جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۲
کشمکش هلال احمر و شهرداری کاشمر و ادامه تعطیلی تنها سینمای کاشمر

شهرستان کاشمر با وجود صبغه فرهنگی فقط یک سینما دارد که آن هم به دلیل کشمکش شهرداری و هلال احمر غیرفعال است. سفر یک شنبه شب «دکتر مجتبی احمدی» به این شهرستان برای مراسم تحلیف پیشاهنگان این شهرستان فرصتی فراهم کرد که با مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان درباره این موضوع و دیگر موضوعات به گفت و گو بنشینیم که مشروح این گفت وگو تقدیم خوانندگان گرامی می شود.

Print Friendly, PDF & Email

ساختمان سینما را به شهرداری پس می دهیم

مدیرکل هلال احمر استان در پاسخ به سوال خراسان درباره اختلافات موجود درباره تنها سینمای کاشمر و واگذار نشدن ساختمان به شهرداری می گوید: ساختمان تنها سینمای کاشمر در ابتدا تنها یک سالن اجتماعات بود که بعدها هلال احمر مجوز راه اندازی سینما را دریافت کرد. اکنون پس از تعطیل شدن سینما برای پس دادن ساختمان آن به شهرداری کاشمر ابایی نداریم و رویکرد ما برای حل این مشکل یک رویکرد درونی است. وی افزود: مقرر شده است که شورای شهر و شورای اجرایی هلال احمر کاشمر که هر دو منتخبان مردم هستند راهکاری را به محوریت فرماندار و رئیس شعبه در شهرستان اتخاذ کنند تا مشکل حل شود.

 

حل مشکل «مجتمع فرهنگی – امدادی» مهم تر از مشکل سینما است

دکتر «مجتبی احمدی» افزود: مشکل مجتمع فرهنگی – امدادی و نیز سینمای کاشمر باید حل شود. وی درباره درخواست هلال احمر از شورای شهر و شهرداری کاشمر برای بخشودگی جرایم در قبال پس دادن ساختمان سینما تصریح کرد: هم اکنون حل مشکل مجتمع امدادی و راه اندازی آن برای کاشمر به نظر من از سینما بسیار ضروری تر است، چون کاشمر به عنوان شهری که روی گسل «درونه» قرار دارد آسیب پذیرترین شهر استان به لحاظ موقعیت جغرافیایی گسل و زلزله است و ما هر لحظه احتمال می دهیم که در «ترشیز بزرگ» یک زلزله مخرب داشته باشیم. به عنوان مثال ما سابقه زلزله مهیب و مخرب کاخک گناباد را در سال ۴۸ داشته ایم که از ریشه همین گسل درونه بوده است.

 

نگاه تجاری به مجتمع های امدادی خطرناک است!

وی ادامه داد: طبق ماده ۵۴ و ۵۵ قانون شهرداری ها وظیفه شهرداری تمهید مقابله با خطرات سیل و … است و در بحث مجتمع «فرهنگی – امدادی» کاشمر هم که نیمه تمام مانده دقیقاً همین هدف باید دنبال شود و رویکرد تجاری به این موضوع یک خطر است و ما نگران این نوع رویکرد هستیم چرا که برای انعکاس نیازهای مجتمع امدادی شهرستان کاشمر به مسئولان و دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور نیازمند اعلام حمایت های محلی از داخل شهرستان هستیم که قطعاً با نظارت فرماندار موضوع قابل حل و پی گیری است و ان شاءا… به زودی مشکل را حل خواهیم کرد. «احمدی» افزود: با توجه به خطر جدی زلزله احتمالی در کاشمر به صورت طبیعی اولویت ما مجتمع فرهنگی – امدادی است که ما نیاز داریم مسئولان شهرستان هم نگاه و حمایت ویژه به موضوع داشته باشند. البته این نگاه در شهرستان های دیگر هم وجود دارد. به عنوان مثال در شهرستان سبزوار ۷۶۷ میلیون تومان از جرایم را شورای شهر برای هلال احمر بخشودگی اعلام کرده و ما هفته پیش مانند همین مجتمع را در سبزوار افتتاح کردیم. پس این جا هم می توانیم کارهای خوبی انجام دهیم و قطعاً شورای شهر هم مسائل مردم را خوب تشخیص می دهد و مطمئن هستم با محوریت فرماندار مشکل حل خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: بودجه مورد نیاز برای تکمیل مجتمع های فرهنگی – امدادی از محل تملک دارایی های استانی تأمین می شود و هلال احمر در هیچ جای کشور برای این مجتمع ها سرمایه گذاری نمی کند ضمن این که برنامه فعالیت این مجتمع ها این است که محلی برای حضور جوانان در فعالیت های فرهنگی با رویکرد آمادگی برای مقابله با حوادث و سوانح فراهم شود. به عبارت دیگر یک نگاه هلال احمر به موضوع فرهنگی است و نگاه دیگر هم بحث آمادگی برای حوادث احتمالی است. احمدی ادامه داد: ساختمان اداری مجتمع کاشمر احداث شده ولی ما می خواهیم که این مکان اردوگاهی برای اسکان اضطراری باشد چرا که ما کاشمر را یک محل خطرخیز می دانیم و هدف این است که مدیریت خطر و ریسک داشته باشیم و قصد نداریم به جنبه های تبلیغاتی و تجاری آن اهمیت دهیم. مطمئن هستیم دغدغه مسئولان شهرستان هم همین است که ما یک مکان مناسب برای آمادگی و پاسخ گویی مطلوب به حوادث و سوانح احتمالی داشته باشیم.

 

مشکل گستردگی حوزه خدماتی هلال احمر در منطقه و چالش ها

وی در پاسخ به سؤال دیگر خراسان مبنی بر این که حوزه خدمات رسانی هلال احمر کاشمر بسیار گسترده است و شهرستان های بردسکن و خلیل آباد و همچنین بخش کوهسرخ را باید پوشش دهد، تصریح کرد: طی ۲ هفته آینده نمایندگی هلال احمر بردسکن به صورت رسمی افتتاح می‌شود و شعبه مجزای هلال احمر در این شهرستان کار خود را آغاز خواهد کرد. جاده کوهسرخ هم محورحادثه خیزی است. دکتر احمدی افزود: خودم مسیر کوهستانی این بخش را بارها رفته ام و دقیقاً می دانم که چقدر حادثه خیز است به ویژه در فصل زمستان که باید توجه خاصی به آن داشت. در نتیجه مقرر شده گروه کارشناسی ما از استان به همراه رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان مطالعات لازم را برای محور انجام دهند و اگر توجیه پذیر بود و همچنین در کمیسیون مرکزی مشترک با اورژانس ۱۱۵ کشور (به منظور جلوگیری از همپوشانی و موازی کاری) به نتیجه مطلوبی رسیدیم، احداث پایگاه هلال احمر در این بخش را به صورت یک رویکرد جدی دنبال کنیم. وی خاطرنشان کرد: رویکرد ما در مدیریت بحران ها رویکرد جامعه محور است. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان افزود: اتفاقی که این روزها در حال تکرار است بحث آسیب پذیری مردم در مقابله با سوانح و حوادث است که این موضوع مقوله ای جدی است که ما را مکلف می‌کند به عنوان خانواده بزرگ هلال احمر بتوانیم برای کاهش خطرات و آسیب ها تلاش کنیم.دکتر سید مجتبی احمدی افزود: مهم ترین رویکرد ما در مدیریت سوانح و بحران ها رویکرد جامعه محور مبتنی بر نیازهای جامعه است که با نگرش خوبی که در این زمینه وجود دارد شما می توانید در موضوع آموزش های همگانی و آمادگی مطلوب برای مواجهه با حوادث و سوانح زمینه سازی کنید. وی ادامه داد: تلاش ما باید به سمت جوامع محلی و تربیت نیروهایی توانمند و فهیم باشد که بتوانند هنگام وقوع حوادث پاسخ گو باشند و فرهنگ «خودامدادی» را ترویج کنند. احمدی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: شرایط فعلی فرصت مغتنمی است برای خدمت به بهترین مردم آن هم در بهترین زمان یعنی دوران انقلاب اسلامی چرا که ما به تعبیر رهبر معظم انقلاب در یک «پیچ تاریخی» قرار داریم و برای رسیدن به افق های پیش رو و اهداف بلند نظام اسلامی که حاصل خون شهدای اسلام است باید تلاش کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری