جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۲
شکایت از شهرداری اردبیل به دلیل عدم پرداخت سهم نیم درصد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی از شهرداری اردبیل و بسیاری از شهرداری‌های دیگر به خاطر پرداخت نکردن نیم درصد سهم شهرداری در کمک به کتابخانه‌های عمومی شکایت کرده است.

Print Friendly, PDF & Email

صادق فرهمند امین عصر امروز در جلسه کمیته مطالعه مفید در محل استانداری اردبیل اظهار داشت: یکی از مشکلات و چالش‌های جدی ما پرداخت نشدن نیم درصد سهم شهرداری‌ها به نهاد کتابخانه‌های عمومی است به طوریکه این رویه نامناسب ما را دچار مشکلات عدیده‌ای در تأمین منابع اعتباری برای توسعه این بخش قرار داده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۴۸ نفر نیروی انسانی در کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل فعالیت می‌کنند که ۳۰ نفر از آنها در آزمون سال گذشته جذب شدند به طوریکه ما در سال ۹۱ شاهد برگزاری آزمون استخدامی کتابخانه‌های عمومی بودیم که از بین ۷۵۰ نفر شرکت‌کننده، ۳۰ نفر جذب شدند.

فرهمند امین در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: کتابخانه‌های عمومی به عنوان بزرگترین نهاد فرهنگی از لحاظ نیرو و فضا با مشکل جدی روبه‌رو نیستند و دبیرکل جدید نهاد کتابخانه کشور قول داده تا نسبت به اصلاح حکم کارگزینی کارمندان این مجموعه و افزایش حقوق و مزایای آنها اقدامات لازم را انجام دهند.

این مسئول مظلومیت صد درصدی نهاد کتابخانه‌های عمومی را در دریافت نیم درصد از محل درآمدهای شهرداری یادآور شد و اضافه کرد: اغلب شهرداری‌ها در استان اردبیل این نیم درصد را پرداخت نمی‌کنند به طوریکه دریافت این مبلغ سخت‌ترین و آزاردهنده‌ترین کار برای ما تبدیل شده و به اصطلاح شهرداری‌ها پدرمان را در پرداخت این رقم در آورده‌اند.

وی بیان کرد: اگر شهرداری‌ها ۱٫۵ میلیارد تومان سهم خود را پرداخت کنند ما در تجهیز امکانات کتابخانه‌ها با مشکلی روبه‌رو نمی‌شویم اما یک پنجم این رقم را نیز پرداخت نمی‌کنند به طوریکه سال گذشته ۲۲۰ میلیون تومان و امسال ۹۰ میلیون تومان شهرداری اردبیل به کتابخانه‌های عمومی کمک کرده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یادآور شد: با توجه به پرداخت نشدن کامل سهم شهرداری به نهاد کتابخانه‌های عمومی از طریق مرکز شکایتی علیه شهرداری انجام شده و این شکایت را نهاد کتابخانه‌های کشور به جد پیگیری می‌کند تا حق و حقوق کتابخانه‌ها احیا شود.

فرهمند امین ادامه داد: ما متأسف هستیم که برخی از شهرداری‌های استان اهمیت و جایگاه کتاب و کتاب‌خوانی را به رغم حضور پرشور جوانان در این نهاد و مراکز نادیده گرفته و دلسوزانه در این حوزه ورود پیدا نمی‌کنند.

وی در ادامه گفت: ‌شهرداری زنجان ۴۰۰ میلیون تومان در سال گذشته به نهاد کتابخانه‌ها پرداخت کرده در حالی که شهرداری‌های ما با توجه به تناسب جمعیتی زنجان با اردبیل بسیار محدودتر از این رقم را به نهاد کتابخانه‌ها پرداخت کردند که این مشکل و معضل باید به هر طریق ممکن حل شود.

فرهمند امین بهانه‌گیری‌های متعدد شهرداری اردبیل را در پرداخت نکردن حق و حقوق واقعی یادآور شد و افزود: نهاد کتابخانه‌های عمومی باید نیم درصد را از شهرداری دریافت کند اما آنها از بابت زمینی که ادعا می‌کنند چندین سال پیش به نهاد کتابخانه‌ها واگذار کرده‌اند و عوارضی از این بابت دریافت نکردند، این‌گونه در پرداخت نیم درصد طفره می‌روند.

اردبیل به ۴۰ کتابخانه جدید نیاز دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در ادامه سخنان خود با اشاره به شاخص‌های مهم کتاب و کتاب‌خوانی تصریح کرد: ‌اولین شاخص در این زمینه شاخص زیربنا در احداث کتابخانه‌هاست که در حال حاضر فضای کتابخانه‌ای استان اردبیل ۲۷ هزار متر مربع است که این رقم باید در افق ۱۴۰۴ به ۳۷ متر مربع افزایش یابد تا به ازای هر ۱۰۰ نفر فضای کتابخانه به سرانه هشت متر مربع برسد.

وی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به این شرایط و وضعیت استاندارد ما به احداث ۳۰ تا ۴۰ کتابخانه جدید نیاز داریم تا به تعداد ۵۲ باب کتابخانه موجود افزوده شود.

فرهمند امین در ادامه اضافه کرد: شاخص دوم در این زمینه تعداد اعضاست که ما تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی را در این سه سال دو برابر کردیم و هم اکنون ۶۲ هزار نفر از جمعیت استان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند که این شاخص باید ۳۵ درصد جمعیت استان را شامل شود که به یک کار شش برابری نیاز داریم.

وی منابع کتابخانه‌ای را سومین شاخص اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر ۹۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های استان موجود است که برای رسیدن به استاندارد، یک میلیون جلد کتاب جدید نیاز داریم.

فرهمند امین شاخص صندلی را نیز چهارمین شاخص ارزیابی رشد و توسعه‌یافتگی امر کتاب و کتاب‌خوانی بیان کرد و یادآور شد:‌ هم اکنون سه هزار صندلی در کتابخانه‌های عمومی موجود است که این تعداد باید به ۱۰ هزار صندلی و همچنین ۶۰۰ یارانه افزایش پیدا کند تا یک وضعیت مناسبی را در بهره‌برداری از کتابخانه‌های عمومی شاهد باشیم./فارس

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری