جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۲
درخواست اوقاف قم از شهرداری قم

مدیر کل اوقاف و امور خیریه قم خواستار پرداخت اجاره بهای موقوفات از طرف شهرداری شد.

Print Friendly, PDF & Email

 

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام ˈشوذب شیریˈ سه شنبه شب در جلسه رسمی شورای اسلامی شهر که به عنوان میهمان در آن شرکت کرده بود،اظهار داشت: هم اکنون ۱۰۰ ملک وقفی در اختیار شهرداری قم قرار دارد.

وی با بیان اینکه اوقاف اخیرا اسامی این املاک وقفی را به شهرداری ارائه کرده است ، گفت: از آنجا که این نهاد از منافع این املاک استفاده می کند، ما از آن تقاضا داریم اجاره بهای آن را پرداخت کند.

وی با بیان اینکه وقفیات مانند خمس، ذکات،انفال و سایر در آمدها تنها برای اهداف و نیات خاصی در نظر گرفته شده اند،افزود: شورای نگهبان تسری شهرداری بر املاک موقوفه را خلاف شرع تشخیص داده است.

شیری افزود: دراین راستا شهرداری باید در برخی از نقاط شهر که طرح توسعه و تعریض معابر و شوارع را اجرا می کند مجموع قسمت هایی از املاک مختلف وقفی که درون پیاده رو و خیابان قرار می گیرد را محاسبه کرده و به معوض آن زمینی را به اوقاف تحویل دهد.

وی با اشاره به موضوع ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ها مصوب سال ۹۰ خاطرنشان کرد: طبق این ماده قانونی بویژه تبصره ۳ و ۴ آن ۵۰ درصد از عرصه مورد نظر تفکیک اراضی باید به شهرداری ها داده شود، اما اجرای این قانون طبق استفساریه ما از شورای نگهبان خلاف شرع است، و بر املاک وقفی تسری ندارد.

مدیرکل اوقاف قم همچنین با اشاره به تعامل خوب اوقاف و شهرداری و اینکه به اندازه انگشتان دست هم بین این دو در محاکمه قضایی پرونده وجود ندارد، افزود: اوقاف همواره تابع قوانین شهرداری است و به کلیه قوانین شهرداری به خصوص در مورد ممنوعیت دفن اموات در داخل شهر توجه فراوانی نموده است.

شیری با یادآوری اینکه قم دارای ۴۴۴ امامزاده و ۱۴ هزار ملک وقفی است،آنها را از جمله میراث گرانبها و ارزشمند اهل بیت(ع) دانست و خواستار مساعدت هر چه بیشتر مجموعه مدیریت شهری برای حفاظت از آن شد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری