جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۳۹۲
بدون کمک استانداری شهرداری تکاب فلج خواهد شد
سخنگوی شورای شهر تکاب گفت: بدون نگاه ویژه و کمک‌های استانداری آذربایجان‌غربی و نیز اجرای دقیق و نظارت شده قانون مالیات بر ارزش افزوده توسعه عمرانی تکاب محقق نشده و ...

سخنگوی شورای شهر تکاب گفت: بدون نگاه ویژه و کمک‌های استانداری آذربایجان‌غربی و نیز اجرای دقیق و نظارت شده قانون مالیات بر ارزش افزوده توسعه عمرانی تکاب محقق نشده و شهرداری این شهر فلج و زمین گیر خواهد شد.

 

مهدی انصاری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان‌غربی با بیان این مطلب، وضعیت فعلی فنی و مالی شهرداری تکاب را بحرانی ارزیابی کرد و افزود: شهرداری تکاب برای عبور از بحران فعلی و قرارگرفتن در مدار توسعه عمران شهری به تخصیص اعتبارات، کمک‌های ویژه استانی و همراهی و اهتمام جدی مسوولان به ویژه استاندار آذربایجان غربی و نمایندگان مجلس نیازمند است.

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر شهرداری تکاب در باتلاق بدهی‌های نامتعارف گیرکرده است و با ارثیه عظیمی از مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند تصریح کرد: بحران بدهی‌ها از یک سو، تفکیک‌های غیر اصولی، غیرفنی و کارشناسی نشده زمین‌های معارض دار در چند سال اخیر، ضعف‌های فنی و ساختاری در تیم کارشناسی شهرداری، از بین رفتن زیرساخت‌ها و نبود انضباط اداری و مالی و نیز مطالبات گسترده و فوری شهروندان به دلیل کارهای عقب افتاده سال‌های گذشته از سوی دیگر و مهمتر از همه عدم وصول منبع مالی از محل مالیات بر ارزش افزوده معادن طلا و سنگ موجب تکمیل زنجیره‌ای از مشکلات برای شورای شهر و شهردار جدید شده که انجام وظایف محوله و امور عمرانی این شهر بسیار سخت و حتی غیرممکن ساخته است.

 

وی با بیان اینکه شهرداری تکاب در حال حاضر به وام ۳ میلیارد تومانی نیاز دارد اما به دلیل حجم بدهی‌ها و وجود چک‌های برگشتی قادر به دریافت آن نیست اظهار کرد: مشکلات گسترده در کنار نبود منابع مالی مطمئن و قابل اتکاء شهرداری تکاب را در ادامه دادن مسیر عمران شهری و حتی امور اداری و پرداخت حقوق کارکنان کاملاً مستاصل کرده و همه این محدودیت‌ها در حالی است که تخصیص اعتبارات استانی به شهرداری تکاب ۲۰ درصد و مبلغی در حدود ۴۳۰ میلیون تومان بوده است.

 

وی با انتقاد از شیوه ناقص، مبهم وغیرشفاف تخصیص‌های مالی از محل قانون مالیات برارزش افزوده به شهرداری تکاب یادآورشد: عمق فاجعه در ویرانه‌ای به نام شهرداری تکاب زمانی نمایان می‌شود که منابع اعتباری مصوب در بودجه شهرداری تکاب از محل وصول مبالغ قانون مالیات بر ارزش افزوده درآمدهای معادن طلا و سنگ تامین نمی‌شود در حالی که بسیاری از موانع فرآروی توسعه عمران شهری با اجرای دقیق و کامل این قانون رفع خواهد شد.

 

 

 

این عضو شورای شهر تکاب ادامه داد: در ۹ ماه نخست امسال تنها ۴۰۰ میلیون تومان از محل درآمدهای قانون مالیات بر ارزش افزوده معادن طلا و سنگ نصیب شهرداری تکاب شده است در حالیکه می‌بایست ماهانه ۲۰۰ میلیون تومان از این محل در اختیار شهرداری تکاب قرار گیرد.

انصاری تاکید کرد: طبق قول‌هایی که معدن داران شهرستان تکاب داده‌اند مقرر شده تا بخشی از درآمدهای آنها به صورت منابع مالیاتی به شهرداری تکاب اختصاص یابد اما در سالجاری آمار شفافی از این پرداخت‌ها وجود ندارد و معدن داران با وجود سودهای کلان به تعهدات خود عمل نمی‌کنند.

 

وی گفت: در صورت اجرای کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده، بیش از ۵۰ درصد بودجه شهرداری تکاب از این محل تامین شده و حجم قابل توجهی از موانع مالی این نهاد برطرف شده و برنامه‌های عمرانی شهر تکاب بدون دغدغه تامین اعتبار اجرا خواهد شد.

 

سخنگوی شورای شهر تکاب با اشاره به اینکه تنها منبع درآمدی شهرداری تکاب اخذ عوارض‌های مختلف از شهروندان است که کفاف هزینه‌های جاری شهرداری را نیز نمی‌دهد افزود: شهرستان تکاب بر روی یکصد تن طلا و هزاران تن سنگ و انواع مواد معدنی خوابیده اما سهم این شهرستان از این نعمت خدادادی مشخص نیست و بخشی از آنچه رفع محرومیت‌ها از این شهر را به تاخیر انداخته به نبود نظارت و عدم شفافیت بر میزان درآمدهای معادن و پرداخت نکردن مالیات ارزش افزوده توسط آنها بر می‌گردد.

 

انصاری با بیان اینکه نمایندگان مردم منطقه در مجلس در وعده‌ها و نطق‌های انتخاباتی خود بارها به مسئله معادن و ضرورت پرداخت مالیات برای توسعه تکاب اشاره کرده‌اند خاطرنشان ساخت: نمایندگان مجلس همانگونه که در نطق‌های انتخاباتی خود به این مشکلات می‌پرداختند اکنون نیز باید برای احقاق حقوق شهر تکاب از معادن و معدن داران به یاری شهرداری تکاب بیایند.

وی ابراز امیدواری کرد با همت مسوولان در یاری رساندن به شهرداری تکاب و جدیت در پیگیری دریافت مطالبات شهر تکاب از محل درآمدهای قانون مالیات بر ارزش افزوده عقب ماندگی‌های عمرانی این شهر طبق یک برنامه ریزی مدون جبران شود.

 

 

 

عضو شورای شهر تکاب در بخش دیگری از سخنان خود اجرای نامناسب طرح جامع توسعه شهری را از مشکلات عدیده تکاب برشمرد و افزود: بنابر اظهارنظر کارشناسان فنی و مهندسین مشاور این طرح دارای ۴۷ ایراد اساسی است که با در نظر گرفتن طرح تفصیلی شهر این ایرادت به بیش از یکصد مورد می رسد.

وی گفت: در طرح‌های جامع و تفصیلی شهر تکاب بسیاری از موارد لحاظ نشده که مشکلات فراوانی به وجود آورده است و طرح تفصیلی در حال بررسی بوده و تا زمانیکه این ایرادات برطرف نشود، طرح تفصیلی شهر تکاب در شورای شهر به تصویب نخواهد رسید.

 

وی از اداره راه و شهرسازی تکاب خواست جهت رفع ایرادات طرح‌های جامع و تفصیلی شهر تکاب با شهرداری و شورای شهر همکاری نمایند.

 

انصاری، انضباط مالی و بودجه‌ای، اجرای نظام جامع اداری و مالی شهرداری، جلوگیری از ریخت وپاش‌های گسترده و کاهش هزینه‌های جاری و پرسنلی، وحدت رویه بین شورای شهر و شهرداری تکاب و همکاری مردم در بخش‌های مختلف از جمله پرداخت به موقع عوارض شهری را از دیگر راهکارهای حل مشکلات عمرانی و بازگشت شهرداری تکاب به یک نهاد واقعاً خودگردان و موفق در توسعه شهری عنوان کرد. شهرستان تکاب با ۲هزار و پانصد هکتار مساحت و ۸۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است که محرومیت‌ها و عقب ماندگی‌های این شهر در کنار وجود منابع متعدد خدادادی از جمله دو معدن بزرگ طلا و نیز پتانسیل‌های بالقوه توسعه، همواره مورد بحث بوده است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری