بر اینکه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی تا کنون هیچ اقدام موثری انجام نداده است، افزود: رویکرد این کمیسیون در سال گذشته آسیب شناسی مسائل و مشکلات حوزه فرهنگی و اجتماعی بوده است و موازی کاری فرهنگی و نبود مدیریت یکپارچگی فرهنگی عاملی برای عدم رضایت کمیسیون فرهنگی و شهروندان رشتی است.

وی با بیان اینکه در راستای ارتقای وضعیت فرهنگی شهر رشت برنامه‌های فرهنگی شهرداری با نظر کارشناسان مذهبی و دانشگاهی هدایت و اجرا می‌شود، اظهار داشت: حجت الاسلام محمد لاکانی، مدیر حوزه های علمیه گیلان، اشرف جناتی، استاد و عضو هیات علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رضا ثقتی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت و دارا حکیمی از نخبگان مسائل فرهنگی و ورزشی شهر شهر در نوزدهمین جلسه این کمیسیون به عنوان مشاوران فرهنگی معرفی شدند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه مشاوران کمیسیون فرهنگی می توانند با ارائه برنامه های دینی و مذهبی به مسئولان شهری آسیب های اجتماعی در سطح شهر را کاهش دهند، ادامه داد: همچنین با حمایت آنها از کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی رشت در اجرای برنامه های آموزشی، فرهنگی و مذهبی ، آسیب اجتماعی به نشاط اجتماعی تبدیل خواهد شد و تقویت باورهای مذهبی در تعمیم و گسترش اعتقادات مذهبی نقش آفرین است.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد برنامه‌های فرهنگی شهرداری رشت باید بر مبنای قرآن و عترت باشد، گفت: با وجود این سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت طی سال جاری باید مباحثی مانند حجاب، طلاق، اعتیاد، عفت و بی عفتی، ماهواره، زندگی به سبک اسلامی، اخلاق مداری و غیره را در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت نهادینه کردن قانون مندی در شهروندان را امری ضروری دانست و گفت: جلوگیری از گسترش اسراف و تبذیر و ترویج فرهنگ صرفه‌جویی و ترویج ازدواج های آسان و کم هزینه باید از مهمترین برنامه‌های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت در سال جاری باشد.

وی افزود: نهادینه کردن فرهنگ ترافیک، آپارتمان‌نشینی و حقوق همسایگی ، فضای شهری و زیباسازی، پسماند و پاکیزگی محله و شهر و عمران و آبادانی از فعالیت‌های شهرداری در سال جاری خواهد بود.

شیرزاد شکل‌گیری سرای محله را نیاز اساسی شهر رشت عنوان کرد و اظهار داشت: همچنین افزایش سطح آگاهی بانوان، توانمندسازی زنان بی سرپرست و بد سرپرست و تقویت شادابی در آنها از اهداف اجرای طرح شهربانو است.

مجمع مشورتی بانوان عضو شورای اسلامی گیلان در رشت تشکیل می شود

وی به تشکیل مجمع مشورتی بانوان عضو شورای اسلامی گیلان در رشت در آینده ای نزدیک اشاره کرد و ادامه داد: هدف این مجمع فعال تر کردن بانوان در زمینه های مختلف به ویژه در بخش های اجتماعی و فرهنگی جامعه است که با افزایش سطح کیفی زنان شهر بنیان خانواده‌ها مستحکم‌تر خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت همچنین آموزش شهروندی را الویت سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری در سال جاری اعلام کرد و گفت: آموزش شهروندی، تولید محصولات فرهنگی و اجرای مسابقه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی از مهمترین و الویت دارترین برنامه‌های امسال این سازمان است.

وی اظهار داشت: جشنواره موسیقی محلی، جشنواره‌های شهروندی در قالب مذهبی، هنری، اجتماعی و غیره، سوگواره عاشورایی و فیلم کوتاه شهروندی از مهمترین برنامه های سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت در بخش اجرای مسابقه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی است.

شیرزاد ادامه داد: اجرای برنامه‌های مناسبتی و مذهبی در مناسبت‌های مذهبی شامل اعیاد، ولادت ها و عزاداری‌ها با همکاری و مشارکت هیئت‌های مذهبی، برگزاری محافل انس با قرآن هر دو ماه یکبار در سطح شهر، مناسبت‌های ملی مانند عید نوروز، شب یلدا، جشن انقلاب و غیره از برنامه های این سازمان در سال جاری است.

وی با اشاره به برگزاری همایش‌ها، یادواره‌ها و برنامه‌های هنری افزود: گرامیداشت یازدهم آذر ماه به عنوان روز میرزا کوچک خان جنگلی، روز زبان مادری، بزرگداشت یادواره شهدا و تجلیل از چهره‌های ماندگار از الویت های امسال سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت برگزاری هفته فرهنگی در کلانشهرها، راه‌اندازی و مدیریت خانه شهروند و اجرای برنامه های فرهنگی، ورزشی و هنری برای کودکان و نوجوانان رشت را از دیگر برنامه های امسال این سازمان دانست و یادآور شد: سایر فعالیت‌های فرهنگی و هنری برگزاری جشنواره‌های ادبی، برگزاری تئاتر خیابانی، برگزاری کنسرت موسیقی، تشکیل ارکستر موسیقی سازهای ایرانی، تشکیل گروه کر ۵۰ سال به بالا را شامل می شود.

فقدان وحدت رویه مهمترین مسئله شهرداری در بخش فرهنگ است

وی با بیان اینکه عملکرد مدیران فرهنگی شهرداری نیز در کمیسیون موردنظر قابل ارائه به شهروندان است، ادامه داد: مهمترین مسئله شهرداری در بخش فرهنگ فقدان وحدت رویه و نداشتن چارت سازمانی معاونت فرهنگی، ورزشی و هنری است که امید می رود هرچه سریعتر از سوی شهردار بازنگری شود.

شیرزاد از مسجد محوری به عنوان کلید توسعه فرهنگ شهروندی یاد کرد و آن را در ارتقای باورهای دینی جامعه تاثیرگذار دانست و گفت: امور فرهنگ و هنر علاوه بر اینکه باید به اهلش سپرده شود و از نظر مشاوران متخصص نیز باید بهره برد چنانچه امیرالمومنان علیه السلام فرموده اند که آن کسی برتر است که خود را از رای مشاور بی نیاز نداند.

وی با بیان اینکه مفاهیم اسلامی و شیعی، بهترین محتوا برای تبلیغات در راستای توسعه فرهنگ شهروندی است، اظهار داشت: نامگذاری میدان مادر خیابان معلم به مناسبت پاسداشت مقام شامخ مادر بوده که در این راستا برای گرامیداشت مقام پدر و توجه به کودکان در آینده میادینی با عنوان میدان پدر و میدان کودک ساخته می شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت رنگ آمیزی جداول و میادین و نورپردازی و آذین بندی معابر در آستانه نوروز را از اقدام های کارگروه زیباسازی به عنوان زیرمجموعه کمیسیون فرهنگی اعلام کرد و ادامه داد: اجرای برنامه‌ های دهه فجر نیز با پایبندی بر اهدافی مانند پاسداشت دهه مبارک فجر به عنوان ایام ‌الله، تاکید بر ارتقای نشاط اجتماعی، معرفی دستاورهای انقلاب اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در سطح محله های رشت اجرا ‌شده است.

وی افزود: مسئولان فضاسازی و تزئینات شهری در دهه فجر با همکاری تمامی معاونت ها، سازمان ها و شهرداری های مناطق پنجگانه اقدام های متنوع خدماتی، زیباسازی و فرهنگی نسبت به تغییر سیما و منظر شهری را در دستور کار خود دادند.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه بنرهایی به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سطح شهر نصب شد، ادامه داد: برگزاری جشن بزرگ انقلاب و اهتزاز پرچم ۶۰ متری جمهوری اسلامی ایران در گلباغ نماز از اقدامات شهرداری در ایام الله دهه مبارک فجر بوده است.

وی تکریم خانواده‌ های گرانقدر شهدا، بهره برداری از خانه فرهنگ در منطقه سه شهرداری، برپایی نمایشگاه ۵۷، نقاشی دیواری تصاویر انقلاب، اجرای آهنگ های انقلابی و ارائه خدمات رایگان از سوی اتوبوسرانی در ۱۲ و ۲۲ بهمن ماه را از جمله برنامه هایی دانست که در دهه فجر اجرا شد.

رئیس کارگروه حمایت از اقشار آسیب ‌پذیر شورای اسلامی شهر رشت گفت: در راستای پیگیری های مجدانه و مصرانه این کارگروه بدهی ۵۵ میلیارد ریالی شهرداری به پیمانکاران فضای سبز و رفت و روب برای پرداخت حقوق رفتگران و کارگران فضای سبز قبل از پایان سال پرداخت شد.

همایش تجلیل از نارنجی پوشان رشت برگزار می شود

وی از برگزاری همایش تجلیل از نارنجی پوشان شهر خبر داد و افزود: تجلیل از کارگران نمونه شهرداری نیز در آینده ای نزدیک انجام می شود.

شیرزاد اظهار داشت: زیباسازی و افزایش کیفیت فضای سبز به همراه ارتقای وضعیت معابر شهری از جمله اقدام‌ هایی است که بیش از پیش در معرض دید شهروندان قرار دارد.

وی تحول المان‌ های شهری را امری ضروری دانست و ادامه داد: فضای سبز شهری به‌ طور مستقیم بر روحیه شهروندان تأثیر می‌ گذارد بر این اساس باید همه اقدام های انجام شده در راستای توسعه و بهبود فضای سبز صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت افزود: در راستای بهسازی فضاهای شهری و توسعه پایدار رشت تقویت سازمان های مردم نهاد، بهره مندی از تخصص و تجربه های اعضای انجمن شرکت های ساختمانی و تاسیساتی، مشارکت در ساخت و اجرای پروژه های شهری و ارائه مشاوره رایگان از سوی انجمن گامی موثر به شمار می آید.

وی با اشاره به اینکه کیفیت زندگی در شهر باید ارتقا یابد، گفت: یکی از راه های مقابله با فرسودگی فضاهای شهری اقدام هایی درمورد تجهیزات و عناصر مبلمان شهری است که اقدام به بهسازی و بازسازی فضا شده و فرسودگی فضا را از لحاظ عملکردی بهبود می بخشد.

شیرزاد همچنین گفت: برای جلوگیری از افزایش نابسامانی ها در رشت باید اقدام های منفرد و پراکنده درباره مبلمان شهری در ارتباط با یکدیگر قرار گرفته و ساختاری واحد و یکپارچه در کلیت شهر به وجود آورد.

وی از اجرای طرح ساماندهی دستفروشان در کوچه زیبایی خیابان شیک با هدف افزایش رضایتمندی شهروندان خبر داد و با اشاره به لزوم ایجاد بازارهای محلی و سنتی در رشت اظهار داشت: ایجاد فضای جدید برای اشتغال بخشی از مشاغل سیار و بی‌کانون در این شهر کاهش آسیب‌ های اجتماعی ناشی از فقدان کار ثابت و مشخص را به دنبال دارد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت با تاکید بر ایجاد بازارهای موقت برای ساماندهی دستفروشان ادامه داد: مشکل اصلی ایجاد این گونه بازارها تعیین فضای مناسب است که متاسفانه برخی از مناطق این فضا را در اختیار ندارند.

وی عنوان کرد: کارگروه ساماندهی و رسیدگی به مشکلات دستفروشان و معضل سد معبر در شورای اسلامی شهر رشت با ریاست ” محمد حسین کارگرنیا ” راهکار هایی را در این باره ارائه کرده است.

شیرزاد با بیان اینکه جانمایی دستفروشان خیابان های شیک، امام خمینی رحمت الله علیه، شریعتی، مطهری، چمران و سلیمانداراب رشت تنها با رعایت حقوق شهروندان و عابران در استفاده از معابر به عنوان یکی از اقدام های موثر شمرده می شود، گفت: اعضای شورای اسلامی شهر رشت بر این باور هستند که فعالیت های فرهنگی شهرداری باید بر مبنای نیازهای شهروندان صورت گیرد و کمیسیون فرهنگی شورا نیز باید در تحقق این رویکرد همکاری و همیاری لازم را با شهرداری داشته باشد.

وی اصول مهم در تدوین سند توسعه راهبردی کمیسیون فرهنگی را گسترش زیرساخت های ورزشی و فرهنگی و آموزش شهروندی عنوان کرد و یادآور شد: مشورت کردن در آموزه های دینی اسلام امری پسندیده بوده و در نزد تمامی فرهنگ ها مورد تایید است که باعث می شود انسان بهترین تصمیمات را اتخاذ کند تا در ورطه اشتباه های سنگین و به تبع آن شکست گرفتار نیاید بر این اساس باید در هر امری با افراد مورد اطمینان ، متخصص، خردمند و مثبت اندیش و صاحب رای مشورت کرد./مهر

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس