جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲
لایحه تسهیلات تشویقی اسناد نکول شده شهرداری تهران تصویب شد

لایحه تسهیلات تشویقی اسناد نکول شده شهرداری تهران در پنجاه و یکمین جلسه شورای شهر تهران تصویب شد.

Print Friendly, PDF & Email

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، براساس این لایحه، به شهرداری تهران اجازه داده می شود از تاریخ ابلاغ این مصوبه تا ۳۱ تیرماه سال ۹۳ خسارت تاخیر تادیه کلیه اسناد دریافتی نکول شده را که تاریخ سررسید آنها تا پایان سال ۹۱ است؛ بر اساس جدول مصوب محاسبه و دریافت کند.

این تسهیلات تشویقی فقط شامل کسانی می شود که بدهی خود را به صورت نقدی و یکجا، شامل اصل بدهی و خسارت تاخیر تادیه به شهرداری تهران پرداخت کنند.

علیرضا دبیر رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در توضیح این لایحه گفت: بر اساس جدول این لایحه اسناد نکول شده ای که تاریخ سررسید آنها تا انتهای سال ۸۲ است می توانند از ۷۰ درصد تسهیلات تشویقی برای جرائم دیرکرد بهره مند شوند، به همین ترتیب جریمه دیرکرد اسناد نکول شده بین سالهای ۸۳ تا ۸۵ از ۶۰ درصد بخشودگی، اسناد بین سال های ۸۶ تا ۸۸ از ۵۰ درصد و اسناد بین سال های ۸۹ تا ۹۱ از ۴۰ درصد تسهیلات تشویقی بهره مند شوند.

به گفته دبیر، ۲۳۴ میلیارد اصل بدهی مردم به شهرداری است و ۴۵۰ میلیارد تومان جریمه این بدهی ها طی ۲۰ سال گذشته است که در صورت اعمال این لایحه در مجموع ۳۹۵ میلیارد تومان از طلب های شهرداری وصول می شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به تبصره های این لایحه توضیح داد: بر اساس تبصره یک، املاک یا مودیانی که مجموع بدهی نکول شده آنها بیش از ۲ میلیارد تومان باشد می توانند از تسهیلات تشویقی حداکثر ۳۰ درصد استفاده کنند و مشمول تسهیلات تشویقی مندرج در جداول نمی شوند.

دبیر افزود: بر اساس تبصره دوم، مهلت مقرر در ماده واحده قابل تمدید نیست و شهرداری تهران موظف است گزارش عملکرد مصوبه را تا ۱۵ مردادماه به شورا ارائه کند.

وی تاکید کرد: برای حل مشکل مربوط به وصول چک از مردم تبصره دیگری نیز در این مصوبه گنجانده شده که در این تبصره شهرداری تهران موظف شده ظرف مدت ۲ ماه لایحه راه اندازی سیستم یکپارچه ثبت و معرفی مودیان و واگذاری چک های اقساط دریافتی از آنان را از طریق سیستم بانکی به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

در جریان بررسی این لایحه مجتبی شاکری عضو شورای شهر تهران سوالاتی را درباره لایحه مطرح کرد و گفت: آیا دریافت این جریمه ها به شکل دیرکرد از نظر فقهی صحیح است؟ و آیا این سنت خوبی است که جریمه ها بخشوده شود؟

کاشانی در پاسخ به شاکری اظهار کرد: ملاک عمل در جمهوری اسلامی قانون است و گرفتن جریمه دیرکرد قانونی و شرعی است، ما باید به کسانی که شرایط خاص دارند کمک کنیم به عنوان مثال در منطقه ۹ که یکی از مناطق محروم تهران است یکی در سال ۷۳ حدود ۲۰۰ هزار تومان بدهکار بوده و الان باید ۱۳ میلیون بازگرداند.

اسماعیل دوستی نایب رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران نیز به عنوان موافق این لایحه تاکید کرد: در فضایی که بر کشور حاکم است بانک های خصوصی امتیاز می دهند تا اصل پول شان برگردد حتی برخی ممکن است از سود پول هم بگذرند تا طلبشان را از مردم بگیرند، در این مورد هم شهرداری لایحه ای داده که بر اساس آن اصل و فرع این پول بر می گردد.

وی با اشاره به اینکه تغییرات ایجاد شده در این جدول مربوط به سال های بحرانی کشور در حوزه اقتصادی است، بیان کرد: یکی از مزایای این لایحه این است که در تبصره ها، شهرداری تهران را از گرفتن چک به صورت مستقیم برحذر می دارد، شهرداری مردم را به بانک معرفی می کند و چک ها به بانک تحویل داده می شود. بانک شهر طبق توافق نامه ای که با شهرداری دارد ضمانت بازپرداخت چک ها را بر عهده خواهد داشت.

حسین محمدپور زرندی معاون مالی شهرداری تهران نیز به عنوان نماینده شهرداری در دفاع از لایحه گفت: در نمونه های مشابه جرائم رانندگی را فرصت دادند و بخشیدند تا وصول شود مجلس و دولت هم در بانک مرکزی این کار را انجام داد تا پول ها نقد شود اقدام حقوقی برای ۴۵ هزار چک که هر کدام کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است زمان زیادی را از شهرداری می گیرد.

معاون مالی شهرداری تهران ادامه داد: من اصرار دارم سیستمی راه اندازی شود که مناطق به چک ها دسترسی نداشته باشند چون ما سرمایه گذاران بدحسابی داشتیم که خانواده شان چک داده بودند ولی اگر در سیستم بانکی وارد شود این اتفاق نمی افتد، بانک تضمین های لازم را می گیرد و به شهرداری معرفی می کند.

رضا تقی پور عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه این بحث ها در کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شده، گفت: ما در کمیسیون ملاحظات لازم را در نظر گرفته ایم، کسانی که ده سال است تاخیر در پرداخت دارند جریمه شان چندین برابر اصل پول شده و به همین دلیل میزان بیشتری از بخشودگی در نظر گرفته شده است.

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران در ادامه با تذکر به شهرداری گفت: در حال حاضر در مناطق شهرداران ۵۰ درصد تخفیف می دهند، در حالی که بخشودگی جرائم باید بر اساس مصوبه شورا انجام شود.

صلاحی معاون برنامه ریزی شهرداری تهران در پاسخ به وی تاکید کرد: اگر این مورد در مناطق انجام می شود تخلف است و باید جلوی آن گرفته شود.

علی صابری عضو شورای شهر تهران نیز در خصوص نحوه محاسبه خسارت تاخیر تادیه، توضیح داد: بر اساس قانون، شهرداری چیزی به نام سود از مردم دریافت نمی کند. این تجمیع نرخ تورم است، سود نیست که سال به سال محاسبه شود. ما اصولا با بخشودگی موافق نیستیم چون فرهنگ خوبی نیست اما چاره ای نداریم.

در نهایت بعد از بررسی پیشنهاد اعضای شورا مصوب شد برای بند یک جدول، شرایطی را برای اقشار محروم در نظر گرفته شود که بر اساس آن کسانی که بدهی شان کمتر از ۵۰ میلیون تومان است از ۸۰ درصد تخفیف بهره مند شوند.

در ادامه جلسه همچنین یک فوریت طرح ˈالزام شهرداری تهران به ایجاد باغ گل ویژه نابینایان در یکی از بوستان های عمومی شهر تهرانˈ مورد بررسی قرار گرفت.

پرویز سروری رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا با طرح این موضوع که هنوز کوچکترین مشکلات معلولین و نابینایان در استفاده از فضاهای شهری حل نشده، بنابراین طرح چنین موضوعی توجیه منطقی ندارد برای مثال محدودیت تردد نابینایان در سطح شهر هنوز این امکان را نمی دهد که نابینایان بتوانند از این پارک استفاده کنند.

مجتبی شاکری نیز پیشنهاد داد: در مرحله اول شهرداری تهران، چنین گل هایی را پرورش دهد و به صورت هدیه به نابینایان بدهند که آنها در ابتدا در منازل خود آنها را پرورش دهند و بعد روی ایجاد چنین فضاهایی کار شود.

حافظی رییس کمیسیون سلامت شورا با تاکید بر اینکه پای این طرح را امضا کرده، گفت: از نظر فنی جداسازی کسانی که مشکلات جسمی و معلولیت دارند از جامعه کار درستی نیست بنابراین پیشنهاد می شود، در هر یک از پارک های موجود در شهر فضاهایی اینچنین ایجاد شود.

علی صابری عضو جدید شورا که خود این پیشنهاد را طرح کرده، گفت: در تمام دنیا ایجاد چنین باغ هایی در دستور کار قرار دارد چرا که گل هایی با ویژگی های خاص این کار وجود دارد و ایجاد چنین فضایی برای دانش آموزان نابینا برای لمس کردن و آشنایی با گل ها لازم است.

در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران یک فوریت این طرح را به تصویب رساندند.

همچنین در این جلسه اقبال شاکری به عنوان نماینده شورا برای عضویت در کمیسیون ماده ۳۸ آیین نامه معاملات شهرداری تهران، انتخاب شد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری