جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۲
شهرداری تهران: دولت بدهی‌هایش را با یک تهاتر پرداخت کند

با هموار شدن گشایش فاینانس و تخصیص اعتبار مردم می‌توانند ساخت سالانه ۳۰ کیلومتر خط مترو را از ما توقع داشته باشند. برای این که بتوانیم این حجم از خط مترو را سالانه بسازیم حداقل ۲۰۰۰ میلیارد کمک مالی از طرف دولت برای سال ۹۳ نیاز داریم که شورای شهر تهران نیز آنرا تصویب کرده است.

Print Friendly, PDF & Email

معاون حمل‌و‌نقل و ترافیک شهردار تهران ، گفت: پیشنهاد می‌کنیم تمام بدهی‌های گذشته دولت به شهرداری طی یک تهاتر پرداخت شود تا با ظرفیت اجرایی که ایجاد کرده‌ایم بتوانیم عقب ماندگی‌ها را جبران کرده و همانگونه که شهردار گفته است خود را برای ساخت سالانه ۳۰ کیلومتر خط مترو آماده کنیم اما برای این کار نیاز به فاینانس خارجی داریم که دولت نیز حمایت کرده است.

 

به گزارش سرویس«شهری» ایسنا، سید جعفر تشکری‌هاشمی در حاشیه سیزدهمین کنفرانس بین‌المللی مهندسی حمل و نقل در جمع خبرنگاران، گفت: این همایش با حضور اساتید و پژوهشگران حوزه حمل و نقل از ۱۲ کشور جهان برگزار شده در این کنفرانس ۱۲۰۰ مقاله از اساتید داخلی و خارجی عمدتا با موضوعات حمل و نقل درون شهری دریافت شده است.

 

 

وی ، گفت: در جلساتی که امروز و فردا برگزار خواهد شد ۱۴۰ مقاله و کارگاه تخصصی خواهیم داشت که توسط گروه‌های مربوطه از طرف همه دانشگاه‌ها و فعالین حمل و نقل ارائه خواهد شد.

 

 

وی ادامه داد: در راستای توسعه پیاده روی شهر تسهیلاتی برای آمد و شد ایمن و راحت شهروندان فراهم شده و گام‌های موثری برای آن برداشته شده است.

 

 

وی با اشاره به اینکه کیفیت بنزین باید بهبود پیدا کند خاطرنشان کرد: برخی آلودگی‌های شهر تهران به دلیل سوخت نامناسب است، ضمن اینکه صنعت خودروسازی نیز دچار مشکل است و باید در این محورها کار جدی انجام شود.

 

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری با تاکید بر نقش مشارکت شهروندان در کاهش آلودگی هوای تهران گفت: با فرهنگ‌سازی ‌افزایش مشارکت شهروندان می‌توان گام‌های موثری برداشت. بنابراین حمل و نقل شهری و آمدوشدها باید مطابق با مدل‌های پیش روی شهر باشد.

 

 

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با حمل‌ونقل، گفت: باید توسعه پایدار شهر و توسعه پایدار اقتصاد در چارچوب حمل و نقل عمومی فراهم شود و این بدون ایجاد زیر ساخت‌های لازم شهری در حوزه حمل و نقل عمومی و بهبود کیفیت زندگی امکانپذیر نیست و نمی‌توانیم بدون این شرایط به حمل و نقل پایدار برسیم بنابراین طیفی از فعالیت‌ها باید برای بهبود ترافیک شهری شکل گیرد تا بتوانیم شهر مطلوب را برای شهروندان ایجاد کنیم.

 

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری در رابطه با تجهیز مترو گفت: بیش از ۱۰۰ عدد پله برقی را در دست ساخت داریم و در بخشی از ایستگاه‌ها نیز پله‌های لازم نصب شده است اما در این حوزه عقب ماندگی زیادی داریم و بابت آن از شهروندان عذرخواهی می‌کنیم. شهروندان باید بدانند با مشکلاتی همچون تامین اعتبار، حمل و نقل دریایی و تامین ارز خارجی درگیر هستیم حتی از نظر ظرفیت داخلی هم قصد استفاده از پله‌های تولید داخل را داشتیم که با توجه به کیفیت پایین آن مجبور شدیم بعضی از آن‌ها را خاموش کنیم.

 

 

وی در این رابطه ادامه داد: خرید و نصب پله‌های برقی علیرغم این مشکلات برای ما در اولویت است و تمام تلاش خود را می‌کنیم که تمام پله‌ها را تعویض کنیم.

 

 

تشکری هاشمی با بیان اینکه در طول هشت سال گذشته باید بیش از پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برابر با مصوبات مجلس شورای اسلامی از طرف دولت به شهرداری پرداخت می‌شد، گفت: این عقب ماندگی در پرداخت تاثیر زیادی بر زندگی شهروندان تهرانی داشته است و تلاش زیادی برای دریافت این مبالغ کردیم و شهردار تهران نیز در نشستی که با هیئت وزیران داشته است قولهای مساعدی گرفته است.

 

 

وی در این خصوص ادامه داد: ما پیشنهاد می‌کنیم تمام بدهی‌های گذشته به شهرداری طی یک تهاتر به شهرداری پرداخته شود تا با ظرفیت اجرایی که ایجاد کرده‌ایم بتوانیم عقب ماندگی‌ها را جبران کرده و همانگونه که شهردار گفته است خود را برای ساخت سالانه ۳۰ کیلومتر خط مترو آماده کنیم. برای این کار نیاز به فاینانس خارجی داریم که دولت نیز حمایت کرده است.

 

 

معاون حمل‌و نقل و ترافیک شهرداری تاکید کرد: با هموار شدن گشایش فاینانس و تخصیص اعتبار مردم می‌توانند ساخت سالانه ۳۰ کیلومتر خط مترو را از ما توقع داشته باشند. برای این که بتوانیم این حجم از خط مترو را سالانه بسازیم حداقل ۲۰۰۰ میلیارد کمک مالی از طرف دولت برای سال ۹۳ نیاز داریم که شورای شهر تهران نیز آنرا تصویب کرده است.

 

 

تشکری هاشمی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حمل‌ونقل به هیچ عنوان هزینه نیست، گفت: توسعه خطوط مترو اگر انجام شود در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود و طبق بررسی‌های انجام شده ظرف دو سال با کاهش مصرف در سوخت می‌توانیم هزینه‌های توسعه خط را بازگردانیم و این فرصت ایده آلی است تا شهروندان هوای پاک و سفر راحت را تجربه کنند.

 

 

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری از آماده شدن نیمه جنوبی خط سه مترو خبر داد و گفت: با توجه به اینکه نصب پله برقی اولویت ماست تلاش کردیم تا ابتدا پله برقی نصب کنیم سپس خط را افتتاح کنیم.

 

 

تشکری هاشمی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم ناوگان اتوبوسرانی را در همین وضع موجود حفظ کنیم باید سالانه ۱۰۰۰ دستگاه به ناوگان اضافه شود ولی در حال حاضر در پایان سومین سالی هستیم که حتی یک دستگاه اتوبوس به شهرداری تهران داده نشده است و اگر می‌بینید که اتوبوسرانی تهران همواره به فعالیت ادامه می‌دهد موجودی اتوبوس‌ها از ۸۰۰۰ دستگاه سالم به ۴۰۰۰ دستگاه رسیده است و مردم با کمبودهایی مواجه هستند.

 

 

وی با بیان اینکه واردات اتوبوس‌های دوکابین همچنان ادامه دارد،‌تصریح کرد: ۱۰۰ درصد وجه این اتوبوس‌ها را شهرداری پرداخت می‌کند در حالی که باید ۸۲٫۵ درصد را دولت و تنها ۱۷٫۵ درصد را شهرداری پرداخت کند.

در خطوط جدید راه‌اندازی شده از اتوبوس‌های دوکابین استفاده شده اما خطوط معمولی کمک دولت را می‌طلبد. وعده‌های خوبی در این زمینه از طرف وزارت کشور و در نشست شهردار با هیئت دولت شنیده‌ایم امیدواریم که این کمک از طرف دولت محقق شود.

 

وی در ادامه اظهار کرد: در برنامه سال ۹۳ و در برنامه پنجساله دوم شهرداری پیش‌فرض بر این بوده است که نیاز مردم را نمی‌توان بر اعتبارات دولتی منوط دانست، بنابراین برنامه‌ای برای توسعه اتوبوسرانی با افزایش سالانه ۵۰۰ دستگاه از طریق شهرداری داریم که حتما نیاز به منابع دولت دارد.

 

تشکری هاشمی در رابطه با تفکیک بلیط های الکترونیکی مترو و اتوبوس تصریح کرد: پیشنهاد ما به شورای شهر این بود که کارت های الکترونیکی مشترک باشد و این پیشنهاد شورای شهر نیز به تصویب رسیده است. البته برای کسانی که تنها قصد استفاده از یک مورد حمل و نقل را دارند امکانات دیگر را در نظز خواهیم گرفت. به محض این ‌که شهرداری مراحل قانونی مربوط را طی کند این بلیط ها در تمام ایستگاهها در اختباز شهروندان قرار خواهد گرفت.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری