جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲
نظارت سازنده شورا به معنای دخالت در امور اجرایی شهرداری نیست

معاون نظارت شورای شهر تهران با ارائه گزارشی از عملکرد این معاونت گفت: نظارت سازنده شورا به معنای دخالت در امور اجرایی شهرداری نیست.

Print Friendly, PDF & Email

 

به گزارش سایت خبری شهرداریها از  اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران ˈعباس جدیدیˈ در چهل و هفتمین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به ایرادات و مشکلات در شهرداری تهران افزود: تعدد دستورالعمل ها، بخشنامه ها و صورتجلسه ها در شهرداری تهران، نقص آراء ماده۱۰۰ قانون شهرداری در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران از جمله مشکلات موجود در شهرداری تهران است.

وی اتخاذ تصمیمات غیر قانونی در شورای معماری شهرسازی مناطق، اخذ عوارض غیر قانونی، عدم تعیین تکلیف املاک واقع در طرح، عدم رعایت برخی از پهنه بندی مندرج در طرح جامع و تفصیلی شهر تهران در هنگام صدور پروانه ساختمان را از دیگر مشکلات برشمرد.

جدیدی عدم رسیدگی بموقع به اختلافات پیمانکاران با شهرداری تهران و عدم تادیه مطالبات پیمانکاران از سوی شهرداری تهران و نبودن شفافیت در نحوه و میزان محاسبه عوارض و اطلاع رسانی در این خصوص به شهروندان را نیز از جمله مشکلات موجود در شهرداری تهران عنوان کرد.

جدیدی خاطر نشان کرد: طبق سوابق و بررسی های بعمل آمده، حوزه معاونت شهرسازی و معماری مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران به لحاظ وظایف و تنوع فعالیت در امور پروانه ساختمان، پایان کارساختمان، عوارض ساختمان، تخلفات ساختمان، تغییرکاربردساختمان، تثبیت واحدتجاری و غیره، بیشترین مراجعات و اعتراضات مردمی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: حوزه معاونت نظارت برای تشریک مساعی بیشتر و رفع مشکلات موجود، جلسات مستمر و منظم در سطح معاونین، مدیران و کارشناسان دریک برنامه زمان بندی مشخص برقرار کرده است.

نایب رییس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا در ادامه ایجاد وحدت رویه در کلیه مناطق در خصوص محاسبه وصول عوارض از طریق معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، ارائه دستورالعمل شرح وظایف شورای معماری و شهرسازی برای بررسی به معاون نظارت شورای اسلامی شهر تهران، ارائه کلیه مصوبات نظارت و حمایت دوره ای از طریق معاون شهرسازی و معماری به حوزه نظارت شورای شهر جهت بررسی و رفع مغایرتهای احتمالی با طرح تفصیلی، راهکارهای مشترک رفع مشکلات بخش شهرسازی و معماری است.

بر اساس این گزارش، بخش دوم گزارش معاون نظارت شورا به ایرادات عملکرد دفاتر الکترونیکی شهرداری تهران اختصاص داشت.

عباس جدیدی در این باره گفت: شهرداری تهران در راستای تحقق و استقرار دولت الکترونیک و کاهش تصدی گری با بکارگیری بخش خصوصی در چارچوب برنامه پنج ساله و مصوبه شورای اسلامی شهر تهران نسبت به تأسیس و راه اندازی حدود ۱۲۳ دفتر الکترونیک در سطح نواحی و مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران اقدام کرده است.

وی خاطر نشان کرد: این دفاتر الکترونیک به نیابت از شهرداری تهران خدماتی از قبیل صدور انواع پروانه ساختمان، ارائه خدمات نظارت فنی، تجمیع و تفکیک املاک، کسب و پیشه، خدمات مرتبط با مؤدیان ˈپرداخت عوارضˈ و سایر موارد خدمات ارائه می دهند.

وی ادامه داد: اخبار و گزارشات واصله در خصوص عملکرد دفاتر الکترونیک حکایت از این دارد که نظارت ناکافی شورای راهبری و عدم وجود هماهنگی لازم مناطق شهردای با دفاتر الکترونیک منجر به حصول عملکرد نامطلوب در بخش هایی از جمله: صدور مجوز تعدادی از دفاتر الکترونیک بر خلاف آئین نامه اجرائی مربوط ،مشخص نبودن میزان و نحوه محاسبه و نوع ارائه خدمات برای شهروندان ،بازرسی و نظارت ناکارآمد بر نحوه عملکرد این دفاتر، و عدم هماهنگی لازم مناطق شهرداری تهران با دفاتر الکترونیک شده است.

جدیدی افزود: برای رفع مشکلات فوق جلسات هماهنگی را با سازمان فن آوری شهرداری و موسسات نظارتی بر دفاتر الکترونیک داشته ایم که در آینده این موضوعات ارائه خواهد شد.

وی اظهار داشت: حوزه معاونت نظارت شورای اسلامی شهر تهران در یک برنامه کوتاه مدت و بر اساس اولویت ۴ موضوع مهم و ضروری را در دستور کار برنامه پیش رو خود قرار دهد.

بر اساس این گزارش، بخش دیگر این گزارش به برنامه های اجرایی معاونت نظارت شورا و بازدید هایی که از مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران داشته است و نیز پاسخگویی به مراجعین در شورا و مناطق احتصاص داشت.

وی گفت

: نظارت بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی رویکردی سازنده، هدایت گر و حمایت کننده از مجموعه مدیریت شهری است و به معنای دخالت در امور اجرایی شهر نیست.

ˈاحمد مسجد جامعیˈ رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در این گزارش نکات قابل نظارت و پیگیری آورده شده؛ تاکید کرد: نظارت امری عامی است و این امر باید در تمام بخش های شورا و شهرداری جریان یابد.

ˈمحمد سالاریˈ رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورا نیز با اشاره به بخش های اختصاصی گزارش فوق به مباحث شهرسازی گفت: بیشتر مغایرت ها و مشکلات نظارتی احصاء شده در این گزارش مربوط به شهرسازی و معماری است.

وی پیشنهاد داد صندوق های پیشنهادات و انتقاداتی در مناطق ، سازمانها و معاونت های شهرداری و یا کمیسیون های تخصصی شورا در شهرداری ها ایجاد شود تا شهروندان که شاهد انحرافات و تخلفات هستند آنها را گزارش دهند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری