جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
تخلف گسترده شهرداری تهران در حوزه شهرسازی در ۶ ماه گذشته

معاون نظارت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در ۶ ماه گذشته ۶۰۰ گزارش و شکایت به معاونت نظارت شورا ارجاع داده شده، گفت: بالغ بر ۲۵۰ مورد از شکایات در حوزه شهرسازی و ساخت و ساز در ارتفاعات ۱۸۰۰ متر بوده است.

Print Friendly, PDF & Email

عباس جدیدی در نشست خبری خود با اشاره به عملکرد شش‌ماهه معاونت نظارت شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: معاونت نظارت در دوره جدید تلاش کرد تا از تجارب سال‌های گذشته استفاده کاملی را ببرد که در واقع می‌توان به این نکته اشاره کرد که معاونت نظارت شورای شهر در مسیر جدید قرار گرفت.

وی تصریح کرد: زمانی که شورای چهارم فعالیت خود را شروع کرد، مدتی به دلیل تشکیل کمیسیون‌ها و جابجایی اعضاء، معاونت نظارت شورای شهر نتوانست آنطور که باید باشد وظایف خود را انجام دهد اما در ادامه و با قرار گرفتن در مسیر نظارت قرار گرفت و خوشبختانه عملکرد خوبی را داشته است.

جدیدی با اشاره به اینکه «مسئله محوری» یکی از آیتم‌های ویژه معاونت نظارت شورای شهر محسوب می‌شود، گفت: با توجه به گستردگی شهر تهران باید مسائل و مشکلات شهر اولویت‌بندی می‌شد که در این زمینه معاونت نظارت شورای شهر ۴ محور را اولویت کار خود قرارداد.

معاونت نظارت شورای شهر تهران  تصریح کرد: در تهران مشکلات عدیده‌ای در امر تخریب باغات، ساخت و ساز در ارتفاعات ۱۸۰۰ متر، تخلف در حریم تهران مشاهده می‌شود که نشان از گسترش بی‌رویه تهران بوده است که ما در معاونت نظارت شورای شهر تهران به این مسئله رسیدیم که موضوعات باید به صورت بخش‌بندی پیگیری شود.

جدیدی گفت: یکی از اولویت‌های معاونت نظارت شورای شهر، رسیدگی به شکایات، انتقادات و پیشنهادات شهروندان است ضمن اینکه در ۶ ماه گذشته بیشترین شکایات در حوزه شهرسازی بوده است.

وی افزود: متأسفانه در سال‌های گذشته به دلیل تعدد بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها، ساخت و سازهای بی رویه در تهران گسترش پیدا کرده است و مردم را دچار سردرگمی کرده است چرا که در برخی از مناطق دستورالعمل‌ها به صورت سلیقه‌ای کار شده بود و معاونت نظارت شورای شهر را از مسیر خود خارج کرده بود.

معاونت نظارت شورای شهر تهران اظهارداشت: در امر معاونت نظارت شورای شهر با برخی از مشکلات حقوقی و قانونی روبرو هستیم که امیدواریم این مسائل و مشکلات در صحن شورا اصلاح شوند.

جدیدی بیان داشت: یکی از مشکلاتی که شهروندان به آن تاکید داشته‌اند این است که در برخی از مناطق هنوز نتوانسته‌اند پول املاکشان را که در طرح قرار گرفته بودند از شهرداری بگیرند که امیدواریم تدابیری برای این موضوع اتخاذ شود و مشکلات شهروندان برطرف شود.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات معاونت نظارت شورای شهر استفاده از دبیران شورایاری‌ها و سرای محلات بود که ما از این افراد خواستیم در امر نظارت و ساخت و سازهای غیرمجاز ما را همراهی کنند.

جدیدی گفت: ۴ اولویت در ابتدای فعالیت معاونت نظارت شورای شهر در دستورکار قرار گرفت که از آن می‌توان به حوزه شهرسازی و معماری (طرح تفصیلی، شوراهای معماری و شهرداری)، ـ ارتقاء و توسعه شهر الکترونیک (دفاتر خدمات الکترونیک، هوشمندسازی سیستم‌ها) ـ ساماندهی اموال و املاک شهرداری تهران و ارتقاء کیفیت خدمات رسانی به شهروندان در این حوزه ـ ساماندهی قراردادهای منعقده و نظارت بر پیمانکاران و ارائه دهندگان خدمات غیر مستقیم به شهروندان اشاره کرد.

معاونت نظارت شورای شهر تهران تاکید کرد: ما از طریق همدلی و تعامل شهرداران مناطق و معاونت نظارت شورا می‌توان مشکلات و موانع را در سطح تهران برطرف کرد و آنچه که باعث دلسردی می‌شود مقاومت شهرداران مناطق و آنچه که منجر به دلگرمی می‌شود همکاری شهرداران مناطق در امر نظارت است.

جدیدی با بیان اینکه نظارت به معنای مچ‌گیری نیست، گفت: رویکرد ما تعامل و همکاری است و به هیچ وجه نمی‌خواهیم مچ‌گروه و یا فردی را بگیریم چرا که اگر نظارت جدی گرفته شود مصوبات شورای شهر به طور دقیق اجرا خواهد شد و هدف واقعی ما اجرای مصوبات در شهرداری است.

وی افزود: در ابتدای فعالیت معاونت نظارت شورای شهر در دوره جدید، برخی مقاومت‌هایی را انجام داده‌اند و عنوان می‌کردند که ما می‌خواهیم جلوی کار شهرداری بایستیم اما این تفکر اشتباه بود چرا که اساساً هدف ما اجرای دقیق مصوبات در کمیسیون‌های شورای شهر بود.

معاونت نظارت شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که عنوان شده است دو نفر از شهرداران مناطق در پروژه امام علی تخلفاتی را داشته‌اند و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند آیا معاونت نظارت شورای شهر خبر دارد یا خیر گفت: قطعاً در این خصوص خبری به معاونت نظارت شورای شهر نرسیده است و چنانچه خبری باشد ما نیز آن را پیگیری خواهیم کرد.

جدیدی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا معاونت نظارت شورای شهر بر اموال و دارایی اعضا شورای شهر نظارت می‌کند یا خیر، گفت: اگر بخواهیم نظارتی در این بخش داشته باشیم باید این موضوع به صورت طرح در صحن شورا مطرح شود و کمیته‌ای برای این موضوع تشکیل شود تا میزان اموال و دارایی اعضای شورای شهر رسیدگی شود.

معاونت نظارت شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که در ۶ ماهه گذشته چه تعداد گزارش و تخلف و شکایت به معاونت نظارت شورای شهر رسیده است، گفت: ۶۰۰ گزارش و شکایت به ما ارائه داده شده است که حجم گسترده شکایات در حوزه شهرسازی است به طوریکه بالغ بر ۲۴۰ مورد از این شکایات در این بخش بوده است ضمن اینکه معانت نظارت شورای شهر تهران پس از غربالگری شکایات به آنها رسیدگی کرده است.

جدیدی در خصوص تخلفات در مناطق شهر تهران گفت: نوع تخلفات به دلیل ماهیت جغرافی مناطق، مختلف بوده به طوریکه در منطقه ۱ میزان شکایات در خصوص باغات و ساخت و ساز در ارتفاعات ۱۸۰۰ متر بوده و در منطقه ۵ و ۲۲ بیشترین شکایات در خصوص مسائل حریم بوده است.

وی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به پروژه امام علی (ع) گفت: بزرگراه امام علی یک طرح ملی و کلان بود که شاید مشکلاتی در اجرای ان وجود داشت و برخی از شهروندان شکایاتی را داشتند اما در کل باید به این نکته اشاره کرد که بزرگراه امام علی یکی از بهترین پروژه‌های شهری در سال‌های اخیر بوده است.

جدیدی اضافه کرد: در سال آینده یکی از محورهای اصلی معاونت نظارت شورای شهر بحث حمل و نقل و ناوگان شهری و همچنین آلودگی هوا خواهد بود.

معاون نظارت شورای شهر تهران اظهار داشت: امیدواریم شهرداران مناطق همکاری لازم را با معاونت نظارت شورای شهر داشته باشند و ما بتوانیم با همکاری این دوستان مشکلات شهر را برطرف کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که عنوان شده است که برخی از اعضای شورای شهر جزء هیأت رئیسه سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری هستند و این خلاف قانون است و معاونت نظارت شورای شهر چه اقدامی را در این خصوص انجام خواهد داد، گفت: با پیگیری‌های انجام شده ۲-۳ نفر از دوستان ما در شورای شهر جزء هیأت رئیسه شرکت‌های وابسته به شهرداری بودند که پس از مطرح شدن آن در هیأت رئیسه شورای شهر استعفای خود را از حضور در این سازمان اعلام کردند.

جدیدی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اولویت‌های معاونت نظارت شورای شهر در سال آینده چابک‌سازی دفاتر خدمات الکترونیک است که در این راستا جلساتی با مسئولان این بخش برگزار شده است که بنا داریم اقدامات گسترده‌ای را در سال آتی در این حوزه انجام دهیم.

وی افزود: در ابتدای فعالیت معاونت نظارت شورای شهر در دوره جدید پیش‌بینی شد که ۵ دفتر نظارتی در ۵ پهنه شهر تهران (شمال، جنوب، غرب، شرق، مرکز) راه‌اندازی شود که متاسفانه به دلیل مقاومت‌هایی از سوی شهرداری نتوانسته‌ایم این دفاتر را دایر کنیم که امیدواریم با تعامل شورای شهر و شهرداری این کار عملیاتی شود که البته راه‌اندازی این ۵ دفتر نظارتی جزء مصوبات شورای شهر بوده است.

معاون نظارت شورای شهر تهران بیان داشت: با فعالیت این ۵ دفتر نظارتی قطعاً پیشرفت معاونت نظارت شورای شهر صدچندان خواهد شد.

وی در ادامه نشست خبری خود در خصوص آخرین وضعیت پروژه ایران‌زمین و شکایات مطرح شده در این خصوص گفت: معاونت نظارت شورای شهر نخستین معاونتی بود که گزارش کاملی را در این زمینه در صحن شورای شهر مطرح کرد و در واقع زنگ خطر را برای ۲۲ منطقه تهران در زمینه گودبرداری‌های غیراصولی به صدا در آورد که البته در این زمینه با برخی از مقاومت‌ها و موانع روبرو شدیم اما در ادامه مجوز این پروژه لغو شد.

جدیدی تصریح کرد: یکی از مشکلات معاونت نظارت شورای شهر در زمینه پروژه ایران زمین و گودبرداری غیراصولی آن مشکلات حقوقی و قضایی است چرا که ما در این زمینه با محدودیت‌هایی روبرو هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در حالی ما با مشکلات قانونی و حقوقی در پروژه ایران زمین روبرو هستیم که حتی برای گودبرداری این پروژه با مشکلاتی مواجه شده‌ایم که امیدواریم این مشکلات نیز به زودی برطرف شود./فارس

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری