جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲
درخواست اوقاف قم از شهرداری
درخواست اوقاف قم از شهرداری قم

مدیر کل اوقاف و امور خیریه قم خواستار پرداخت اجاره بهای موقوفات از طرف شهرداری شد.

 

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام ˈشوذب شیریˈ سه شنبه شب در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر که به عنوان میهمان در آن شرکت کرده بود،اظهار داشت: هم اکنون ۱۰۰ ملک وقفی در اختیار شهرداری قم قرار دارد.

وی با بیان اینکه اوقاف اخیرا اسامی این املاک وقفی را به شهرداری ارائه کرده است ، گفت: از آنجا که این نهاد از منافع این املاک استفاده می کند، ما از آن تقاضا داریم اجاره بهای آن را پرداخت کند.

وی با بیان اینکه وقفیات مانند خمس، ذکات،انفال و سایر در آمدها تنها برای اهداف و نیات خاصی در نظر گرفته شده اند،افزود: شورای نگهبان تسری شهرداری بر املاک موقوفه را خلاف شرع تشخیص داده است.

شیری افزود: دراین راستا شهرداری باید در برخی از نقاط شهر که طرح توسعه و تعریض معابر و شوارع را اجرا می کند مجموع قسمت هایی از املاک مختلف وقفی که درون پیاده رو و خیابان قرار می گیرد را محاسبه کرده و به معوض آن زمینی را به اوقاف تحویل دهد.

وی با اشاره به موضوع ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ها مصوب سال ۹۰ خاطرنشان کرد: طبق این ماده قانونی بویژه تبصره ۳ و ۴ آن ۵۰ درصد از عرصه مورد نظر تفکیک اراضی باید به شهرداری ها داده شود، اما اجرای این قانون طبق استفساریه ما از شورای نگهبان خلاف شرع است، و بر املاک وقفی تسری ندارد.

مدیرکل اوقاف قم همچنین با اشاره به تعامل خوب اوقاف و شهرداری و اینکه به اندازه انگشتان دست هم بین این دو در محاکمه قضایی پرونده وجود ندارد، افزود: اوقاف همواره تابع قوانین شهرداری است و به کلیه قوانین شهرداری به خصوص در مورد ممنوعیت دفن اموات در داخل شهر توجه فراوانی نموده است.

شیری با یادآوری اینکه قم دارای ۴۴۴ امامزاده و ۱۴ هزار ملک وقفی است،آنها را از جمله میراث گرانبها و ارزشمند اهل بیت(ع) دانست و خواستار مساعدت هر چه بیشتر مجموعه مدیریت شهری برای حفاظت از آن شد.

امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس