جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۲
شهرداری اصفهان، تلفنی درخت توزیع می کند
مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان از اجرای طرح توزیع تلفنی درخت به مناسبت هفته درختکاری در اصفهان خبر داد. به گزارش ایرنا، ˈاحمد سلیمانی پورˈ روز یکشنبه ...

مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان از اجرای طرح توزیع تلفنی درخت به مناسبت هفته درختکاری در اصفهان خبر داد.

به گزارش ایرنا، ˈاحمد سلیمانی پورˈ روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: تعداد ۷۰ هزار اصله نهال برای اجرای این طرح پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه امکان افزایش این تعداد در صورت افزایش تقاضا وجود دارد، گفت: پیش بینی می کنیم ۳۰ هزار خانواده از این طرح استفاده کنند.

وی اضافه کرد: درختان زیتون، انار، خرمالو، مو، سیب گلاب، آلبالو، انجیر و اناب از جمله درختانی است که شهرداری به شهروندان ارائه می کند.

وی افزود: شهروندان می توانند با سامانه ۱۳۷ تماس بگیرند و آدرس منزل خود را اعلام نمایند تا شهرداری درخت را درب منزل به آنها تحویل دهد.

وی با تاکید بر رایگان بودن این درختان اظهار کرد: در سال آینده درختان را مامورین شهرداری برای مردم خواهند کاشت.

سلیمانی پور با اشاره به تاکید جدی شهردار اصفهان بر توسعه فضای سبز گفت: سرمایه گذاری و تشویق مردم به مشارکت در این عرصه در واقع تلاش برای سلامت شهروندان است.

** شدت آلایندگی ها، تحقیقات بین المللی را از اعتبار می اندازد

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به شدت آلایندگی ها در شهر اصفهان گفت: بر اساس استانداردهای بین المللی سرانه فضای سبز به ازای هر نفر ۲۰ تا ۲۵ مترمربع تعریف شده است.

سلیمانی تاکید کرد: با توجه به وضعیت آلاینده ها در کلانشهرهای ایران و بر اساس نتایج تحقیقات جدید باید این سرانه تا ۳۰ متر مربع افزایش یابد.

وی سرانه فضای سبز شهر اصفهان در حال حاضر را ۲۶ متر و ۳۰ سانتیمتر مربع عنوان کرد و گفت: کل مساحت فضای سبز اصفهان پنج هزار هکتار است.

وی با اشاره به تلاش های انجام شده در این سازمان برای کاهش استفاده از سموم و مواد آلاینده برای حفظ و نگهداری فضای سبز اظهار کرد: در گذشته درهر سال ۱۹ هزار لیتر سم استفاده می شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف سالانه سم در شهر اصفهان به ۹ هزار لیتر کاهش یافته و روشهای دیگر جایگزین برای مبارزه با آفات شده است.

وی همچنین با اشاره به بحران منابع آبی در اصفهان گفت: با خشک شدن رودخانه زاینده رود یک سوم چاههای شهرداری اصفهان خشک شد.

وی با بیان اینکه دو هزار هکتار از فضاهای سبز شهری با استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار آبیاری می شود، گفت: پیمانکاران فضاهای سبز شهری در صورت قصور و هدر دادن آب جریمه می شوند.

سلیمانی همچنین از نصب کنتور بر خروجی چاههای شهرداری اصفهان خبر داد و گفت: در سال آینده میزان آب در اختیار شرکتهای پیمانکار متناسب با مساحت فضای سبز خواهد بود.

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان اظهار کرد: کاهش آب با افزایش آفات رابطه مستقیمی دارد و کار ما را برای نگهداری فضای سبز مشکل می کند.

وی خاطر نشان کرد: برای گذر از این بحران علاوه بر کارهای تحقیقاتی و استفاده از گیاهان مقاوم به شوری به سمت استفاده از پساب فاضلاب برای آبیاری درختان غیر مثمر حرکت کرده ایم.

وی همچنین از تغییر الگوهای فضای سبز در شهر اصفهان خبر داد و اظهار کرد: مردم اصفهان باید توسط رسانه ها برای این تغییرات آماده شوند.

وی همچنین سیاست شهرداری در قبال درختان تنومند و کهنسال شهر اصفهان را حفظ آنها عنوان کرد و گفت: مجوز توسعه کاشت این گونه درختان به سختی و تنها در مناطق خاص صادر می شود.

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان همچنین بر استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور برای حفظ و توسعه فضای سبز شهر اصفهان تاکید کرد.

وی با اشاره به وجود ایستگاههای تحقیقاتی این سازمان در محمود آباد و شرق اصفهان گفت: گونه های مقاوم به کم آبی توسط منابع طبیعی معرفی و در این مراکز با شرایط اصفهان تطبیق و برای تولید انبوه آماده می شود.

**باغ گیاهشناسی،باغ رز،باغ سبزیجات،باغ فصول و باغ ملل در اصفهان احداث می شود

مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان از احداث باغهای متنوع و گوناگون در شهر اصفهان خبر داد و گفت: طرح های احداث باغ رز و باغ گیاهشناسی آماده شده و در سال آینده اجرایی می شود.

وی تصریح کرد: طرح های دیگر نیز در سال آینده تکمیل و در سالهای آتی اجرایی خواهد شد.

وی همچنین درباره توزیع متوازن سرانه های فضای سبز در شهر اصفهان گفت: در سال آینده ۵۴ پارک در شهر اصفهان ساخته خواهد شد.

سلیمانی با اشاره به محدودیت ظرفیت های برخی از مناطق برای توسعه فضای سبز، اظهار کرد: برای حل این مشکل و توسعه فضای سبز شهری صندوق ذخیره زمین در شهرداری اصفهان شکل گرفت.

وی گفت: بر اساس این طرح، شهرداری هایی که با کمبود مکان برای توسعه فضای سبز روبرو هستند، بودجه احداث آن را در این صندوق ذخیره کرده و فضای سبز در مکانهای دیگر شهر احداث خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ۱۵ تا ۲۲ اسفند به نام هفته درختکاری نام گذاری شده است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری