جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۲
لایحه خرید شرکتهای سودآور شهرداری تهران معلق ماند
لایحه خرید شرکتهای سودآور شهرداری توسط سازمان بازنشستگی شهرداری تهران بار دیگر به دلیل تعدد پیشنهادات اعضا به کمیسیون برنامه و بودجه بازگشت. به گزارش افکارنیوز،در پنجاه و دومین جلسه علنی شورای ...

لایحه خرید شرکتهای سودآور شهرداری توسط سازمان بازنشستگی شهرداری تهران بار دیگر به دلیل تعدد پیشنهادات اعضا به کمیسیون برنامه و بودجه بازگشت.

لایحه خرید شرکتهای سودآور شهرداری معلق ماند

به گزارش افکارنیوز،در پنجاه و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران لایحه اجازه خرید شرکتهای سودآور شهرداری و تأسیس شرکت پیشتیبانی مادر(هلدینگ) توسط سازمان بازنشستگی شهرداری که یک بار دیگر هم در صحن شورا بررسی شده و به کمیسیون ارجاع شده بود؛ بار دیگر به دلیل تعدد پیشنهادات اعضا به کمیسیون برنامه و بودجه بازگشت.

علیرضا دبیر رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: ما مخالف این لایحه بودیم اما دوستان شورا تصمیم گرفتند این لایحه به کمیسیون وارد شود تا سازمان بازنشستگی بتواند در موضوع سرمایه‌گذاری وارد شود.

وی افزود: بر اساس این لایحه و با توجه به مفاد ماده چهار بند ب وظایف سازمان، مقرر در اساسنامه سازمان بازنشستگی شهرداری تهران، این سازمان مجاز به سرمایه گذاری در شرکتها و مؤسسات بازرگانی، صنعتی، تولیدی و خدماتی می‌شود و خرید سهام شرکتها نیز مجاز شناخته شده است و سرمایه‌گذاری توسط این سازمان بلامانع خواهد بود. ما در سال ۸۶ مصوبه‌ای داشتیم و اجازه تأسیس شرکت را منوط به اجازه رئیس شورای شهر کردیم. اما با این بند اجازه تاسیس شرکت را به سازمان بازنشستگی می‌دهیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه به تبصره این ماده واحده اشاره کرد و گفت: بر اساس تبصره باید ظرف مدت ۱۰ سال و به تناسب پیشرفت زمان، کمک‌های شهرداری تهران به سازمان بازنشستگی از ردیف بودجه شهرداری تهران حذف شود. این سازمان امسال درخواست ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه داشت اما وقتی ما بررسی کردیم شهرداری حتی برای تعیین بودجه این سازمان را دعوت نکرده بود.

وی افزود: بعد از بررسی‌های انجام شده ما ۱۰ میلیارد تومان هم به این سازمان کمک کردیم و در نهایت بودجه سازمان به ۱۱۰ میلیارد تومان رسید.

در ادامه این جلسه محسن سرخو عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه ما با اصل پیشنهاد موافق هستیم، اظهار داشت: کار اصلی سازمان بازنشستگی سرمایه‌گذاری نیست اگر ما مجوز هلدینگ را به این سازمان ندهیم نمی‌تواند از عهده سرمایه گذاری بربیاید. ما حتما باید همانطور که در لایحه آمده اجازه تأسیس هلدینگ را به این سازمان بدهیم.

احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه این تصمیم برای بازنشستگان شهرداری تهران بسیار مهم است، تاکید کرد: بازنشستگان از شورا انتظار دارند امکانات بیشتری را برای این افراد فراهم کنیم تا دریافتی متناسب با سایر سازمانها داشته باشند.

وی افزود: ما با عنوان انتقال شرکتهای سودآور شهرداری مخالفت کردیم. اما اینکه این سازمان بتواند شرکت پشتیبانی مادر داشته باشد درست شبیه سازمانهای بازنشستگی دیگر سازمانها است و من فکر می‌کنم ما باید اجازه تأسیس شرکت مادر را بدهیم.

مرتضی طلایی نایب رئیس شورای شهر تهران نیز پیشنهاد حذف تبصره را ارائه داد و در ادامه اقبال شاکری پینشهاد کرد ماده واحده و سرمایه‌گذاری توسط سازمان با تشکیل شرکت مادر بالامانع باشد و در تبصره نیز به جای حذف عبارت کاهش در نظر گرفته شود.

مهدی چمران عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران نیز پیشنهاد داد در ماده واحده تأکید شود سرمایه‌گذاری و تأسیس شرکت مادر توسط سازمان فوق بلامانع است. در تبصره هم کلمه تعدیل را جایگزین عبارت حذف کنیم.

حسین‌محمد پورزرندی معاون مالی شهردار تهران درباره دلایل ارائه این لایحه به شورا گفت: سازمان بازنشستگی اساسنامه بسیار خوبی داشت و فعالیتهای اقتصادی در آن پیش بینی شده بود. در لایحه ساماندهی سازمانها، بازنشستگی مستثنی نشد و مثل سازمان آتش نشانی با این سازمان برخورد شد. در صورتی که سازمان بازنشستگی یک سازمان اقتصادی است.

وی ادامه داد: اگر ما در این سازمان سراغ سرمایه گذاری نرویم در آینده هر سال مبالغ کلانی به بودجه این سازمان باید اضافه شود. ما می‌توانیم شهرداری را موظف کنیم طی ۳ ماه نحوه کاهش بودجه این سازمان را ارائه دهد.

اسماعیل دوستی عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در ادامه تشریح کرد: موضوعی که آقای پورزندی می‌گویند با بودجه مغایرت دارد. ما در بودجه ۱۱۰ میلیارد تومان کمک به این سازمان را دیده‌ایم. در طول ۱۰ سال با رشد ۲۰ درصد این رقم به ۷۰۰ میلیارد تومان می رسد. شما چطور می‌خواهید این مبلغ را حذف کنید؟ باید تعدیل را جایگزین کلمه حذف بودجه سازمان کنید.

وی افزود: خرید هر شرکت توسط سازمان باید با مجوز شورا باشد. شورا باید بدانید این سازمان چه شرکتهایی را می‌خواهد خریداری کند.

دبیر با اشاره به اینکه سازمان بازنشستگی نه اتوبوسرانی است و نه مترو توضیح داد: با این لایحه به این شرکت اجازه می‌دهیم سرمایه گذاری کند اما باید به مصوبات قبل هم احترام بگذاریم. ما با مصوباتی که در شورای سوم داشتیم بسیاری از حیات خلوتهای شرکتها و سازمانها را جمع کردیم. در اینجا باید بدانید هلدینگ حداقل می‌تواند ۴۰ تا شرکت را شامل شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه ما با صندوق ذخیره هم کار داریم و به زودی به سراغشان می‌رویم، گفت: اگر ما اجازه تأسیس شرکت هلدینگ را بدهیم از فردا همه سازمانها و معاونتها درخواست تأسیس شرکت جدید می‌دهند.

چمران با تشریح روند عملکرد شهرداری در گذشته عنوان کرد: ما به افراط و تفریط نباید برویم. یک روزی دست سازمان را بسته‌ایم که هیچ شرکتی نمی‌تواند درست کند و حالا باید این لایحه را به صورتی تنظیم کنیم که ضوابط قبلی شورا باید بر این حاکم باشد.

در نهایت پیشنهاد حکیمی پور مبنی بر بازگشت این لایحه به کمیسیون و بررسی مجدد آن، به تصویب رسید.

تقدیر از دو معاون سابق قالیباف

در جلسه امروز شورای شهر تهران از سیدمناف هاشمی معاون سابق برنامه‌ریزی و محمد تقوی معاون سابق حقوقی شهردار تهران تقدیر شد.

در جریان این اقدام، احمد مسجدجامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: تعامل خوبی بین این دو نفر و شورای شهر وجود داشت البته در امور ورزشی آمادگی همکاری با مناف هاشمی به عنوان وزیر ورزش داریم.

معصومه آباد عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران نیز گفت: جای آقای تقوی بین اعضای شورای شهر خالی خواهد بود، آقای تقوی نیز ویژگی‌‌های برجسته‌ای در انجام وظیفه خود داشتند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری