جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲
چک سفید به شهرداری تهران ممنوع
جلسه ی امروز شورای شهر با مصوبه و حاشیه همراه بود. بررسی بودجه سال آینده شهرداری امروز (سه‌شنبه) هم تمام وقت جلسه علنی شورای شهر را گرفت و بررسی بقیه تبصره‌های ...

جلسه ی امروز شورای شهر با مصوبه و حاشیه همراه بود.

بررسی بودجه سال آینده شهرداری امروز (سه‌شنبه) هم تمام وقت جلسه علنی شورای شهر را گرفت و بررسی بقیه تبصره‌های بودجه به جلسه بعد از ظهر شورا موکول شد. در این جلسه برخی تبصره‌های بودجه شهرداری تصویب شد. در یکی از تبصره‌ها شهرداری اجازه پیدا کرده بود در صورت تحقق درآمدهایش هزار میلیارد تومان مازاد بر بودجه مصوب هزینه کند که اعضای شورا آن را به دادن «چک سفید» به شهرداری تعبیر کردند و اجازه مصرف این پول را به تصویب شورا منوط کردند.
به گزارش سایت خبری شهرداریها  به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی ترک اعتراض‌آمیز جلسه از طرف مرتضی طلایی آغاز نشست امروز شورا را رقم زد. این عضو شورای شهر پیش از این پیشنهاد کرده بود در تبصره ۲۳ بودجه ۵ محله به مجموع محلات محروم اضافه شود که گویا هیات رئیسه بدون رای‌گیری درباره پیشنهاد او به سراغ تصویب تبصره رفت. این موضوع با واکنش طلایی مواجه شد و جلسه شورا را ترک کرد.

طلایی بعد از جلسه در جمع خبرنگاران حاضر شد و دلیل ترک‌کردن جلسه را توضیح داد. به گفته وی محلاتی مانند «دولاب، هرندی، فرحزاد، امامزاده قاسم، ده‌ونک» کماکان وضعیت اسفناکی دارند و نیازمند تدوین طرح‌های موضعی و موضوعی‌اند. مشکلات این محلات نه در قالب طرح‌های تفصیلی قابل حل است و نه کارهای سطحی و باید اقدامات ریشه‌ای برای آنها انجام شود.

نایب رئیس شورای شهر تهران درباره علت ترک‌کردن جلسه هم گفت: در جلسه قبل تاکید کردم رسیدگی به این محلات را به مصادیق ذیل تبصره ۲۳ لایحه بودجه ۹۳ شهرداری اضافه کند اما امروز بدون انجام این کار این تبصره به تصویب رسید در نتیجه من احساس کردم که اگر نتوانم از حقوق مردم دفاع کنم دلیلی نمی‌بینم که در شورا حضور داشته باشم و به همین دلیل جلسه را ترک کردم.

طلایی بعد از تقریبا یک ساعت و با پادرمیانی احمد حکیمی‌پور، رئیس فراکسیون اصلاح‌طلبان شورا به صحن شورا بازگشت. او در توضیح آن دلیل بازگشت‌اش هم اعلام کرد که هیات رئیسه متوجه شدند که تذکرش طبق آئین‌نامه شورا بجا و صحیح بوده و برابر آئین‌نامه باید پیشنهادی را که درباره هر دستور جلسه مطرح می‌شود به رأی بگذارند.

در ادامه جلسه تبصره ۲۵ بودجه سال آینده شهرداری مبنی بر کمک به ساماندهی رانندگان تاکسی برای اعطای وام قرض الحسنه، وام برای خودروهای فرسوده، پرداخت کمک هزینه برای انجام معاینه فنی خودروهای تاکسی، تامین پوشش تکمیلی و کمک برای دریافت دفترچه خدمات درمانی برای رانندگان بالای ۵۰ سال و افراد تحت تکفل تا سقف ۱۰ میلیارد تومان تصویب شد.

تبصره ۲۷ بودجه سال ۹۳ شهرداری بحث و گفتگوهای بسیاری برانگیخت. در این تبصره میزان ۳۵۰ میلیارد تومان بابت تسویه تعهدات املاک تصرفی، تا سقف ۳۵۰ میلیارد تومان برای پرداخت مطالبات پیمانکاران مازاد بر اعتبار مصوب و تا سقف ۲ میلیارد یورو برای فاینانس هایی که برای خطوط ۳، ۶ و ۷ مترو پیش بینی شده است. اسماعیل دوستی پیشنهاد کرد عبارت پس از تصویب شورای شهر در این بند قرار داده شود که اعضای شورای شهر با آن موافقت کردند.

با این حال محمد سالاری یکی از مخالفان این تبصره بود. او تاکید داشت تبصره ۲۷ کل بودجه متمم را می‌بندد و لزومی ندارد وقتی هنوز درآمدها حاصل نشده مخارج آن تعیین شود.احمد حکیمی پور نیز مثل سالاری پیشنهاد حذف این تبصره را داشت.

رحمت‌اله حافظی رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران نیز به عنوان مخالف گفت این تبصره چک سفید دادن به شهرداری است. شورای شهر هزار میلیارد تومان مازاد بر بودجه مصوب اجازه هزینه‌کردن به شهرداری می‌دهد.

مهدی چمران اما در پاسخ بله مخالفان گفت: چند سال است این تبصره اجرا می شود. اگر منبع درآمدی بیشتر نشد که هیچ. اگر بیشتر شد ما به جای اینکه منتظر متمم باشیم به شهرداری اجازه می‌دهیم این بودجه برای پروژههای اولویت‌دار که عموما بدهی‌های شهرداری و یا فاینانس است صرف شود.

حسین محمدپورزرندی، معاون مالی شهردار تهران که در جلسه حضور داشت در دفاعا از این تبصره گفت: فاینانس ۳ خط مترو، اولویت شهرداری است. برای اولین بار قبول شده این ۳ فاینانس بدون پیشپرداخت محقق شود. ضمانت آن را هم وزارت نفت انجام داده است. بنابراین این فضایی که ایجاد شده و دغدغه‌ای که شورای چهارم برای مترو دارد باید در بند سوم این تبصره دیده شود.

او با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۳ حدود ۷۰۰ میلیارد تومان حکم اجرایی روی میز اداره کل حقوقی است، اعلام کرد یعنی این مبلغ در ابتدای سال آینده از حساب‌های شهرداری بابت املاک تصرفی برداشت می‌شود. با وجود این توضیحات شورای شهر عبارت «بعد از تصویب شورای شهر» را به این تبصره اضافه کرد.

تبصره ۳۳  یکی از موادی بود که حد نصاب رای را نیاورد و حذف شد. بر اساس این تبصره شورای شهر می‌توانست نظارت بیشتری بر عملکرد معاونت فرهنگی اجتماعی، برنامههای اجرایی سازمان فرهنگی و هنری و موسسه همشهری و واحدهای تابعه داشته باشد.

تبصره ۳۴ با مضمون ممنوع شدن انتشار هرگونه نشریه در واحدهای ستادی، مناطق، سازمانها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران و محدود شدن اطلاع‌رسانی صرفا از طریق نشریه خبری روابط عمومی و بین الملل شهرداری تهران و نشریات تخصصی دارای مجوز از شورای شهر تهران به بحث و بررسی گذاشته شد و به تصویب رسید.

در تبصره ۳۵ مجوز انتشار اوراق مشارکت با تضمین بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت برای اجرای طرحهای قطار شهری به نسبت ۵۰ درصد دولت و ۵۰ درصد شهرداری‌ها تا سقف ۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. در این تبصره همچنین شهرداری ملزم شد کمکهای دولت از بخش اجرای طرح‌های بهینه‌سازی، کاهش گازهای گلخانهای و کاهش مصرف انرژی در بخش‌های مختلف را پیگری کند.

محسن سرخو رییس کمیته حمل و نقل و ترافیک پیشنهاد کرد: «با توجه به اینکه اضافه‌کردن واگن‌های جدید را نتوانستیم در بودجه سال ۹۳ ببینیم پیشنهاد می‌کنیم اجازه بدهید شهرداری این کمک دولت را به مصرف خطوط جدید مترو و خرید ناوگان جدید مترو، اتوبوسرانی، تاکسی هیبریدی و موتور برقی برساند. اگر این محقق شود ما در پایان برنامه ۵ ساله می‌توانیم ۳۰۰ کیلومتر مترو را به ۵۵۰ کیلومتر ارتقا دهیم.»

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری