جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲
سکوت درقبال نحوه واگذاری کاخ مروارید

مدیر املاک و مستغلات شهرداری کرج گفت: بنیاد تعاون در خصوص اخذ مجوز کلی ساخت قطعات کاربری مسکونی (در اثر ملی کاخ مروارید) اقدام کرده است که پس از انتقال سهم شهرداری در این خصوص نیز اقدامات لازم انجام خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email

پیرو انتشار گزارشی در خبرگزاری مهر با عنوان ” سرنوشت کاخ مروارید به چوب حراج سپرده می شود/ فروش غیرقانونی؛ حاصل بی‌توجهی مسئولان”، به فاصله ۲ ساعت از انتشار گزارش، خبری با عنوان  “مجموعه کاخ مروارید ساماندهی می شود/ احیا و بازسازی نیازمند اعتبارات ویژه” در سایت خبری شهرداری کرج منتشر شد.

در این خبر مدیر املاک و مستغلات شهرداری کرج ضمن تایید واگذاری مجموعه کاخ مروارید و اراضی اطراف آن به مساحت ۲۴ هکتار به سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج، از آغاز ساماندهی آن خبر داد.

مدیر املاک و مستغلات شهرداری کرج گفت: این مجموعه برای احیا به سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج واگذار شد که با توجه به خشک شدن و از بین رفتن بخش اعظمی از بنا و فضای سبز این مجموعه، به طور قطع طی کردن مراحل بازسازی نیازمند اعتبارت شایان توجهی است که به گفته علی ترکاشوند شهردار کرج این میزان اعتبار تا حدود ۳۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

۵۴ هکتار از اراضی به عنوان تعریض خیابان و فضای سبز استفاده می شود

عبدالهی با اشاره به اینکه اراضی کاخ مروارید ۱۰۱ هکتار است، بیان کرد: ۵۴ هکتار از اراضی فوق به عنوان تعریض خیابان و فضای سبز همچنین سطوح خدماتی تعیین شد.

این مسئول اضافه کرد: ۲۴ هکتار از اراضی نام برده شده طی صورت جلسه ای به شهرداری و در نهایت به سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج واگذار شد.

وی با اشاره به اینکه در خصوص انتقال سند با اداره ثبت اسناد مکاتبه شده است، اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به مصوبه کمیسیون و شورای عالی شهرسازی نقشه تفکیکی توسط بنیاد تعاون تهیه و به حوزه معاونت شهرسازی ارائه شده است ونقشه تفکیکی پس از بررسی جهت تفکیک به اداره ثبت اسناد ارسال خواهد شد.

بنیاد تعاون در خصوص اخذ سند مجوز ساخت قطعات مسکونی اقدام کرده است

عبدالهی افزود: بنیاد تعاون در خصوص اخذ مجوز کلی ساخت قطعات کاربری مسکونی اقدام کرده است که پس از انتقال سهم شهرداری در این خصوص نیز اقدامات لازم انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شهرداری کرج در خصوص قانونی و یا غیر قانونی بودن اصل واگذاری به غیر اثر ملی کاخ مروارید اظهار نظر نکرده است.

این درحالی است که چندی پیش سید محمود کاشانی در نامه ای به رئیس جمهور آورده بود: با وجود ثبت ملی کاخ مروارید و زمین ها و باغ های وابسته به آن در فهرست آثار ملی و اعلام صریح رئیس این سازمان به مقامات اداری استان مربوط، بنیاد مستضعفان و جانبازان شش دانگ عرصه و اعیانی های احداثی در این اثر تاریخی و میراث فرهنگی را که بر پایه قوانین لازم الاجرای کشور در اختیار سازمان میراث فرهنگی است در یکی از دفاتر اسناد رسمی بر پایه سند انتقال قطعی شماره ٣٠٨٣٨ مورخ ٢٧ اسفند ١٣٨۶ خورشیدی به یکی از دستگاه‌های دولتی به بهای ٧٠ میلیارد ریال فروخته و تسلیم کرده است. از آنجا که کاخ مروارید بر پایه سوابق مزبور از جمله اموال دولتی و آثار تاریخی است، قابل انتقال نیست بنابراین این معامله، غیر قانونی و بی اعتبار است و مورد معامله از سوی خریدار مزبور قابلیت تملّک نداشته است.

همچنین وی در ادامه افزوده بود: “کلیه تصمیم ها و اقدام های مقامات اداری مزبور، از جمله انجام معامله، تنظیم سند انتقال رسمی، تنظیم صورتجلسه تغییر کاربری از فضای سبز به مسکونی در کمیسیون ماده ۵ شهر کرج، تایید این صورتجلسه در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مورد کاخ مروارید و زمین های اطراف آن که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و مراتب مزبور مکرراً از سوی ریاست وقت سازمان میراث فرهنگی اعلام شده بوده است، جرم بوده و مشمول مواد ۵۶۵، ۵۶۶، ۵۶۷ و ۵۶۸ قانون مجازات اسلامی است”.

این اقدام در حالی است که در اصل ۸۳ قانون اساسی آمده است که “بناها و اموال‏ دولتی‏ که‏ از نفایس‏ ملی‏ باشد قابل‏ انتقال‏ به‏ غیر نیست‏ مگر با تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ آن‏ هم‏ در صورتی‏ که‏ از نفایس‏ منحصر به‏ فرد نباشد”./مهر

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری