جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۲
راهکار شهرداری تهران برای تلطیف روح تهرانی‌ها
كسب آرامش و تلطيف روح و روان آدمي با كاشتن گل و گياه يا دريافت هدايايي مانند گل مي‌تواند بيش از هر چيز شادي و طراوت را به انسان هديه ...

کسب آرامش و تلطیف روح و روان آدمی با کاشتن گل و گیاه یا دریافت هدایایی مانند گل می‌تواند بیش از هر چیز شادی و طراوت را به انسان هدیه دهد.

مشرق: کاشت ۱۰ میلیون پیاز لاله در تهران به اتمام رسیده است و نوروز ۹۳ تهران پایتخت لاله‌ها خواهد بود. مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران معتقد است لاله‌ها حال و هوای تهران را تغییر می‌دهند و پایتخت نشین‌ها به این تغییر نیاز دارند.

وی گفت: امسال نیز همچون ۲ سال گذشته به کاشت پیاز گل لاله در مناطق ۲۲ گانه و ۱۲۳ ناحیه شهر تهران پرداخته ایم. در واقع، امسال برای سومین بار است که این گل ها نمای تهران را زیباتر می کنند.

عبد اللهی با اشاره به کاشت بیش از ۱۰ میلیون پیاز لاله در شهر تهران افزود: این گل ها در روزهای پایانی اسفندماه نمای زیبایی را به شهر تهران خواهند داد و روزهای آخر زمستان را برای شهروندان دلپذیرتر می کنند.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با بیان این که این گل ها در تمامی بوستان ها، میادین و بزرگراه ها کاشته شده اند، تصریح کرد: گل های لاله به صورت فرش گل در تمامی مناطق پهن می شوند و این در حالی است که طراحی گل ها نیز همزمان با کاشت انجام شده است.

وی با اشاره به این که در سال گذشته ۵ میلیون پیاز لاله در شهر تهران کاشته شد، به تهران سما گفت: این لاله‌ها در رنگ‌های متنوع و با طراحی خاص کاشته شدند تا در آستانه سال نو شهر حال و هوای شادتری به خود گیرد که در این راستا همانند سال های قبل به منظور بهره‌مندی شهروندان از منظر زیبای شهری و ایجاد طراوت و نشاط، در معابر اصلی و پر رفت و آمد سطح شهر، تعدادی لاله در بزرگراه‌های شهیدزین‌الدین، صیادشیرازی، شهیدباقری، امام‌علی‌(ع) و برخی بوستان‌های مناطق کاشته شده بود.

عبد اللهی با اشاره به اینکه انتخاب لاله توسط خود مردم صورت گرفته است به‌طوری که بر اساس تماس‌هایی که با سامانه ۱۳۷ گرفته شده است، ۹۰ درصد مردم از کاشت لاله‌ها در نوروز ۹۲ ابراز رضایت کردند ؛ گفت: این استقبال بی‌سابقه بزرگ‌ترین دلیل پیگیری شهرداری برای کاشت لاله در تهران بوده است.

وی سرقت پیازهای لاله را تکذیب کرد و گفت: تاکنون حتی یک گزارش از سرقت پیاز یا گل اعلام نشده است حتی هیچ گونه تخریب و کندن گل‌ها هم گزارش نشده و این نشانه دیگری از این است که لاله‌ها دلخواه مردم است و خود آنها مراقب‌شان هستند .

معاون خدمات شهری شهرداری تهران علت استفاده از گلهای وارداتی را ماندگاری بالا و درشتی گل آنها دانست و ادامه داد: پیاز گل لاله تنوع زیادی دارد اما بهترین پیاز لاله مدل (اف یک) است که دارای ویژگی‌های خاصی همانند درشتی گل و ماندگاری بالاست و با توجه به اصلاح نژادی که در آن صورت گرفته پیاز این گل بین سه تا چهار سال با نگهداری خاص در محیط تاریک، با رطوبت مناسب گل می‌دهد. از این رو شهرداری تهران نیز طی برگزاری مناقصه، با حضور شرکت‌های مطرح هلندی این پیازها را با قیمت پایه ۷۵۰ تومان خریداری کرده است.

وی یاداور شد: ما از پیازهای تولید داخل هم استفاده کرده‌ایم اما براساس نظریات کارشناسان کیفیت لاله‌های داخلی متفاوت از خارجی است و همین سبب شده خرید گل‌های خارجی هم مد نظر قرار داده شود. در داخل توانایی تولید پیاز اف یک را نداریم. پیازهای تولید داخل فقط یک بار گل می‌دهند. ماندگاری کمتری دارند و گل آنها کوچک‌تر هستند اما با این حال برای حمایت از تولید داخل با آنکه قیمت نهایی برای ما بیشتر می‌شود بازهم بخشی از پیازهای لاله را از این بخش تامین می‌کنیم.

عبد اللهی هزینه نهایی کاشت گلهای لاله در تهران را ۴ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: محاسبه هزینه گلکاری شهری روش‌های خاص خود را دارد یعنی بعد از آنکه پیمانکار توانست برنده مناقصه شود و به میدان عمل وارد شود باید پیازها را نگهداری کند و هر سال آنها را بکارد و پس از اتمام فصل با بررسی تعداد گلی که در هر متر مربع وجود دارد قیمت نهایی محاسبه می‌شود به‌طوری که امسال برای لاله‌های تهران ۴ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی در تشریح علل خرج این هزینه میلیاردی توسط شهرداری گفت: کاشتن لاله فقط برای زیبا کردن تهران نبوده است بلکه بررسی‌های ما نشان می‌دهد فرهنگ استفاده از گل و گیاه به ویژه گل‌های آپارتمانی در تهران پایین است. در حالی که نخستین کشور در تنوع گل‌ها در جهان هستیم با گل و گیاه قهریم آنقدر که پای این تجارت سود آور از کشورمان بریده شده و رتبه ۱۰۷ صادرات یا همان رتبه‌های آخر را داریم.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران ادامه داد: تهران را نگاه کنید. زندگی در تهران شرایط خاصی را دارد اما در همه دنیا گل خاصیت خاص خودش را دارد مثل مملکت ما نیست که فقط برای ملاقات بیمار گل بخرند. کسب آرامش و تلطیف روح و روان آدمی با کاشتن گل و گیاه یا دریافت هدایایی مانند گل می‌تواند بیش از هر چیز شادی و طراوت را به انسان هدیه دهد. خریدن گل، کاشتن گل و گیاه و به‌طور کلی نگاه کردن به گل باعث برانگیخته شدن احساس شادی، آرامش و طراوت، مثبت اندیشی و دوری از غم و اندوه می‌شود. این همه دلیل برای کاشتن گل داریم تا یاد مردم بیندازیم که جایی در زندگی‌شان برای توجه به گل و گیاهان آپارتمانی باز کنند.

عبد اللهی سرانه مصرف گل در مملکت ما در طول یک سال را ۱۰ شاخه دانست و  به اعتماد گفت: در کشورهای اروپایی و کشورهای تولید‌کننده گل مثل هلند سرانه گل ۳۰۰ شاخه است و در کشورهای امریکایی این سرانه به ۱۵۰ شاخه گل در سال می‌رسد یعنی ۱۵ برابر؛ این آمارها نیاز ما به فرهنگسازی را بیان می‌کند؛ همین نگاه است که باعث می‌شود چند نمایشگاه بین‌المللی با حضور ۳۰ تا ۴۰ کشور برگزار کنیم تا دید مردم را تغییر دهیم.

وی این مژده را به تهرانی ها داد که می‌خواهیم مراکز فروش گل وگلدان را در پارک‌ها ببریم تا مردمی که لذت دیدن گل‌های پارک را می‌برند ترغیب به داشتن گل شده و امکان ارتباط مستقیم با تولید کننده را پیدا کنند و با قیمت مناسب گل را به خانه ببرند .

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در پایان گفت: سازمان پارک‌ها و فضای سبز ماموریت کنترل و نظارت را دارد اما این‌گونه نیست که بین شمال و جنوب تهران فرقی باشد بلکه قرار است فرش گل‌های لاله در بوستان‌های فرا منطقه‌یی، اتوبان‌ها و مسیرهای اصلی تردد شهری باشد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری