جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳
وضعیت نامشخص بدهی نجومی شهرداری تهران به پیمانکاران
شهرداری تهران تا پایان سال 90 بدهی خود به پیمانکاران را تسویه کرده است ولی همچنان از تسویه بدهی خود در 2 سال اخیر خبری نیست و کسی هم از ...

شهرداری تهران تا پایان سال ۹۰ بدهی خود به پیمانکاران را تسویه کرده است ولی همچنان از تسویه بدهی خود در ۲ سال اخیر خبری نیست و کسی هم از مبلغ این بدهی به طور دقیق اطلاعی ندارد.

به گزارش خبرنگار شهرخبر، پاییز سال گذشته علی رغم اینکه قالیباف گفته بود شهرداری همه دیون خود را به مردم پرداخته است، محمدحسین پورزرندی، معاون اداری و مالی او اعلام کرده بود دیون شهرداری به مردم ۴۰۰ میلیارد و مجموعه بدهی‌های شهرداری دو هزار میلیارد تومان است، ولی همین مسوول در صحن غیرعلنی شورای شهر از بدهی بیش از چهار هزار میلیارد تومانی شهرداری خبر داد.

در همان روزها احمد دنیامالی، رییس کمیسیون عمران شورا گفت بدهی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومانی شهرداری به مردم باید در دستور کار این نهاد عمومی قرار بگیرد. این در حالی است که میزان دیون شهرداری به سایر نهادها از جمله بانک‌ها که استقراض از سیستم بانکی یکی از منابع کسب درآمدهای شهرداری محسوب می‌شود و استقراض خارجی (فاینانس) تاکنون اعلام نشده و تنها یک بار در تیرماه سال پیش از سوی معاون سابق عمرانی استانداری عنوان شده بود که شهرداری تهران بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان بدهی پرداخت نشده به پیمانکاران دارد.

همچنین محمدحسین پورزرندی معاون مالی و اقتصاد شهری سابق شهرداری تهران در اسفند ماه ۹۲ درباره بدهی شهرداری به پیمانکارها اعلام کرد تا پایان سال ۹۱، ۲ هزار میلیارد تومان به پیمانکارها بدهی داریم و باید دید در سال ۹۲ چقدر از بدهی این پیمانکارها پرداخت شده زیرا به دلیل رکود مسکن، درآمدهای شهرسازی کم شده است.

حالا هم ابولفضل قناعتی عضو کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تهران در این خضوض در گفتگو با شهرخبر ضمن بیان اینکه  از مبلغ این بدهی اطلاعی ندارم گفت: بخشی از بودجه شهرداری هم باید به واسطه دریافت بدهی ها به شهرداری تامین شود و شهرداری حتی برنامه های خود را متناسب با این مبالغ تنظیم کرده است.

وی افزود: بخشی از بودجه از محل درآمدهای پایدار است، مردم در طول سال با توجه به ارتباطات کاری که داشته به حساب شهرداری می ریزند و بخشی از آن هم از محل ساخت و سازهایی است که در شهر انجام می شود.

این عضو کمیسیون عمران شورای شهر تهران تاکید کرد: تا درآمد شهرداری به دست نیاید بدهی ها را نمی توان پرداخت کرد، شهرداری باید بخش درآمدی طلبهای خود را بگیرد و بعد برای پرداخت بدهی خود به پیمانکارها اقدام نماید.

قناعتی خاطرنشان کرد: تا سال ۹۰ بدهی ها کامل پرداخت شده و سال های۹۱ و۹۲ باقی مانده که طبق برنامه تسویه خواهد شد.

رضا تقی پور دیگر عضو شورای شهر در گفتگو با خبرنگار شهرخبر در این باره می گوید این مبلغ بدهی یک مبلغ جاری است و همیشه با تعدد پروژه ها مرتبا صادر می شود و از طرفی تسویه شده و از طرف دیگر اضافه خواهد شد.

وی ادامه داد: این یک روال جاریست و هر سازمانی که تعاملات مالی داشته باشد این موضاعات هم در آنجا اتفاق می افتد و همواره در گردش خواهد بود.

عضو کمیسیون بودجه شورای شهر ضمن بیان اینکه رقم ثابت این بدهی را باید از مسئولین مالی شهرداری پرسید، تصریح کرد:  در شورای شهر به مسائل اجرایی شهرداری پرداخته نمی شود و اگر این موضوع تبدیل به معضلی شود و پیمانکاران طلبشان را به موقع دریافت نکنند شورا ورود پیدا خواهد کرد.

تقی پور ضمن اشاره به اینکه این وظیفه مدیریت مالی است که با رعایت قوانین و مقررات بدهی ها پرداخت شود، گفت: این موضوع  به عنوان یک مشکل به شورا ارجاع داده نشده و اعضای شورا فکر نمی کنند که لازم باشد ورود پیدا کنند.

این اظهارات در حالی قابل توجه است که به گفته برخی از پیمانکاران پروژه های شهری، شهرداری تهران در پایان سال گذشته موفق به تسویه حساب با آنها نشده است و بسیاری از پروژه های به خصوص طرح های عمرانی و مطالعاتی به خاطر وضعیت نامشخص مالی بلا تکلیف مانده اند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری