جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۲
معاونت اقتصادی در شهرداری اصفهان تشکیل شود

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان منابع درآمدی شهرداری در بودجه سال آینده را ناپایدارتر از سال جاری بیان کرد و گفت: تشکیل معاونت اقتصادی در شهرداری راهکار اساسی برای تدوین بودجه متمرکز بر درآمدهای پایدار است.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش سایت خبری شهرداریها از اصفهان به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، غلامحسین صادقیان ناهنجاری‌های بصری، ترافیکی، آلودگی‌های زیست محیطی، از بین رفتن منظر طبیعی و زمین‌های کشاورزی و بسیاری از مشکلات زیست محیطی را ماحصل قانون خود گردانی شهرداری‌های دانست و اظهار داشت: با تصویب قانون خود گردانی شهرداری‌ها در دهه ۶۰ تا ۷۰ و چالش‌های متعدد شهری در آن زمان، مدیران شهری را بر آن داشت که به دنبال افزایش درآمد شهری به طرق مختلف و بدون در نظر گرفتن مشکلات و عوارض آن باشند.

وی هدف از توسعه صورت گرفته از این طریق را آرامش و آسایش شهروندان بیان و تصریح کرد: متأسفانه این امر امروز تهدید کننده سلامت مردم و نسل آینده شده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان، درآمد پایدار را لازمه توسعه پایدار شهرها به ویژه کلان شهرها دانست و گفت: در دهه‌های اخیر برای به حداقل رساندن عوارض حاصل از توسعه کلان شهرها در جهان، مباحث مربوط به توسعه پایدار مورد توجه قرار گرفته است.

این مسئول با بیان اینکه درآمدهای ناپایدار تحت تأثیر تغییرات اجتماعی، اقتصادی، طبیعی و سیاسی قرار می‌گیرد افزود: عدم تحقق این درآمدها موجب اجرایی نشدن برنامه‌های از پیش تعیین شده و اخلال در خدمات شهری می‌شود.

صادقیان، کل بودجه پیشنهادی سال آینده شهرداری اصفهان را ۲۲۰۰ میلیارد تومان بیان کرد و افزود: از این مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدی و ۷۰۰ میلیارد تومان غیر نقدی بوده که ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدی آن در هفت سرفصل درآمدی پیش‌بینی شده که در مقایسه با بودجه سال جاری ۷/۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه متأسفانه این درصد رشد در تمام سر فصل‌ها یکسان نیست تصریح کرد: بیشترین رشد مربوط به درآمدهای ناپایدار بوده به طوری که درصد درآمد ناشی از عوارض عمومی در بودجه سال آینده نسبت به سال جاری ۹/۷۳ درصد رشد داشته است.

رئیس کمیسیون بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر اصفهان از رشد منفی ۴/۳۷ درصدی ردیف بودجه سایر منابع تأمین اعتبار در بودجه سال آینده شهرداری خبر داد و عنوان کرد: درآمدهای پیش بینی شده در بودجه سال آینده شهرداری اصفهان ناشی از عوارض اختصاصی ۸۶/۵۶ درصد، بهای خدمات و درآمد مؤسسات انتفاعی شهرداری ۲/۱۹، درآمد حاصل از وجوه و اموال شهرداری ۱۹/۹۹، کمک‌های اعطایی دولت و سازمان‌های دولتی ۳۴/۱۳ و اعانات و هدایا و دارائی‌ها ۸/۲۰ درصد نسبت به بودجه سال جاری رشد داشته است.

این مسئول منابع درآمدی سال جاری شهرداری اصفهان را نسبت به سال آینده مطمئن‌تر و قابل حصول‌تر دانست و افزود: در مقایسه اجمالی بین بودجه سال جاری و سال آینده شهرداری می‌بینیم که سهم ردیف‌های درآمدی ناپایدار سال جاری ۲۵/۴۲ درصد نسبت به کل درآمد نقدی و در بودجه پیشنهادی سال آینده ۸۸/۵۷ درصد است که صرف نظر از تحقق یا عدم تحقق درآمد پیشنهادی با توجه به اینکه عمده این درآمد ناشی از تراکم فروش است با اصول توسعه پایدار هم‌خوانی ندارد.

صادقیان، اهتمام مدیران شهرداری به اجرای پروژه‌های شاخص مورد نظر را باعث افزایش درآمد از این ردیف‌ها بیان و بر اهمیت و جایگاه درآمدهای پایدار در توسعه پایدار شهر و کیفیت عمران و خدمات شهری اشاره کرد و لزوم تشکیل معاونت اقتصادی در شهرداری اصفهان را مورد تاکید قرار داد و متذکر شد: شهردار اصفهان باید تلاش‌های خود را برای تحقق این امر به کار گیرد و با توجه به ظرفیت‌های مختلف قانونی و بومی شهر در سال آینده بودجه متمرکز بر درآمدهای پایدار تدوین شود.

وی به تحمیل عوارض و مشکلات مختلف از سوی شهرهای همجوار به کلان شهرها اشاره کرد و تلاش و پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای افزایش سهم کلان شهرها از درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده را خواستار شد و از شهردار اصفهان خواست با توجه به اهمیت موضوع، سند درآمد پایدار شهر همراه با برنامه عملیاتی مطابق با برنامه‌های پنج ساله توسعه‌ای شهر اصفهان را تدوین و برای تصویب به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری