جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲
بودجه سال آینده شهرداری زاهدان مصوب شد

رئیس کمیسیون طرح و برنامه شورای شهر زاهدان گفت: بودجه ۹۳ شهرداری با رویکرد هویت بخشی، ارتقای سیما و منظر شهری، توسعه و گسترش فضای سبز و توزیع عادلانه امکانات به تصویب شورا رسید.

Print Friendly, PDF & Email

سایت خبری شهرداریها به نقل از اداره روابط عمومی، محمدامیر براهویی اظهار داشت: شهرداری‌ها به عنوان یکی از نهادهای بخش عمومی محسوب می‌شوند که وظایف مهمی را در راستای ارائه خدمات به شهروندان به عهده دارند.

رئیس کمیسیون طرح و برنامه شورای شهر زاهدان افزود: گستردگی فعالیت‌های شهرداری در حوزه شهری به عنوان یک نهاد عمومی بسیار متنوع است و انجام خدماتی از جمله تأمین زیرساخت‌های شهری، ایجاد پارک‌ها و بوستان‌ها و گسترش فضای سبز شهری، جمع‌آوری زباله و بهداشت محیط، ارتقاء سیما و منظر شهری، زیباسازی وانجام امور عمرانی در زمره این فعالیت‌ها محسوب می‌شوند.

این مسئول ابراز داشت: تامین اعتبار جزء وظایفی است که بر اساس قانون برعهده شهرداری‌ها گزارده شده و به صورت خودگردان و از طریق اخذ درآمدهایی خارج از بودجه دولتی و از قبل اخذ عوارض محلی بر مبنای دفتر وصول عوارض سالیانه پیش‌بینی وتأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شهر زاهدان در عرصه‌های مختلفی همچون حاشیه نشینی، وضعیت نامناسب زیرساخت‌های شهری، مشکلات و نارسایی‌های زیست محیطی، مشکلات ترافیکی، کمبود سرانه‌های فضای سبز و سایر خدمات رفاهی دچار مشکلاتی است، گفت: این شهر برای رسیدن به شاخص‌های توسعه نیازمند یک نگاه ویژه و اعتبارات ویژه‌ای در سطوح ملی، استانی ومحلی است.

براهویی خاطرنشان کرد: چرا که شهر زاهدان با جمعیتی حدود ۸۰۰ هزار نفر و مساحتی بالغ بر ۸۰۰ هکتار مرکز پهناورترین استان کشور محسوب می‌شود که متأسفانه به دلیل نبود کرانه‌های اقتصادی، صنعتی و کشاورزی و نبود درآمدهای پایدار، پایین‌ترین سرانه درآمدی را در بین شهرداری‌های مراکز استان‌ها و کلان شهرهای کشور دارد و این کمبود درآمدها شهرداری را در انجام وظایف قانونی تعریف شده دچار مشکل ساخته است.

وی افزود: بیشتر درآمدهای شهرداری مربوط به عوارض‌های مأخوذه از شهروندان است که بسیاری از شهروندان یا از پرداخت این عوارض خودداری می‌کنند و یا اینکه توانایی پرداخت آنها را ندارند. همچنین شهرداری مطالبات بسیار چشمگیری را از دستگاه‌های دولتی دارد و امیدواریم که به برکت دولت تدبیر و امید و دید بسیار مطلوب استاندار سیستان و بلوچستان بتوانیم مطالبات شهرداری زاهدان را از دستگاههای دولتی اخذ نمائیم و اگر این اتفاق در سال ۹۳ رخ دهد مطمئناً تأثیر بسزایی در چهره شهر و ارائه خدمات مطلوب‌تر از سوی شهرداری برای شهروندان فهیم زاهدان خواهد داشت.

رئیس کمیسیون طرح و برنامه شورای شهر زاهدان گفت: تعریف پروژه‌های مشارکتی در قالب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی از برنامه‌های جدی شورای شهر در راستای توسعه فعالیت‌های اقتصادی در شهر زاهدان است که در بودجه سال ۹۳ پیش‌بینی شده که تحقق این امر ضمن جذب سرمایه‌گذاران موجب توسعه اشتغال و افزایش درآمدهای پایدار شهری برای شهرداری خواهد شد.

این مسئول ادامه داد: در این زمینه شیوه نامه سرمایه‌گذاری در راستای تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری و تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تدوین و به تصویب شورای اسلامی شهر زاهدان نیز رسیده است.

براهویی اضافه کرد: بودجه سال ۱۳۹۳ شهرداری زاهدان و سازمان‌های وابسته به شهرداری نیز بر اساس منویات مقام معظم رهبری، سند چشم انداز بیست ساله کشور و سیاست‌گذاری‌هایی که شورای اسلامی شهر زاهدان به شهرداری ابلاغ کرده بود توسط شهرداری تدوین و به شورای اسلامی شهر زاهدان ارسال شد که این شورا پس از بحث و بررسی کارشناسانه با رویکرد توزیع عادلانه امکانات در تمام نقاط با بیش از ۲ هزار و ۸۴ میلیارد ریال تصویب شد که ۵۲۴ میلیارد و ۹۴۸ میلیون ریال آن مربوط به ۱۳ سازمان تابعه شهرداری در حوزه های مختلف خدمات رسانی است.

وی در پایان اذعان داشت: از کل مبلغ بودجه شهرداری ۵۱ درصد مربوط به هزینه های جاری و۴۹ درصد مربوط به هزینه‌‌های عمرانی است که ۸۱% نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری