جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۲
کاهش سهم موتور سیکلت ها در حمل و نقل اولویت سال آینده / پیاده راههای تهران طولانی تر می شود/ اعتراض به هزینه های سنگین جشن ها در شهرداری تهران

رییس کمیسیون برنامه و بودجه چهارمین دوره شورای شهر تهران از روند تصویب برنامه ۵ سال دوم شهرداری تهران گزارش داد و گفت: در برنامه ۵ ساله دوم اتاق پایش پیش بینی شده است و عملیاتی تر از برنامه ۵ ساله اول است.

Print Friendly, PDF & Email

به گزارش خبرنگار شبکه ایران در جریان برگزاری چهل و ششمین جلسه علنی شورای شهر تهران، رییس  کمیسیون برنامه و بودجه شورا از روند تصویب برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تهران گزارش داد.
علیرضا دبیر با اشاره به اینکه برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تهران جامع تر و کامل تر از برنامه ۵ ساله اول تدوین شده است، گفت: برنامه ۵ ساله دوم شهرداری اولین برنامه عملیاتی در کشور است که اتاق پایش در آن پیش بینی شده است.
وی با بیان این موضوع که یک اتاق پایش نیز در کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون نظارت شورای شهر تشکیل خواهیم داد، افزود: پایش مستمر و مداوم منجر به نظارت و عملکرد بهتر شورای شهر بر شهرداری خواهد شد.
این عضو شورای شهر تهران در مورد اهداف برنامه ۵ ساله شهرداری تهران گفت: این برنامه بر مبنای چشم اندازها و اهداف مد نظر تدوین شده است و در کل طرح های بلند مدت جامع و تفصیلی شهر محسوب می شود.

دبیردرباره جهت گیری های حوزه ماموریتی حمل و نقل و ترافیک در لایحه برنامه پنج ساله با اولویت توسعه جهشی تسهیلات حمل و نقل عمومی گفت: افزایش صددرصدی خطوط و ناوگان مترو تا پایان برنامه، پایش و کاهش آلاینده های زیست محیطی ناشی از سیستم حمل و نقل و افزایش طولی مسیر پیاده راه و…از جمله جهت گیری های این حوزه ماموریتی است که برگزاری ۱۷۸۰ نفر – ساعت در کمیسیون های عمران و حمل و نقل و ترافیک به نتیجه رسیده است.

وی با با بیان اینکه موتورسیکلت های شهر حدود ۳ برابر یک خودرو در آلودگی هوا نقش دارند، گفت: شهرداری تهران باید با هزینه ۴۰ میلیارد تومانی سهم حمل و نقل با موتورسیکلت را که حدود ۷۰۰ هزار دستگاه است را کاهش دهد.
دبیر در ادامه با توجه به ضرورت جایگزین کردن موتورسیکلت های برقی در شهر افزود: فرهنگ سازی دوچرخه سواری در سفرهای درون شهری در دستور کار شهرداری قرار دارد.

همچنین عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهربا انتقاد از تخصیص تنها ۵ هزار میلیارد تومان برای حمل و نقل عمومی سراسر کشور در بودجه سال آینده، گفت: چگونه می توان این رقم را در کشور توزیع کرد و به واسطه آن کل موضوعات مربوط به حمل و نقل را برطرف کرد؟ ما انتظار کمک بیشتری از دولت داریم.
قناعتی گفت:  از رئیس جمهور نیز می خواهم نسبت به این موضوع عنایت ویژه ای داشته باشند .

محسن سرخو، عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر نیز گفت: درکمیته حمل و نقل هم طرح جامع، هم برنامه پنج ساله و هم بودجه را باید بررسی می کردیم اما در کمیسیون عمران بعد از بودجه و برنامه به تخصیص و پرداخت می رسیم.
۷۵ میلیارد تومان بودجه برای برگزاری جشن و قبض تلفن همراه در شهرداری
رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران با بیان این موضوع که رقم بودجه برای برگزاری جشن ها و قبض های تلفن همراه شهرداری رقم بسیار بالایی است، گفت: شهرداری تهران در بودجه سال ۹۳، ۷۵ میلیارد تومان برای برگزاری جشن ها و هزینه های پرداخت قبض های تلفن همراه، ایاب و ذهاب و جشن های شرکت های زیرمجموعه خود درنظر گرفته است که این رقم با اقتصاد مقاومتی در تضاد است.
رحمت الله حافظی با اشاره به اینکه یکی از این شرکت ها، موسسه جهان است، گفت: ۱۶ میلیارد تومان برای برگزاری جشن شرکت بهره برداری مترو تهران در سال آینده درنظر گرفته شده است.
در همین مورد اسماعیل دوستی، عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر با تذکر به هزینه های شهرداری تهران گفت: درآمدهای سال ۹۳ شهرداری را بر اساس برنامه ۵ ساله بررسی کرده ایم اما هزینه های سال ۹۳ را بررسی نکرده ایم و لازم است که روی هزینه ها نیز بحث شود.
حقانی، رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر ، تذکری به شرایط زیست محیطی پایتخت داد و گفت:برنامه خاصی برای حل مشکل محیط زیست در کشور وجود ندارد. اما محیط زیست همیشه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی همچنین افزود: حدود ۱۰ میلیارد تومان بودجه به به محیط زیست اختصاص داده شده است که به نظر من بسیار کم است.
این در شرایطی است که رییس کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: تخصیص بودجه باید بر اساس مصوبات ارائه شود و هرچقدر بودجه واقعی تر لحاظ شودانحراف کمتری خواهد داشت و کمتر به مشکل برمی خوریم.
دنیامالی: اگر اعضای شورا با استعفایم مخالفت کنند، تصمیم دیگری می گیرم!
احمد دنیامالی و موضوع استعفای وی از شورای شهر یکی دیگر از موضوعات مورد بحث جلسه امروز شورای شهر بود.

وی در جمع خبرنگاران با بیان این موضوع که کار در شورای شهر شغل نیست، گفت: طبق قانون ممنوعیتی برای فعالیت همزمان در شورا و فدراسیون قایقرانی وجود ندارد.
این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه این موضوع در جلسه روز یکشنبه مورد بررسی قرار می گیرد، افزود: اگر اعضای شورای شهر با استعفای من مخالفت کنند ، تصمیم دیگری می گیرم.
تقی پور، سخنگوی شورای شهر با انتقاد از وزارت ورزش و سازمان بازرسی اضافه کرد: ما از کیان شورای شهر در برابر وزارت ورزش و سازمان بازرسی دفاع می کنیم.
البته صحبت های سخنگوی شورای شهر هادی ساعی ، عضو هیات رییسه شورای شهر را به واکنش واداشت تا جایی که وی در اعتراض به سخنان تقی پور گفت: زمانی که حق من و جدیدی را خوردند ، دفاع از کیان ما از وظایف شورا نبود.
تقی پور نیز در پاسخ به اعتراض مطروح شده  توسط ساعی به وی پیشنهاد داد: می توانید موضوع را از مراجع قضایی پیگیری کنید.

مرتضی طلایی نایب رییس شورای شهر تهران نیز با اعلام اینکه پیش بینی می کردم که اعضای شورای شهر با استعفای دنیامالی مخالفت کنند، افزود: موضوع استعفای ایشان را در دستور کار قرار می دهیم و در اولین فرصت به نتیجه می رسانیم.
علی صابری عضو جدید شورای شهر نیز بررسی استعفای دنیامالی به زمانی دیگر را جایز ندانست و گفت: این اقدام عواقب زیادی در پی خواهد داشت.
صابری ادامه داد: وزارت ورزش ۳۰ بهمن ماه را آخرین فرصت برای ارائه استعفای دنیامالی اعلام کرده اند که اگر این اتفاق نیافتد هیات رییسه شورای شهر باید پاسخگو باشند.

این در شرایطی است که مرتضی طلایی از بررسی استعفای دنیامالی در جلسه روز یکشنبه خبر داد و گفت: از طرف دیگر به دنبال استعلام مجدد از مجلس شورای اسلامی هستیم که آیا فعالیت همزمان در شورای شهر و فدراسیون قایقرانی منع قانونی دارد یا خیر.
اما احمد دنیامالی این اظهارات را بی پاسخ نگذاشت و گفت: اگر از ابتدا می دانستم که ریاست فدراسیون قایقرانی شغل است و عضویت در شورای شهر نیز شغل محسوب می شود ، یکی از این دو را انتخاب می کردم . من بنا بر قانونی که مجلس شورای اسلامی آن را تصویب کرده است به عضویت شورای شهر درآمدم و آن قانون این است که عضویت شورا و ریاست فدراسیون هیچ کدام شغل محسوب نمی شود.
وی اضافه کرد: در حال حاضر در مجمع فدراسیون قایقرانی رای مطلق آورده ام و به عنوان رییس فدراسیون انتخاب شده ام.
حال سازمان بازرسی کل کشور به من گفته است که باید استعفا دهم. من نیز برخلاف میل باطنی ام از شورای شهر استعفا داده ام ولی وزارت ورزش برای من ضرب الاجل تعیین کرده است و اعضای شورای شهر نیز با استعفای من مخالفت می کنند. به من بگویید تکلیف من چیست؟
محسن پیرهادی، عضو دیگر شورای شهر نیز در این مورد گفت: به نظر می رسد پشت این ضرب الاجل قصد و غرضی است.
رضا تقی‌پور گفت: ما به دنبال دفاع از کیان شورا هستیم. آقای دنیامالی حق دارد استعفا بدهد و در انتخابات فدراسیون شرکت کند. آقایان جدیدی و ساعی استعفا ندادند و شرکت برای انتخابات پذیرفته نشد اما آقای دنیامالی این کار را کرد و راه درست همین است.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری