جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲
امتیاز شهرداری برای نوسازی بافت‌های فرسوده

رئیس نظام مهندسی شهرستان ورامین با اعلام اینکه شهرداری برای نوسازی بافت‌های فرسوده امتیاز می‌دهد، گفت: نیاز به قانونی داریم که مانند تهران ساخت بافت جدید روی ساختمان قدیمی را منع کند.

Print Friendly, PDF & Email

حسن تاجیک قشقایی ظهر امروز که به‌ مناسبت روز مهندس قبل از خطبه‌های نماز جمعه ورامین سخن می‌گفت به برخی از فرازهای زندگی نامه خواجه نصیرالدین طوسی اشاره کرد و اظهار داشت: هر یک از افراد مانند خواجه نصیرالدین طوسی به تنهایی سبب فخر یک ملت هستند.

رئیس نظام مهندسی شهرستان ورامین گفت: تلاش و هوش خواجه نصیرالدین به حدی بود که در دوران نوجوانی همه ایشان را به عنوان فردی باهوش می‌شناختند، وی مدت ۲۶ سال در قلعه الموت حبس بودند که در این مدت تالیفات فراوانی داشتند و شاگردهای بسیاری را نیز تربیت کردند.

تاجیک افزود: وی هم دانشمند، ریاضیدان، نجوم و … بوده و حتی یک سیاست مدار قدرتمند بود که وزیر هولاکو خان شد و بسیاری از اقدامات فرهنگی را توسط مغول انجام داد،جلوی آتش زدن کتابخانه‌ها را گرفت و حرکت‌های فرهنگی خوبی در کشور آغاز شد، زحمات این دانشمند برای آبادانی کشور و دین مثال زدنی است.

وی عنوان کرد: همه جهان به عنوان یک دانشمند برجسته خواجه نصیرالدین طوسی را قبول دارند و ۲۰۰ سال قبل از اینکه کریستف کلمب، آمریکا را کشف کند وی خبر از وجود خشکی در آن منطقه زمین داده بود،شهرت ایشان به حدی بود که گوگل در سال ۲۰۱۳ تصویر وی را در صفحه خود به عنوان یک دانشمند ایرانی رسم کرده بود.

تاجیک قشقایی سپس به قانون نظام مهندسی ساختمان اشاره و تصریح کرد: هر سال سهم فراوانی از سرمایه کشور در قالب ساخت و ساز مصرف می‌شود، قانون‌گذار ساختمان‌های یک شهر را ثروت ملی می‌داند که باید ضابطه‌مند مصرف شود، ساختمان از این قانون مستثنی نیست.

وی اظهار داشت: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان برای استفاده بهینه از این سرمایه ملی است که اهدافی مانند تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی در معماری و شهرسازی، منظم کردن ارتباط افراد مرتبط با بخش ساختمان، رشد و اعتلای مهندسی در کشور، ترویج اصول معماری و شهرسازی و رشد آگاهی های عمومی،بالابردن کیفیت مهندسی،وضع مقررات ملی ساختمان،تهیه مبانی قیمت گذاری مهندسی،الزام تعیین مقررات ملی توسط دستگاه ها و … دانست.

این مسئول گفت:هدف این قانون نمود پیدا کردن اعتقادات درونی اسلامی در بیرون افراد است،تصویر و مشخصات ساختمان های یک شهر نشان از اعتقادات مردم آن شهر است،در قدیم این امر بسیار رعایت می شده است اما اخیرا کوتاهی شده و نماهایی استفاده می شود که غربی بوده و تناسبی با فرهنگ ما ندارد و اگر این روند ادامه یابد ارتباط بین ما و گذشته قطع می شود.

وی اضافه کرد:هر ساله بسیاری از فرزندان شما در رشته های مهندسی تحصیل می کنند و افرادی که متخصص هستند در ساختمان دخیل می شوند.

تاجیک قشقایی سپس به ترویج اصول معماری و شهرسازی و رشد آگاهی های عمومی اشاره نمود و گفت:آموزش هایی که به افراد داده می شود از این دست است.

وی سپس  گفت:شهرداری،وزارت مسکن و نظام مهندسی سه راس مثلث ساخت و ساز هستند که قانون الزام کرده که همکاری مناسب را با هم داشته باشند،هدف اولیه ساخت و سازها مقاومت در برابر بلایای طبیعی منجمبژله زلزله است.

رئیس نظام مهندسی شهرستان ورامین اظهار داشت:ساختمان های جدید که طراحی می شود به شکلی است که ساختمان در زلزله آسیب جزئی ببیند اما به جان افراد آسیب نبیند

وی گفت: امروز بعد از گذشت ۷ سال ۱۲۰ نفر از مهندسین ورامینی در رشته های عمران،معماری،مکانیک و برق با دفتر نظام مهندسی همکاری دارند.

تاجیک قشقایی گفت:نظام مهندسی در برابر مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله حساس است و یک روند مرحله ای را آغاز کرده است و خروجی کار این بوده که امروز فنداسیون ها دارای حجم قابل توجهی از بتن و آرماتور هستند و زحمات منهدسان ورامین به تدریج امروز جواب داده است.

وی عنوان داشت:اجرای باد بند در ساختمان ها و سازه های فلزی دیده می شود و امروز در سطح شهر ساختمان های بتنی با ستون های با ابعاد بزرگ دیده می شود و این ساختمان ها در برابر زلزله های شدید مقاومت بسیار شدیدی دارند البته الان هنوز در نقطه ایده آل نیستیم.

تاجیک قشقایی افزود: خواهش من این است که زمانی که می خواهید ساختمان بسازید مقررات ملی ساختمان را رعایت کنید چرا که این مقررات حافظ جان شما و نفرات بعد از شما است،تخلفاتی در این حوزه وجود دارد،اما امروز نظارت در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به ساختمان های قدیمی گفت:این ساختمان ها مورد تایید نبوده و زندگی در آن مورد خطر است،دیوار این ساختمان ها روی خاک است و ستونی ندارد و چندین سال از عمر این ساختمان هم گذشته است و خوابیدن شب زیر این سقف پر خطر است.

این مسئول مهندسی منطقه گفت:ساختمان ها را در برابر زلزله مستحکم کنید،روی ساختمان قدیمی بنای جدیدی احداث نکنید،اگر سرمایه سنگین روی ساختمان قدیمی می کنید اشتباه کرده اید،نوسازی کنید،همکاران شهرداری نیز مساعدت می کنند و برای نوسازی بافت های فرسوده امتیازهایی می دهند،در هفته گذشته یک ریزش در پاکدشت برای همین موضوع داشتیم و ۵ نفر از عزیزان جان خود را از دست دادند.

وی، مردم را برنده اصلی رعایت این قوانین دانست و گفت:با رعایت این قوانین ما شهری خواهیم داشت که حتی از خطر زلزله نگرانی وجود ندارد./فارس

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری