جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۲
معاونت معماری شهرداری تهران تنها به فکر درآمد زایی است

رئیس کمیسون معماری شورای شهر تهران با بیان اینکه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران نسبت به انجام رسالت اصلی خود منحرف شده است، گفت: این معاونت عملا به زیر مجموعه معاونت مالی تبدیل شده است و تنها در صدد تدوین بخشنامه ها و دستورالعمل های برای درآمدزایی بیشتر است.

Print Friendly, PDF & Email

محمد سالاری، عضو شورای اسلامی شهر تهران  در گفتگو با خبرنگار شهرخبر در خصوص وضعیت نماهای ساختمانی در تهران اظهار کرد: در ارتباط با سیما و منظر شهری خوشبختانه با تشکیل کمیسیون شهرسازی و معماری و حمایت مقام معظم رهبری فضایی جدیدی در شهر تهران در سطح متخصصین شهری و مدیران مجموعه شهری و اعضای شورای شهر تهران به وجود آمده است.

وی افزود: این دغدغه سبب شد تا در برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تهران احکام مربوط به سیما و منظر و هویت بخشی به تهران لحاظ شود.

این عضو شورای شهر ضمن اشاره به بودجه سال ۹۳ که با همکاری کمیسیون برنامه و بودجه و دیگر اعضای شورای شهر، بودجه ماموریت های حوزه شهرسازی و معماری نسبت به گذشته اضافه شده است گفت:  این مبلغ حدود دو برابر در بودجه و یک درصد از کل بودجه شهرداری است که مقرر شده تا پس از ارائه لایحه توسط شهرداری تهران مبنی بر چگونگی هزینه یک درصد برای فرایند ساماندهی سیما و منظر شهر تهران از سایر بودجه ۹۳ به این امر اختصاص داده شود.

سالاری ضمن تاکید بر اینکه شورای شهر تهران و کمیسیون شهرسازی و معماری به وظیفه تصویب سازی و قانون گذاری خود عمل کرده بیان کرد:  از این به بعد توپ در میدان شهرداری و معاونت شهرسازی و معماری انداخته شده است.

وی ضمن یاداوری اینکه در احکام مربوط برنامه ۵ ساله شهرداری تهران، شهرداری مکلف شده تا ظرفیت سازی لازم در حوزه معاونت شهرسازی و معماری برای تحقق ماموریت های این حوزه را فراهم کند، اظهار کرد: متاسفانه حوزه شهرسازی و معماری نسبت به انجام رسالت اصلی خود منحرف شده و عملا به زیر مجموعه معاونت مالی تبدیل شده است و فقط اقدام به درآمد زایی و تدوین بخشنامه ها و دستورالعمل های برای درآمدزایی بیشتر می کند.

رئیس کمیسون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران مطرح کرد: با رویکردی که معاونت شهرسازی و معماری جدید دارد، دستور آقای شهردارکه به این حوزه صادر کرده و با تعامل کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر و معاونت شهرسازی و معماری از اوایل ماه های سال ۹۳ در فرایند سیستمی صدور پروانه بررسی نماهای شهری در کمیسیون های  طراحی مناطق که ایجاد می شود داشته باشیم.

وی ضمن بیان اینکه شاخص ها ی هویت بخشی به شهر تهران و معماری اسلامی و ایرانی مباحث محتوایی و کیفی است و نمی توان مثل سایر دستورالعمل ها به طور کمی تعریف و به همه واحد ها ابلاغ کرد گفت: در گذشته در سطح شورای عالی شهرسازی و معماری کشور به موجب ماده ۱۶۹ قانون برنامه پنجم توسعه کشور و ماده ۳۰ قانون برنامه چهارم توسعه کشور تصمیماتی در ارتباط با سیما و منظر شهری و شهرسازی اسلامی وجود داشته است.

سالاری همچنین خاطرنشان کرد: در مورخه ۱۴/۱۲/۹۱ در شورای عالی شهرسازی و معماری سابق شاخص های لازم العایه در ارتباط با شهرسازی ایرانی اسلامی تصویب شده است؛ اما از جامعیت و مانعیت کافی برخوردار نبوده و با کمک کمیسیون شهرسازی و معماری نسبت به ساماندهی این مصوبات و ایجاد یک نظام نامه شهرسازی و معماری در آینده نزدیک اقدام شود.

وی افزود: با ظرفیت سازی در معاونت شهرسازی و معماری در فرایند سیستمی صدور پروانه باید این مصوبات در نظر گرفته شود.

این عضو شورای شهر تهران در پایان در خصوص تاکید بر کمیسیون های طراحی شهری اظهار کرد: چون بحث سیما و منظر نسخه ای نیست که برای تمام محلات تهران بتوان به طور واحد پیچید، بلکه کمیسیون های طراحی شهری که مرکب از شهرسازان و معماران برجسته خواهد بود می توانند با توجه به هویت، تمدن و وضعیت موجود محلات مختلف نسبت به بررسی نماهای شهری اقدامات لازم را انجام دهند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری