جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۳
شهرداری تهران به تنهایی نمی تواند معضل آلودگی هوا را حل کند
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص رفع معضل آلودگی هوای تهران گفت: تا کنون عزم و اراده ملی و مدیریت واحدی برای رفع این معضل وجود نداشته ...

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص رفع معضل آلودگی هوای تهران گفت: تا کنون عزم و اراده ملی و مدیریت واحدی برای رفع این معضل وجود نداشته است ,d همچنین تاکید کرد اینکه شهرداری بخواهد به تنهایی مشکل را حل کند کار نشدنی است.

روز گذشته شهردار تهران درگفتگو با یکی از خبرگزاری ها اظهار کرد که اگر دولت موضوع حل آلودگی هوا را به شهرداری واگذار کند این آمادگی را با توجه به اینکه دولت در شرایط خاصی قرار دارد با همکاری مابین حل خواهد شد.  همچنین قالیباف با طرح سؤالی مبنی بر اینکه آیا آلودگی هوا قابل حل است گفت: بله، این موضوع قابل حل است و می‌توان به آن ورود کرد و در یک برنامه بین ۴ تا ۵ سال تعداد روزهای سالم را به دو برابر در سال افزایش داد و این کار دست‌یافتنی است و برنامه مشخصی را برای آن آماده کرده‌ایم.

احمد علی مقیمی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شهرخبر در خصوص صحبت های قالیباف مبنی بر اینکه اگر مدیریت رفع آلودگی هوای تهران را به شهرداری واگذار کنند این مشکل برطرف خواهد شد، گفت: راجع به این موضوع و موضوعات دیگر که به صورت چند منظوره در کشور اداره می شود باید بر وجود یک عزم و اراده ای تاکید کرد تا این مشکل حل شود.

وی افزود: تا امروز عزم و اراده ملی برای حل مسئله آلودگی هوا وجود نداشته است. عزم و اراده باید در همه بخش های متولی این موضوع از جمله صنعت و معدن، شهرداری و محیط زیست، بخش خصوصی و بسیاری دیگر از دستگاه های متولی باشد چراکه این مسئله به وجود نیاید و در صورت ایجاد هم به سرعت در پی حل آن برآیند.

نماینده بهشهر ضمن بیان اینکه معمولا در اینگونه مسائل موازی کاری بسیاری وجود دارد تاکید کرد:  بالاخره باید مدیریت واحدی برای این مسئله به وجود بیاید. اینکه کدام یک از دستگاه های شهرداری، محیط زیست و یا صنعت و معدن باشد موضوع دیگریست، باید مدیریت واحدی باشد که تصمیم گیری بر اساس یک برنامه مشخص در یک جا صورت بگیرد.

مقیمی خاطرنشان کرد: بعد از آلودگی هوا که نخستین معضل است، نداشتن مدیریت واحد صرف نظر از اینکه چه کسی متولی حل این موضوع است معضل دوم و نداشتن برنامه و سیاست کلی برای این کار معضل سومی است که وجود دارد.

وی ضمن بیان اینکه هیچ کدام از دستگاه های نام برده برنامه ای مشخصی ندارد تصریح کرد:  دستگاه های مختلف برای حل معضل آلودگی هوا  وقتی مشکل به وجود می آید اظهاراتی مبنی بر اینکه توانایی حل این معضل را دارند، مطرح می کنند.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه تا کنون در مجلس شورای اسلامی چه اقداماتی در این خصوص صورت گرفته اظهار کرد: در مجلس نهم به طور مفصل به این موضوع پرداخته و در قالب تذکر و طرح و همچنین یکی دوتا بند نیز به تصویب رسیده است. در حال حاضر نیز در کمیسیون عمران و در صحن مجلس شورای اسلامی موارد متعددی پیگیری شده است.

مقیمی در خصوص سپردن این کار به طور کامل به شهرداری تهران گفت: به این شکل که به طور کلی کار به دست شهرداری سپرده شودف کار درستی نیست، برای رفع آلودگی هوا اختیارات و تصمیمات مبنی بر برنامه مشخص لازم است.

وی ادامه داد: ابتدا باید برنامه و مسئله مشخص شده و بر اساس آن دستگاه تعیین شود، اینکه شهرداری به تنهایی بخواهد مسئله را حل کند کار نشدنی است زیرا هنوز تکلیف مسئله سوخت مشخص نشده است. در واقع تولید بنزین و ساخت خودرو  و رعایت قوانین و مقررات زیست محیطی به عهده شهرداری نیست و نمی توان همه این اختیارات را به شهرداری واگذار کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه اجرا یا نظارت موضوع دیگری است که می توان به یک دستگاه خاص سپرد، یادآور شد: از باب اینکه یک دستگاه مورد سوال واقع شود می توان کار را به یک دستگاه سپرد ولی اختیارات و وظایف زیادی است که باید تعریف شود که چگونه در اختیار یک دستگاه قرار بگیرد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس