جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۲
روند اخذ عوارض در شهرداری سنندج به معضلی برای مردم تبدیل شده است

بازرس کل کردستان گفت: روند اخذ عوارض در شهرداری سنندج برای عده‌ای از مردم به یک معضل و برای برخی افراد سودجو به یک فرصت تبدیل شده است.

Print Friendly, PDF & Email

سید محمدمهدی طباطبایی‌مهریزی امروز در نشست با اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار سنندج با بیان اینکه بسیار خرسندم که در کشوری زندگی می‌کنیم که اسلامی، قرآنی و به برکت نعمات خدادادی دارای مردمی شریف، بزرگوار و با گذشت است، اظهار کرد: با همه مشکلاتی که دشمنان بیرونی و برخی افراد در داخل ایجاد کرده‌اند ایران اسلامی سربلندتر از همیشه به راه پر افتخار خود ادامه می‌دهد.

وی گفت: با وجود همه تهدیدها، مردم و مسئولان شرایطی را به وجود آورده‌اند که روز به روز بر قدرت کشور افزوده می‌شود.

بازرس کل کردستان با بیان اینکه استکبار جهانی و عمده قدرت‌های دنیا مقابل ایران ایستاده‌اند و قصد دارند ما را از مواضع بر حق خود به عقب برانند، تصریح کرد: به لطف حضور مردم در صحنه، الطاف پروردگار و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری هرچه تلاش‌های مذبوحانه دشمنان بیشتر می‌شود امور به گونه‌ای تغییر می‌کند که آنها بیش از پیش مأیوس و سرخورده می‌شوند.

وی گفت: تمام نقشه‌های دشمنان علیه ملت ایران با یک راهپیمایی عظیم مردمی مانند آنچه ۲۲ بهمن امسال شاهد آن بودیم نقش بر آب شده و گزینه‌های آنان زیر پای ملت ایران له می‌شوند.

طباطبایی افزود: مردم ولی نعمت ما مسئولان هستند بنابراین باید در راستای کسب رضایت آنها که رضایت خالق را نیز در پی دارد، بسیار تلاش کنیم.

در مصوبات شورا حاکمیت قانون مد نظر قرار گیرد

وی با اشاره به اینکه از شورای اسلامی دور چهارم شهر سنندج به این دلیل که تاکنون از تجربه دوره‌های گذشته استفاده کرده و از سوی از نظرات خبرگان شهر به بهترین نحو بهره برداری شده، تقدیر می‌کنیم، اظهار کرد: بازرسی کل در کنار اعضای شورای اسلامی و نه در مقابل آنها قرار گرفته است.

بازرس کل استان گفت: هدف سازمان بازرسی مچ‌گیری نبوده بلکه قصد داریم به اصلاح رویه‌های غلط گذشته و پیشگیری از تخلفات کمک کنیم.

وی با بیان اینکه شهرداری به عنوان پیشانی شهر شناخته می‌شود بنابراین بازرسی کل کردستان توجه به مسائل شوراها را با وجود تمامی کمبودها مرتبط با منابع انسانی و سایر حوزه ها در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار داده است، افزود: اعضای شورا باید در تصمیمات و مصوبات خود حاکمیت قانون را به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر مد نظر قرار دهند.

منافع مصوبات شورا باید به عموم مردم بازگردد

طباطبایی گفت: با توجه به جمع شدن افراد با تجربه، نخبگان و تحصیل‌کردگان در شورای اسلامی دور چهارم شهر سنندج، انتظارات مجموعه بازرسی کل استان از این اعضا در ارتباط با پایبندی به قوانین و مقررات بیشتر از گذشته است.

وی افزود: باید اعضای شورا دقت کنند منافع مصوباتی که به تصویب می‌رسانند به عموم مردم و نه برخی افراد یا گروه‌های خاص اجتماع بازگردد.

بازرس کل استان کردستان خاطرنشان کرد: به این دلیل که برنامه‌ریزی و تصمیم گیری مناسبی در حوزه امور شهری در سنندج اتخاذ نشده و بسترها برای فعالیت در این حوزه آماده نیست متاسفانه هنوز گَرد محرومیت بر چهره سنندج نمایان است.

وی با اشاره به اینکه شورا دارای یک صلاحیت عام است بنابراین باید در چارچوب عمل به وظایف ۲۲ گانه خود پیگیر به سرانجام رساندن مصوبات خود از طریق شهرداری باشد، اظهار کرد: عمده‌ترین مشکل شهر سنندج در مقطع زمانی کنونی ساخت و سازهای غیرمجاز است.

بی توجهی به املاک شهرداری در سال‌های گذشته

طباطبایی گفت: کمیسیون ماده ۵ شهرداری در صورت ادامه روند تغییر کاربری‌ها و صدور مجوزهای غیر اصولی در کنار اعمال توصیه‌ها و سفارش‌های غیرقانونی برخی افراد، وضعیت نامطلوب کنونی شهر را در آینده نزدیک بسیار حادتر می‌کند.

وی تصریح کرد: متاسفانه جای یک برنامه جامع ۵ یا ۱۰ ساله که در آن افق و دورنمای شهر سنندج ترسیم شده باشد در شهرداری بسیار خالی است.

بازرس کل استان کردستان با بیان اینکه شهرداری سنندج در ارتباط با ایجاد فضاهای مناسب تفریحی، فرهنگی و فضای سبز از استانداردها بسیار عقب بوده و آیندگان براساس این نوع عملکرد در مورد ما قضاوت خواهند کرد، افزود: باید با احصاء ظرفیت‌های شهر در تمامی زمینه‌ها توسط اعضای شورا، رویه‌های غلط گذشته اصلاح و کارهای مثبت تداوم یابد.

وی گفت: در طول سال‌های گذشته تا به امروز به املاک و اموال شهرداری بی توجهی شده به طوری که تا پیش از سال ۹۰ شهرداری سنندج از خیلی از املاک خود هیچ گونه اطلاعی نداشت.

ضرورت نظارت بیشتر شورا بر سازمان‌های تحت مدیریت شهرداری

طباطبایی خاطر نشان کرد: اوضاع کنونی شهرداری سنندج نسبت به سال‌های گذشته در جهت بهبود تغییر کرده اما تا رسیدن به مطلوب فاصله وجود دارد که اعضای شورای باید در راستای برطرف کردن این خلأها تلاش کنند.

وی افزود: متاسفانه در حوزه حقوقی، املاک و نحوه محاسبه عوارض، شهرداری سنندج مشکلات فراوانی دارد.

بازرس کل استان کردستان با اشاره به اینکه روند اخذ عوارض برای عده‌ای از مردم به یک معضل و برای برخی افراد سودجو به یک فرصت تبدیل شده است اظهار کرد: ضروری است شورای اسلامی شهر سازمان‌های زیر مجموعه شهرداری را با دقت بیشتری مورد نظارت قرار دهد.

وی تصریح کرد: اگر به دلیل ویژگی‌های طبیعی خدادادی و زیبایی شهر سنندج نبود وضعیت نامناسب ساخت و سازها و به خصوص نمای ظاهری واحدهای مسکونی شهر، نمود بسیار بیشتری داشت.

طباطبایی گفت: اعضای شورا باید پس از پایان هر جلسه کاری حداقل یک مشکل هرچند کوچک از یک محله شهر را برطرف کنند.

وی با بیان اینکه ایجاد سیستم جامع عملیات مالی و اعلام آن به صورت سالانه برای اطلاع و  اخذ نظر مردم و اهل فن در راستای شفاف سازی و رفع مشکلات این حوزه حساس بسیار کمک کننده است، اظهار کرد: برگزاری دوره‌های آموزشی برای اعضای شورا و تشکیل بانک اطلاعاتی در تمامی حوزه‌ها از اقداماتی است که می‌تواند در پیشبرد اهداف شوراهای اسلامی شهر موثر باشد.

شورا نباید تحت فشار به اقدامات غیرقانونی تن دهد

بازرس کل استان خاطرنشان کرد: اعضای شورای اسلامی شهر باید در برابر فشارهای غیرقانونی که ممکن است در مواردی از سوی برخی مدیران ارشد بر آنها وارد شود مقاومت کنند چرا که صِرف وارد آمدن فشار دلیلی برای انجام اعمال غیرقانونی نیست.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه در مقطع زمانی کنونی برخی نگاه‌ها به مسائل تغییر کرده و شاهد فضایی قانونمند در سطح استان هستیم، گفت: چنانچه زمانی اعضای شورا احساس کردند به تنهایی در برابر برخی فشارها تاب مقاومت ندارند باید دستگاه‌های نظارتی استان را در جریان امور قرار داده تا به کمک این نهادها از تضییع حقوق مردم و بیت‌المال جلوگیری شود./تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری