جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲
۳۸۰‌ میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران برای مسجدسازی

پیشنهاد تخصیص ۳۸۰‌میلیاردتومان برای ساخت ۱۶۰مسجد در تهران را شهرداری تهران به شورای شهر در قالب لایحه بودجه سال ۹۳ ارایه کرد. موضوعی که محتوای لایحه، واکنش «رحمت‌الله حافظی» رییس کمیسیون سلامت شورای شهر را در پی داشت.

Print Friendly, PDF & Email

آفتاب: حافظی در جلسه غیرعلنی شورا با اشاره به اینکه در تدوین برخی ردیف‌های بودجه شهرداری موازی‌کاری غیرضروری مشاهده می‌شود، گفت: «برای نمونه در بخش ساخت مساجد میزان هزینه‌کردها و کمک‌های شهرداری برای هر مترمربع بین یک تا دو‌میلیون‌تومان است، اما در برخی موارد هزینه ساخت ۵/۶‌میلیون‌تومان درنظر گرفته شده است.»

وی افزود: «یکی دیگر از نکات موازی‌کاری در بحث ساخت مساجد است که علاوه بر اینکه ردیفی مربوط به رسیدگی امور مساجد در اختیار مناطق قرار دارد ردیف دیگری به مبلغ چهار‌میلیاردتومان هم برای همین منظور در بودجه دیده شده است.»علیرضا دبیر رییس کمیسیون بودجه از تصویب بودجه شهرداری و ارسال آن به شورا خبر داده است.

«محمد سالاری»، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر هم در این‌باره به «شرق» گفت: «ابتدای شروع به کار شورای شهر تهران میزبان حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی بودیم. همه اعضای شورا از پیشنهادات وی استقبال کردند. پیشنهاد وی این بود که با توجه به پراکندگی شهر تهران، گستردگی آن و افزایش جمعیت تهران در سال‌های اخیر به همان نسبت شاهد افزایش مساجد در محلات نبودیم و برخی محلات تراکم مساجد را دارند و برخی محلات که در دهه‌های اخیر تشکیل شده‌اند تعداد مساجد تناسبی با جمعیت ندارد.»

وی افزود: «در این راستا در کمیسیون معماری و شهرسازی طرحی دو فوریتی را به صحن بردیم و در آن طرح، شهرداری را ملزم کردیم که ظرف سه ماه گزارشی از محلات فاقد مسجد به شورا ارایه کند شهرداری این گزارش را ارایه نکرد، اما در فرآیند تدوین برنامه پنج‌ساله و برش یک‌ساله آن قرار شد تعدادی مسجد در شهر ایجاد شود.»

وی گفت: «برخی عنوان می‌کنند که شهر با رکود ساخت‌وساز مواجه است. با توجه به روندی که از گذشته در شهرداری بوده مبنی بر تراکم‌فروشی و تغییر کاربری برای درآمدزایی که مورد انتقاد شهروندان، متخصصان شهرسازی و مقام‌معظم‌رهبری نیز بوده است این نگرانی وجود داشت که شهرداری تامین مالی این پروژه را نیز از این منابع انجام دهد که با توجه به اینکه به موجب قانون دولت در دهه‌های گذشته شهرداری‌ها خودگردان هستند نگرانیم با محول‌شدن این ماموریت جدید نتواند وظایف اصلی‌اش را به خوبی انجام دهد.»

سالاری تاکید کرد: «البته هیچ‌کدام از اعضای شورا مخالف مسجدسازی نیستند و اما دولت و سازمان تبلیغات اسلامی و… هم باید دخیل شوند و شهرداری را نباید به سمت ماموریت‌های جدیدی برد که جزو وظایف اصلی‌اش نیست.»

وی افزود: «من معتقدم که مساجد از عناصر اصلی شهرسازی ایرانی و اسلامی هستند و می‌توانند به عنوان مراکز تعامل اجتماعی نقش ایفا کنند. می‌توان با توسعه مساجد در راستای منویات مقام‌معظم‌رهبری برای ایجاد معماری ایرانی اسلامی در تهران گام برداشت.»

رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم مشارکت مردمی در مسجدسازی گفت: «ساخت مسجد نباید دولتی باشد. انتقاد ما به شهرداری هم همین است.
شهرداری باید تسهیل‌گری کند و لذت ساخت مسجد با مشارکت مردم محقق می‌شود. شهرداری باید بستر‌سازی کند سازوکار مشارکت برای مردم را فراهم کند و نباید مسجدسازی را دولتی کند.»

براساس این گزارش و با توجه به اظهارات حافظی مبنی بر تخصیص دو‌میلیون‌تومان برای ساخت هر متر مربع مسجد، اگر زیربنای هر مسجد محله‌ای را ۳۰۰مترمربع درنظر بگیریم به این ترتیب هزینه ساخت هر مسجد ۶۰۰‌میلیون‌تومان می‌شود و با در نظر گرفتن ۱۶۰ مسجد پیشنهادی شهرداری در لایحه بودجه سال ۹۳ شهرسازی ۹۶‌میلیاردتومان هزینه ساخت این ۱۶۰ مسجد می‌شود که با ۳۸۰‌میلیاردتومان پیشنهادی شهرداری فاصله دارد.

البته حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصحی، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با «شرق» هزینه ساخت هر مسجد را حداقل یک‌میلیاردتومان برآورد کرد و گفت: «شهرداری باید حداقل یک‌میلیاردتومان برای هر مسجد تخصیص دهد و همین مقدار نیز به مشارکت مردمی نیاز است.»وی با تاکید بر کمبود مسجد در تهران نسبت به جمعیت گفت: «در تهران دوهزار مسجد وجود دارد و هشت‌میلیون‌و ۵۰۰هزار نفر شب خواب دارد و کارشناسان مساحت کل مساجد تهران را به جمعیت آن تقسیم کرده‌اند که سهمیه هر نفر زیر ۱۵سانتیمتر شده است. باید این سرانه به هفت‌متر برسد. به‌عنوان مثال هر هزار نفر سرانه یک پزشک دارند اما همه این هزار نفر که به پزشک محتاج نمی‌شوند. اگر سرانه هر نفر هفت‌متر می‌شود، می‌توان گفت که هر کدام از آنها به سرانه مناسبی از شبستان،  آبدارخانه و حیاط مسجد دست یافته‌اند.»

وی افزود: «ضمن اینکه قریب به دومیلیون‌و۵۰۰هزار نفر به سن بلوغ رسیده‌اند در حالی‌که مسجدسازی ما اینقدر رشد نداشته است و شهر تهران در میان شهرهای ما فقیرترین شهر به لحاظ داشتن مسجد است. لذا لازم است با همکاری شهرداری، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها و… در نظام مقدس جمهوری اسلامی این مساجد ساخته شوند چرا که اگر در این نظام ساخته نشوند چه موقعی انتظار داریم ساخته شوند؟»

وی با اشاره به مصوبه شورا در این زمینه گفت: «در شورای شهر مصوب شده که در طول این
چهارسال ۴۰۰ مسجد محله‌ای یعنی مساجد ۳۰۰، ۴۰۰متری در محلاتی که مسجد ندارند، ساخته شود. شهردار موظف شده است که اگر بودجه در اختیار داشته باشد و توفیق یابد این ۴۰۰ مدرسه را بسازند.»

وی تاکید کرد: «البته ما تاکید داریم شهرداری مشارکت کند و هیات‌امنا تشکیل شود و با کمک مردم این کار پیش برود. ما نمی‌خواهیم مساجد دولتی شود و در فرهنگ تشیع هم این مساله جایی ندارد و مردم از مساجد دولتی استقبال نمی‌کنند.»

وی با اشاره به پیشنهاد ۳۶۰‌میلیاردتومانی شهرداری در لایحه بودجه برای ساخت ۱۶۰ مسجد گفت: برای ساخت هر مسجد حدود یک‌میلیاردتومان با توجه به قیمت زمین، گرانی مصالح، مزد کارگر و بنا و… در نظر می‌گیریم که این یک حساب سرانگشتی است تا مسجدی در زمین ۲۰۰ تا ۳۰۰ متری ساخته شود.

محمد حقانی عضو شورای شهر نیز در این‌باره به«شرق» گفت: «ما اعتقاد داریم ساخت مساجد وظیفه شهرداری نیست. مساجد باید توسط خیران و مردم محل ساخته شود و کار بسیار حسنه‌ای است. اعتقاد داریم که فعالیت‌های مردم‌نهاد از گذشته در این حوزه بنیانش گذاشته شده و شهرداری و نهادهای دولتی باید در ساخت مساجد مشارکت کنند که با توجه به‌گران بودن زمین در این حوزه می‌توانند زمین را تهیه کنند. به علاوه اینکه بیشتر از ساخت مساجد فرامنطقه‌ای، سیاست شورا ساخت مساجد محله‌ای و دسترسی‌پذیر است و نه مساجد فرامنطقه‌ای، زیرا این مساجد که در گذشته ساخته می‌شده هم هزینه‌های زیادی را طلب می‌کرد و هم دسترسی‌اش برای مردم مشکل است.»

وی تاکید کرد: «سیاست‌ها را شورا تعیین می‌کند و پیشنهاد تخصیص ۳۸۰‌میلیاردتومان برای ساخت ۱۶۰ مسجد از سوی شهرداری ارایه شده و فکر می‌کنم به تصویب برسد. این پروژه در مناطق و با محوریت معاونت اجتماعی – فرهنگی اجرا می‌شود و محل تامین آن درآمدهای شهرداری است.»وی افزود: «برای ساخت هر مسجد شش‌تا هفت‌میلیاردتومان پیشنهاد شده بود اما شورا با این رویکرد موافق نیست. رویکرد ما کمک به ساخت مسجد است و برای ساخت هر مسجد یک‌میلیاردو ۲۰۰‌میلیون‌تومان در نظر گرفتیم که برای ساخت هر مترمربع دو‌میلیون‌تومان برآورد شده است.»

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری