جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۲
تعطیلی کیوسک های مطبوعات مشهد به دلیل اعتراض
در اعتراض به عملکرد دستگاه هاي متولي روز گذشته برخي کيوسک هاي مطبوعات در کلان شهر مشهد تعطيل شد و مخاطبان مطبوعات از دسترسي به روزنامه ها و مجلات محروم ماندند. گزارش ميداني خراسان حاکي ...

در اعتراض به عملکرد دستگاه های متولی روز گذشته برخی کیوسک های مطبوعات در کلان شهر مشهد تعطیل شد و مخاطبان مطبوعات از دسترسی به روزنامه ها و مجلات محروم ماندند.

گزارش میدانی خراسان حاکی است اغلب دکه های مطبوعاتی در سطح شهر مشهد تعطیل بود و روی دکه های مطبوعات در خیابان آیت ا… عبادی، میدان شهدا، خیابان توحید، میدان تختی، خیابان آبکوه و بولوار سازمان آب اطلاعیه ای درباره دلایل تعطیلی کیوسک های مطبوعات نصب شده بود. در این اطلاعیه دلایل تعطیلی این صنف بی توجهی مدیران شهرداری، (سازمان میادین میوه و تره بار) فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به مشکلات صنفی در خصوص تأمین نبودن آینده شغلی متصدیان دکه های مطبوعات در قراردادهای اجاره، جمع آوری برخی کیوسک های متعلق به افراد فوت شده و عدم عقد قرارداد سازمان میادین با ورثه آن ها و خلع ید و جمع آوری برخی دکه ها اعلام شده است.

در این باره «صادقی» یکی از دکه داران به خراسان گفت: در حالی که ما به عنوان اجاره کنندگان کیوسک ها طبق قرارداد حق و حقوق شهرداری را پرداخت می کنیم، ولی هر از چندی به بهانه های مختلف فشارهایی به ما وارد می کنند. وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد هزینه نقل و انتقال این دکه ها هم به سازمان میادین پرداخت می شود، افزود: ولی سازمان به بهانه هایی با برخی افراد قرارداد منعقد نمی کند و دکه ها را جمع آوری می کند.یک شهروند نیز در مقابل یکی از کیوسک های مطبوعاتی میدان شهدا با اشاره به بسته بودن کیوسک ها گفت: امروز بسیاری از مردم مشهد از دسترسی به مطبوعات محروم ماندند، در کلان شهری که قطب اطلاع رسانی شرق کشور و خاستگاه روزنامه های پرمخاطب است این گونه رفتارها و بی توجهی متولیان به خواسته های فروشندگان مطبوعات جای تأمل دارد.در این باره اتحادیه صنف فروشندگان و توزیع کنندگان جراید مشهد با ارسال نامه ای به فرماندار مشهد و ارسال رونوشت آن به دادستان، شهردار، معاون سیاسی امنیتی استانداری، رئیس شورای شهر مشهد و… خواستار تعیین تکلیف این صنف و رسیدگی به مشکلات خود شد.

 

نامه ای به مسئولان

در این نامه آمده است: متصدیان کیوسک های مطبوعاتی که عمر خود را در راه اعتلای رشد فرهنگی در جامعه سپری کرده اند، به اقدام یکجانبه خلع ید و جمع آوری کیوسک های مطبوعاتی توسط سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد معترض هستند.

خرید و فروش حق کسب و پیشه کیوسک های مطبوعاتی در سال های قبل با محور سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد صورت گرفته است متأسفانه مدیران کنونی سازمان بدون در نظر گرفتن سابقه این اتحادیه و کیوسک های مطبوعاتی و روند تحقق مصوبات که توسط مدیران سابق همین سازمان ایجاد شده است با اقدامی یک طرفه مصوبات مدیران قبلی را اشتباه فرض کرده و خرید و فروش حق کسب و پیشه کیوسک های مطبوعاتی را غیرقانونی عنوان کرده اند.

در این نامه تصریح شده است:سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد با استفاده ابزاری از قانون مالک و مستأجر و خلاء موجود در این قانون که این کیوسک ها امتیاز دارند و غرفه نیستند، امنیت شغلی متصدیان کیوسک های مطبوعاتی شهر مشهد را به خطر انداخته است و از عقد قرارداد با ورثه متصدیان فوت شده کیوسک های مطبوعاتی امتناع می ورزد. این سازمان بدون در نظر گرفتن وضعیت امرار معاش خانواده متصدی فوت شده، اقدام به خلع ید و جمع آوری کیوسک مطبوعاتی می کندو به دلیل نبود امنیت شغلی برای متصدیان کیوسک های مطبوعاتی در مشهد از سال ۱۳۹۱ متصدیان کیوسک های مطبوعاتی با سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد قراردادی منعقد نکرده اند. «محمد صفدری» رئیس اتحادیه مذکور نیز گفت: با وجود برگزاری چندین جلسه با حضور معاون پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مشهد و فرمانداری متأسفانه سازمان میادین شهرداری مشهد با اصلاح قرارداد موافقت نکرده و به این دلیل از سال ۱۳۹۱ هیچ کیوسک مطبوعاتی با سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد اقدام به امضای قرارداد نکرده اند.

وی حرکت خودجوش اعضا در تعطیلی تمامی کیوسک های مطبوعاتی سطح شهر مشهد را به دلیل عدم انتقال پروانه کسب متصدی فوت شده به ورثه و عدم اصلاح قرارداد و گنجاندن بندی در این قرارداد که به امنیت شغلی متصدیان کیوسک های مطبوعاتی بعد از فوت متصدی بینجامد دانست.

«نخعی» یکی دیگر از دست اندرکاران نیز گفت: بر اساس ماده ۲۰ قانون نظام صنفی تمامی حق و حقوق پروانه فرد فوت شده می تواند به ورثه وی منتقل شود و حقوق متعارف ناشی از واحد صنفی متعلق به ورثه است. این سازمان بدون در نظر گرفتن آینده شغلی متصدیان کیوسک های مطبوعاتی و خانواده آنها و به صورت بی ضابطه با استفاده ابزاری از قانون مالک و مستأجر و بدون در نظر گرفتن حق کسب و پیشه برای متصدیان عمل می کند.به گفته وی ممنوعیت خرید و فروش کیوسک ها با وجود توافق های قبلی توسط سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد اقدامی یک سویه است تاکنون ۴۰درصد کیوسک ها با اجرای این طرح به فروش رسیده و بیش از ۳۰ درصد از کیوسک ها چندین بار خرید و فروش شده است.

وی افزود: با اجرای طرح ممنوعیت خرید و فروش وضعیت حق و حقوق قانونی افرادی که با خرید کیوسک مطبوعاتی صاحب حق کسب و پیشه شده اند، در هاله ای از ابهام قرار گرفته است .

 

پاسخ مدیرعامل سازمان میادین

مهندس «جلال قربانی» مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری مشهد نیز در پاسخ به پیگیری خراسان گفت: قراردادهای دارندگان کیوسک مطبوعاتی مشخص و در اختیار این سازمان است و اگر دکه ای در سطح شهر جمع آوری شده به دلیل منعقد نکردن قرارداد و با رای مرجع قضایی بوده است.به گفته وی در حالی که متصدیان دکه ها مدعی عرضه مطبوعات هستند ولی ۹۹ درصد فعالیت آن ها فروش تنقلات، آجیل، سیگار و … است در حالی که این کیوسک ها صرفا باید عرضه مطبوعات داشته باشند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: این افراد طبق قانون مالک و مستاجر باید حق و حقوق شهرداری را پرداخت کنند و ما هم طبق این قانون با آن ها رفتار می کنیم ولی آن ها حق فروش یا واگذاری را ندارند، در حالی که شهرداری بابت اجاره این دکه ها سالانه از ۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان اجاره دریافت می کند ولی برخی از دکه داران به صورت غیرقانونی این کیوسک ها را با اجاره های چند میلیونی به افراد غیر واگذار کرده اند.

مدیرعامل سازمان میادین شهرداری مشهد تصریح کرد: دکه ها که در فضای ۲×۲ معابر شهری به دکه داران واگذار شده است به صورت اجاره است و این که ما اجازه بدهیم بعد از فوت مستاجر این ملک به ورثه وی منتقل شود امری خلاف ضوابط است./خراسان

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری