جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲
اسامی ۱۵بدهکار بزرگ شهرداری مشخص شد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری تهران گفت: در کمیسیون برای اینکه پشت ما و شهرداری حرفی نباشد که بعدها ممکن است افرادی خاص از آنها بهره‌برداری کنند، اسامی ۱۵ بدهکار بزرگ را بدون تعارف استخراج کردیم.

Print Friendly, PDF & Email

علیرضا دبیر در آخرین نشست خبری خود در سال ۹۲ در تشریح بودجه سال ۱۳۹۳ شهرداری تهران گفت: زمانی که کمیسیون برنامه و بودجه در چهارمین دوره شورای شهر تهران شکل گرفت و من مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌ام سریعا ۳۵۰۰ میلیارد تومان متمم شهرداری تهران را ظرف یک ماه بررسی کردیم. بلافاصله پس از بررسی متمم بحث برنامه پنج ساله دوم مطرح شد. با توجه به کمی بودن برنامه پنج ساله دوم نسبت به برنامه اول بررسی‌ها زمان بیشتری برد طوری که سر مصارف آن درگیری‌های زیادی داریم و هنوز نتوانسته‌ایم برنامه پنج ساله دوم را به فرمانداری بفرستیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تاکید کرد: در خصوص برنامه پنج ساله دوم شهرداری ۱۰۲ هزار میلیارد تومان به صورت جزء به جزء و ریز مصوب کردیم تا عملکرد شهرداری در پنج سال آینده مشخص باشد، در حقیقت برنامه‌ای که به شورا توسط شهرداری آمده بود با برنامه‌ای که ما آنرا مصوب خواهیم کرد بسیار متفاوت است.

وی ادامه داد: بنده به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشی که در بررسی بودجه سال ۹۳ دنبال کردم  اینکه جلسات متعددی را با اعضای کمیسیون‌ها و حتی روسای کمیته‌های شورای شهر در خصوص بودجه ۹۳ گذاشتم تا بتوانیم از نظرات و ظرفیت های اعضای مختلف برای تصویب بودجه ۹۳ استفاده کنیم.

دبیر تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که با توافق کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای شهر بودجه آن افزایش پیدا کرد، نگه‌داشت پارک پردیسان بود که طبق توافق شهرداری و محیط زیست نگه‌داشت پارک پردیسان به شهرداری واگذار شده بود که در ابتدا در لایحه بودجه ۹۳ شهرداری برای نگه‌داشت این پارک ۲۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که در ادامه و با تعامل و همکاری کمیسیون خدمات شهری مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای نگه‌داری پارک پردیسان تصویب شد.

وی خاطرنشان کرد: تعیین قیمت نرخ بلیت‌های اتوبوس، مترو و همچنین قیمت تاکسی از موضوعاتی بود که در چند ماه گذشته در کمیسیون برنامه و بودجه پیگیری شد و در نهایت ۲۵ درصد قیمت تاکسی،  ۱۵ درصد بلیت مترو و ۱۸٫۵ درصد بلیت اتوبوس در سال آینده رشد خواهد داشت.

دبیر افزود: در سال آینده همچنین بلیط الکترونیک به عنوان تسهیلاتی در بخش حمل و نقل  برای خانواده‌های شهدا، جانبازان ۷۵ درصد، دانشجویان، دانش آموزان و معلولان دیده شده است.

وی در خصوص بحث وام‌های اخذ شده تومسط شهرداری تهران گفت: در مورد وام‌ها نیز مصوب کردیم بر اساس قوانین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ‌این وام‌ها دریافت شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای درباره فروش تراکم در گذشته تهران را به ۵ واحد قیمتی تقسم می شد، اما در بودجه سال ۹۳ شهرداری تهران کاری که انجام شد اینکه تهران را به ۱۶۴ نقطه قیمتی تقسیم کرده و این ۱۶۴ بلوک بر اساس دفترچه نرخ املاک صورت گرفته است که در آن حداکثر و حداقل رشد در نظر گرفته شده و نقاطی که کمتر برخوردار بودند ۱۷ درصد افزایش پیدا کردند و به طور میانگین رشد ۲۵ درصدی را در نظر گرفتیم.

دبیر  یادآور شد: شهرداری در گذشته ابتدا بودجه شهرداری را داده و بعد بودجه شرکت ها و سازمان ها را می داد. ولی با پیگیری های فراوانی که در این خصوص انجام شد شهرداری بودجه شرکت ها و سازمان ها را همزمان داد، ولی به دلیل کمبود وقت بررسی نشده و بودجه شرکت ها و سازمانها در فروردین ۹۳ بررسی خواهد شد.  کمک شهرداری به سازمان فرهنگی هنری ۱۱۰ میلیارد بوده ولی طی جلسات مختلف مقرر شد این سازمان از این به بعد نیروی انسانی وارد مجموعه نکرده و در مجموع با ۲۰ کمیسیون میلیارد اضافه بودجه در کل ۱۳۰ میلیارد بودجه به این سازمان اختصاص داده شود. که این بودجه این سازمان و دیگر سازمانها باید بررسی شود.

دبیر در خصوص اعلام اسامی ۱۵ نفر از بدهکاران بزرگ شهرداری تهران گفت: این بحث در خصوص اسناد نوکول می‌باشد که در حقیقت افرادی چک‌هایی به شهرداری داده‌اند و ضمن پرداخت نکردن بدهی خود دیرکرد نیز به آنها تعلق گرفته است. اما سه نفر که بدهی‌های سنگینی به شهرداری تهران دارند توسط نامه‌ای از طرف شهردار تهران به شورای شهر تهران معرفی شده‌اند.
وی ضمن بیان اینکه از میان این ۱۵ نفر افرادی که بالای دو میلیارد تومان بدهی دارند از تسهیلات بالای ۳۰ درصد در پرداخت دیرکرد بدهی محروم می‌شوند تصریح کرد:  از این تعداد سه شخص و مابقی شرکت هستند و یکی از این سه شخص نزدیک ۲۰ میلیارد بدهی به شهرداری دارد.
دبیر ادامه داد: توجه ویژه به عوارض نوسازی، یکپارچه‌سازی خدمات زیباسازی، کمک به زلزله بوشهر، تعیین حق بهره‌برداری غرف میادین میوه و تره، وضعیت اسناد موکول‌شده از جمله موضوعاتی است که در چند ماهه گذشته در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر پیگیری شده است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به شش حوزه ماموریتی پیش بینی شده در بودجه سال ۱۳۹۳ شهرداری تهران گفت: ۱۲ درصد بودجه به مباحث فرهنگی و اجتماعی، ۳۹ درصد به حمل و نقل و ترافیک، ۱۸ درصد به خدمات شهری، سه درصد به مدیریت بحران، سه درصد به برنامه ریزی و توسعه و ۲۶ درصد به هوشمندسازی تعلق گرفته است.

وی در خصوص افزایش ۱۰۰ میلیاردی بودجه شهرسازی در سال ۱۳۹۳ گفت: شهرداری تهران مبلغ ۳۵۷ میلیارد تومان بودجه در زمینه شهرسازی را برای سال ۹۳ پیشنهاد کرده بود که با بررسی‌های مشترکی که با کمسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران انجام دادیم افزایش ۱۰۰ میلیارد تومانی رقم پیشنهادی این بودجه با ۴۵۷ میلیارد تومان به تصویب رسید.

دبیر ضمن بیان کمک به توسعه ساخت و ساز مساجد در ادامه نشست خبری خود با حمایت از بودجه مناطق گفت: خوشبختانه بودجه مناطق در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، ۷۲ درصد رشد خواهد داشت چرا که بنده اعتقاد دارم باید حمایت ویژه‌ای از شهرداران مناطق و نواحی بشود و این در حالی است که حتی بودجه مناطق با حساسیت بالا بسته شده است به طوری که بودجه مناطق ۲۲ گانه تهران مختلف است.

وی در ادامه با اشاره به افزایش بودجه نگه‌داشت و سرمایه‌ای شهرداری تهران در سال ۹۳، گفت: با توجه به مجموعه‌های فرهنگی، ورزشی، سراهای محلات که هزینه‌های زیادی را دارند نیاز بود که اعتبارات خاصی برای نگهداری این مجموعه‌ها پیش‌بینی شود که خوشبختانه در این زمینه نیز اقدامات خاصی صورت گرفت.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران  با اشاره به اینکه یکی دیگر از مواردی که در بودجه ۹۳ لحاظ شده است، گفت: کاهش فاصله جنوب و شمال است که اعتبارات این حوزه نیز در سال آینده ۴۶ درصد رشد خواهد داشت.

دبیر در ادامه نشست خبری خود با اشاره به اینکه برای توسعه حمل و نقل عمومی باید دولت‌ها همکاری کنند، گفت: متأسفانه در دولت گذشته همکاری و تعاملی اصلا صورت نگرفت  اما در دولت یازدهم با توجه به تعامل گذرا با شورای شهر و شهرداری پیش‌بینی می‌شود که دولت حمایت ویژه‌ای را از حمل و نقل عمومی در سال آینده داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در سال آینده و با توجه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، شورای شهر تمهیداتی را برای جبران هزینه‌های حمل و نقل عمومی کرده است یا خیر، گفت: با توجه به اینکه دولت بنا دارد فاز دوم هدفمندی را از سال آینده آغاز کند شورای شهر نیز تمهیداتی را در نظر گرفته است که قرار است پس از اجرای فاز دوم شهرداری تهران به صورت لایحه افزایش نرخ حمل و نقل عمومی را به شورا دهد و در نهایت شورای شهر و با توجه به شرایط مردم تصمیم‌گیری خواهد کرد.

دبیر تصریح کرد: در بودجه ۹۳ توجه ویژه‌ای به حمل و نقل شده است و در بحث سرمایه‌ای نیز ۲ هزار میلیارد تومان جدای فاینانس‌ها پیش‌بینی شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: کمک به تاکسی‌رانان به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان، کمک به شرکت اتوبوس به مبلغ ۳۷۸ میلیارد تومان و اختصاص ۳۵۰ میلیارد تومان برای خرید اتوبوس از جمله موضوعاتی است که در بودجه ۹۳ پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال آینده قرار است تقاطع غیرهمسطحی در جنوبی‌ترین منطقه تهران (منطقه ۲۰) ساخته شود، گفت:‌به دلیل اینکه در جاده ورامین سه راه تقی‌آباد با بار ترافیک زیادی روبه‌رو هستیم شورای شهر تصمیم گرفت وی را به همین منظور تخصیص دهد.

دبیر ادامه داد:‌ در سال آینده بودجه‌های خوبی در حوزه ورزش پیش‌بینی شده است به طوری که بودجه ورزش همگانی امسال ۱۰ میلیارد تومان بود اما در سال آینده در بخش ورزش آقایان ۲۶ میلیارد تومان و در بخش ورزش بانوان ۲۴ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر ضمن انتقاد از اقدام راهنمایی و رانندگی در این روزهای پر ترافیک در خصوص باز کردن برخی از مسیرهای BRT برای خودروهای شخصی درباره  بدهکاری پلیس راهنمایی و رانندگی شهر تهران گفت: سهمی که از جرایم به شهرداری تهران تعلق می‌گیرد باید وزارت کشور پرداخت کند و از طریق دولت اصل این سهم پیگیری می‌شود.

دبیر در ادامه با انتقاد از راهنمایی و رانندگی در خصوص بازشدن برخی از مسیرهای BRT برای شهروندان باز شده است، گفت: امیدواریم در این خصوص نیز تجدید نظر شود.

وی با بیان اینکه با واقعی بودن بودجه و عملیاتی کردن آن بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد، گفت:  در بودجه سال ۹۴ باید دقت و تلاش فراوانی شود چرا که باید بودجه مبتنی بر عملکرد بسته شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در خصوص بودجه ۷۵ میلیارد تومانی جشن‌ها و کمک‌ هزینه پرداخت قبض موبایل شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری تهران گفت: در بودجه سال ۹۳ کمک به سازمان‌های شهرداری تهران را در نظر گرفته‌ایم اما این مسئله نیاز به بررسی بیشتر دارد. در مورد همایش‌ها نیز کارهایی که واحدهای اجرایی انجام می‌دهند باید اطلاع رسانی شود اما تا جایی که می‌توانیم نباید همایش‌هایی که سودمند نیستند را برگزار کنیم.

دبیر تاکید کرد: بالای ۹۵ درصد بودجه سال ۱۳۹۲ شهرداری تهران محقق شده است و در سال ۹۲ بودجه معاونت عمرانی شهرداری ۲۶۱۳ میلیارد تومان بوده که در سال ۹۳ این رقم را به ۱۶۷۵ میلیارد تومان رسانده‌ایم./شهرخبر

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری