جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲
اجرای مصوبه واگذاری ۱۶ تصدی به شهرداری‌ها در هاله‌ای از ابهام

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: واگذاری ۱۶ تصدی به شهرداری‌ها با اصلاحاتی به تصویب رسیده اما به دلیل مشکلاتی که در گذشته بین دولت و مجلس بوجود آمد اجرای تحقق آن در بلاتکلیفی است.

Print Friendly, PDF & Email

مهدی چمران در نخستین همایش رؤسای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها در چهارمین دوره فعالیت شوراها، اظهار داشت: از سال‌ها پیش احساس می‌کردیم شوراها در کشور متولی ندارند. وزارتخانه‌ها نشست‌ها و همایش‌هایی برگزار می‌کنند اما شوراهای مراکز کشور هیچ‌گونه جلساتی برای تبادل تجربیات ندارند.

وی با اشاره به این‌که در آن زمان فقط شورای عالی استان‌ها آن هم با ۳۰ عضو شکل گرفته بود، ادامه داد: در وهله نخست شوراهای کلان‌شهرها را برای تشکیل جلسه مشترک دعوت کردیم که بعد از آن شوراهای مراکز استان‌ها نیز از این جلسات استقبال کردند و از سال ۸۲ به بعد این مجمع مشورتی شکل گرفت و مقرر شد هر ۳ ماه یک‌بار یک جلسه در یکی از مراکز استان‌ها برگزار شود تا پیوند و ارتباط بیش‌تری بین شوراهای شهر و استان به وجود آید.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان این‌که شورایی‌ها باید با هم کار کنند، گفت:‌ درست است که شورای عالی استان‌ها نمایندگی کل شوراهای کشور را به عهده دارند ولی شوراهای دیگر نیز باید با یکدیگر ارتباط صمیمی و نزدیکی داشته باشند چرا که این امر بسیار ضروری است.

به گفته چمران هر چه شوراها ارتباط بیش‌تری با یکدیگر داشته باشند نتیجه‌ای بهتر و دستاوردهای بیش‌تری خواهند داشت.

وی به برخی از مشکلات شوراها اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات کنونی شوراها نبود مدیریت یکپارچه شهری است؛ در شورای دوره قبلی مجلس شورای اسلامی پیگیری این موضوع را به عهده شورای عالی استان‌ها گذاشت تا آئین‌نامه‌ای در این خصوص تهیه کند. شورای عالی استان‌ها نیز نظرات سایر استان‌ها را به صورت کتبی و شفاهی دریافت و آئین‌نامه را تهیه کرد و به دولت ارائه داد.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: در کمیسیون زیربنایی دولت بیش از ۳۰ جلسه با حضور تعدادی از اعضای شورای عالی استان‌ها برگزار شد؛ از ۲۳ تصدی که در قانون برنامه سوم و چهارم توسعه برای واگذاری به شهرداری‌ها اشاره شده بود در ۱۶ مورد به توافق رسیدیم که با اصلاحاتی تصویب شد اما بعد به مشکلاتی بین دولت و مجلس برخورد که همچنان در همان وضعیت باقی‌مانده است و لازم است مجدداً پیگیری‌های لازم برای آن انجام شود.

چمران خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی نیز به مرکز پژوهش‌های خود سفارش دارد در این زمینه پژوهشی داشته باشد که با توجه به اقدامات انجام شده در این خصوص پژوهش‌ آن‌ها آماده ارائه در صحن مجلس است تا به تصویب برسد و به دولت ابلاغ شود.

وی در ادامه گفت: در این بین مشکلاتی نیز وجود دارد که باید به آن‌ها اشاره کرد، مهم‌ترین مشکل این است که دولت‌ها به طور کلی حتی دولت نهم و دهم که از دل شوراها برخاست ولی وقتی در کسوت ریاست جمهوری قرار گرفت بحث شوراها را آن طور که شایسته بود دنبال نکردند، حتی برخی از قول‌های شفاهی و نوشته‌های کتبی هم اجرایی نشد.

رئیس شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: علاوه بر موارد مذکور برخی از مصوباتی که مجلس تعیین کرد و دولت موظف به اجرای آن‌ها بود نیز عملیاتی نشد. به عنوان مثال مصوبه پرداخت ۲ میلیارد دلار به مترو تهران به دلایل مختلف و علی‌رغم اینکه ۲ مرتبه مصوبه مجلس را اخذ کرد، انجام نشد.

چمران افزود: همچنین مصوبه‌ای که قرار بود دولت براساس آن ۵۰ درصد از تخفیف اعمال شده در نوسازی بافت فرسوده را بپردازد نیز عملیاتی نشد و اصلاً در لایحه بودجه ردیفی به آن اختصاص نیافت. این در حالی است که شورای شهر تهران مصوبه‌ای تعیین کرد تا برای تسریع نوسازی بافت فرسوده به شهروندان عوارض نوسازی را ببخشد در واقع تخفیفی ۱۰۰ درصدی اعمال کند.

بنا به گزارش تسنیم، وی در ادامه گفت: از سال ۱۳۳۷ قانونی وجود داشت که براساس آن مقرر شد ۱۰ درصد قیمت بنزین به شهرداری‌ها اختصاص داده شود، این قانون زمانی که بنزین به لیتری ۷۰۰ تومان رسید در شرایطی اعمال می‌شد که ۱۰ درصد به بنزین ۱۰۰ تومانی را به شهرداری‌ها می‌دادند البته در کمیسیون تلفیق با تلاش بسیار سعی کردیم آن‌ها را متقاعد کنیم تا به قیمت فروش روز این هزینه را به شهرداری‌ها اختصاص دهند.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به این‌که تهران دو سال است که نتوانسته رقمی در حوزه قیمت مربوط به بنزین دریافت کند و هرچه تاکنون دریافت کرده نیز به میلیارد نمی‌رسد گفت: در جریان بررسی واگذاری تصدی‌ها به شهرداری‌ها این موضوع نیز مورد توجه قرار گرفت که اگر واگذاری تصدی‌ها محقق شود تکلیف بودجه آن‌ها چه خواهد شد.

چمران در پایان اظهارات خود فلسفه تشکیل این جلسات را حل مشکلات شهرها دانست و گفت: در دستور جلسه امروز موضوع اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت چرا که بخشی از این مسئله نیز به شوراها و شهرداری‌ها باز می‌گردد و ما باید هر چه سریع‌تر اقدامات لازم در این راستا را به جریان بیندازیم.

وی گفت: موضوع دیگر دستور جلسه امروز بودجه ۹۳ مصوبه مجلس است که در راستای آن ضربه‌ای به شهرهای بزرگ خورد چرا که ۲۰ درصد از عوارض مالیات آن‌ها کسر و به سایر شهرها اختصاص داده شد. تلاش‌‌های ما نیز برای این‌که نمایندگان را از انجام این کار منصرف کنیم بی‌فایده و زور نماینده‌ها بیش‌تر بود./نامه نیوز

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری