جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۲
ضرورت تغییر شیوه تأمین منابع مالی شهرداری اصفهان

عضو شورای شهر اصفهان گفت: لزوم تغییر و تحول در شیوه تأمین منابع مالی شهرداری و نظارت هر چه بیشتر بر این نهاد دولتی به میزان بسیاری احساس می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email

احمد عاملی با اشاره به نقش سیاست‌های شهرداری در توسعه ملی اظهار کرد: نگاهی به تاریخچه تشکیل نهاد‌های حاکمیتی سبب می‌شود که درک عمیق‌تری از نقش دولت و نهاد‌های حاکمیتی در جوامع داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در جوامع اولیه بین اعضای یک گروه روابط شخصی و نزدیک به یکدیگر حکم‌فرما بوده است، اضافه کرد: به این دلیل نهاد‌های غیر‌رسمی به تنهایی می‌توانستند نظم اجتماعی را بنیان گذارند و دیگر نیازی به نهادی با مکانیزم سوم مشخص یا همان دولت برای اجرای به موقع و صحیح مبادلات و قرارداد‌ها نبوده است.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه اما در جوامع امروزی وجود نهاد‌های حاکمیتی اجتناب‌نا‌پذیر است، تصریح کرد: چرا که نهاد‌های حاکمیتی راهکار رفع مشکلات دو‌گانه اعتماد و حفاظت از تجاوز و حمله را برای افراد فراهم  می‌آورند.

وی با اشاره به اینکه دولت‌ها زمانی به وجود می‌آیند که جوامع بزرگ شده و روابط میان اعضاء به شکل قابل توجهی غیر‌شخصی می‌شود، ادامه داد: در یک چنین جامعه‌ای اعتماد کمیاب می‌شود، زیرا انتظام عمل متقابل تقلیل یافته و کسب اطلاعات از طرف مقابل در یک مبادله به شدت پر‌هزینه و به شکل ناقص صورت می‌گیرد.

عاملی با بیان اینکه در این جامعه نقش دولت و سیاست‌گذاری‌های آن در جایگاه رفیعی قرار می‌گیرد، تاکید کرد: زیرا در این فضا سیاست‌های دولت به بازیگران اقتصادی و اجتماعی کشور علامت می‌دهد و به عبارت دیگر دولت می‌تواند با سیاست‌های خود به شکل غیر‌مستقیم در تصمیم‌گیری‌های مردم مداخله کند.

وی افزود: به عنوان مثال در صورتی که دولت یا شهرداری طرح احداث پروژه عمرانی مانند مترو را در دستور کار داشته باشد، بخش قابل توجهی از مردم که قصد خرید مسکن را دارند، تلاش می‌کنند تا محل زندگی خود را در نزدیک‌ترین مکان نسبت به مترو تهیه کنند.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با تاکید بر اینکه به دنبال این موضوع تقاضا و سپس قیمت مسکن در چنین مناطقی تحت تأثیر این طرح قرار می‌گیرد، گفت: البته به همان اندازه که سیاست‌های دولت می‌تواند مثبت و راهگشا باشد، به همان اندازه نیز می‌تواند منفی و تخریب‌کننده باشد.

وی اظهار کرد: شهرداری‌ها نیز به عنوان یک نهاد دولتی با اتخاذ سیاست‌های مثبت و منفی در قالب اهداف کوتاه‌مدت و بلند‌مدت و چارچوب‌های هزینه‌ای و درآمدی بر روند توسعه و پیشرفت یک جامعه اثر‌گذارند.

عاملی با اشاره به اینکه شهرداری‌ها در کشور‌های مختلف منابع مالی خود را از محل دریافت مالیات‌های سالیانه محلی از مردم و کمک‌هایی از سوی دولت تأمین می‌کنند، ادامه داد: در مقابل مردم نیز با توجه به هزینه‌هایی که در قالب مالیات می‌پردازند، انتظار دارند تا سیاست‌های شهری با بررسی و نظارت دقیق و صحیح به صورتی انجام شود که منافع جمع حداکثر شده و کمترین آسیب به منافع فردی برسد.

وی تصریح کرد: در ایران شهرداری عمده درآمد خود را از ناحیه تراکم‌های ساختمانی، اعطای مجوز ساخت به ساختمان‌های قدیمی و همچنین تغییر کاربری کسب می‌کند.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان اضافه کرد: در شرایطی که پاک‌سازی و نظافت فضای شهری، ساخت جاده، بهبود حمل و نقل و افزایش کارایی آن، ایجاد مکان‌های تفریحی و فضای سبز به عنوان وظیفه اصلی شهرداری محسوب می‌شود، اما شهرداری در کشور در زمینه شیوه درآمد‌زایی به یک مخرب فضای شهری مبدل شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری با تخریب خانه باغ‌های قدیمی و تبدیل آنها به آسمان خراش‌های سر به فلک کشیده، گود‌بر‌داری‌های گاه و بیگاه و آلودگی‌های ناشی از آن اوضاع را روز به‌روز پیچیده‌تر می‌کند، تاکید کرد: این سیاست‌ها سبب شده است که منافع تمام جامعه قربانی منافع گروه اندکی از سازندگان قرار گیرد.

عاملی با تاکید بر اینکه این سیاست‌ها در افزایش جمعیت شهری که در حال حاضر در کلان‌شهر‌ها گرفتار مشکلات ناشی از آن هستیم، تأثیر بسیاری داشته است، افزود: کمبود فضای پارک برای خودرو‌ها که در سال‌‌های آتی به یک بحران جدی تبدیل می‌شود از پیامد‌های منفی دیگر این سیاست است.

وی با اشاره به اینکه اتلاف منابع و سرمایه‌های ملی این سیاست فعالان اقتصادی را به سمت سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز مسکن سوق می‌دهد و ساختمان‌های کمتر از ۱۵ سال ساخت را که نیازی به باز‌سازی آنها نیست، مستعد ساخت می‌کند، گفت: با توجه به این موضوع بسیاری از منابع مادی و انسانی جامعه به دلیل تأمین منافع گروه اندکی به هدر می‌رود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه به نظر می‌رسد که شیوه شهرداری در تأمین منابع مالی بیش از اینکه آن را به یک نهاد حاکمیتی و حامی رفاه و منافع ملی نشان بدهد، آن را به شکل یک بنگاه خصوصی معرفی می‌کند، اظهار کرد: نظام کنونی شهرداری به نوعی در مسیر تبدیل شدن به یک نهاد رانتی و بی‌ضابطه است.

وی ادامه داد: لزوم تغییر و تحول در شیوه تأمین منابع مالی شهرداری و نظارت هر چه بیشتر بر این نهاد دولتی به میزان بسیاری احساس می‌شود.

عاملی تصریح کرد: تحقق یافتن این موضوع از زمینه‌های ایجاد  خطر در سطح شهر جلوگیری می‌کند و امیدواریم که تغییر و تحولات اساسی در شیوه تأمین منابع مالی شهرداری به وجود آید./فارس

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری