جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۲
تأمین ۵۰ درصد منابع مالی قطار شهری توسط شهرداری مشهد

مدیر درآمد شهرداری مشهد گفت: ۵۰ درصد از منابع مالی مرتبط با قطار شهری مشهد را شهرداری از منابع داخلی خود تأمین می‌کند.

Print Friendly, PDF & Email

محمد آذری ظهر امروز در نشست خبری مدیر درآمد شهرداری با اصحاب رسانه اظهار کرد: شهرداری‌ها از جممله نهادهای عمومی برای خدمت رسانی به مردم شهر هستند که با زندگی مردم سر و کار دارند، هدف اصلی شهرداری‌ها رفاه حداکثری مردم است و ما مردم و شهرداری را یک خانواده می‌بینیم.

آذری با بیان این که شهرداری‌ها برای خدمت رسانی به مردم به دنبال کسب سود و منفعت نیستند تصریح کرد: توقعات شهروندان توقعات منطقی و به جایی است و وقتی نهادی مورد مشارکت مردمی قرار گیرد کارایی آن بالاتر رفته و این با مشارکت تک تک شهروندان محقق می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها از دهه ۶۰ به بعد به لحاظ تأمین منابع مالی خودگردان شدند و از آن به بعد کمک‌ها مالی مردم روز به روز به این نهاد کمتر شد تا این که شهرداری‌ها مجبور شدند برای تأمین منابع مالی خود به شهروندان مراجعه کنند و این امر چیزی است که در تمام دنیا متداول است.

آذری وظایف شهرداری را به قسمت‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد و افزود: در حوزه نگهداری از شهر شهرداری یک سری وظایف جاری و ساری دارد که باید به آنها عمل کند و با توجه به این که رقمی که برای تأمین این هزینه‌ها در سال ۹۲ رقمی معادل ۷۰۰ میلیارد تومان از مجموع دو هزار میلیارد تومان اعتبار نقدی است.

مدیر درآمد شهرداری مشهد مقدس با بیان اینکه کل بودجه نقدی شهرداری دو هزار میلیارد تومان است گفتک از این مبلغ باید حدود ۷۰۰ میلیارد تومان آن تنها صرف نگهداری شهر و هزینه‌های مرتبط با خدمات نگهداری شهری شود.

آذری با تأکید بر این که هزینه‌های شهرداری روز به روز افزایش می‌باید عنوان کرد: امسال مناطق طوس و قرقی به فضای شهری مشهد اضافه شدند و این بدین معناست که پس از این باید خدمات شهری خود را به این مناطق نیز اختصاص دهیم.

وی با اشاره به این که روزانه مبلغ دو میلیارد تومان نیاز داریم تا بتوانیم هزینه‌های شهری را پرداخت کنیم تصریح کرد: ۵۰ درصد از منابع مالی مرتبط با قطار شهری مشهد را شهرداری از منابع داخلی خود تأمین می‌کند که این رقم هزینه بسیار بالایی را به شهرداری تحمیل می‌کند در حالی که این پروژه در واقع طرحی ملی و منافع آن متوجه شهروندان مشهدی و زائران می‌شود.

آذری اظهار کرد: بر اساس ماده ۱۷۴ برنامه توسعه کشور شهرداری‌ها باید از شهروندان بابت بهای خدمات شهری مبلغی را دریافت کنند و سوال ما امروز این است که سهم هر شهروند در این میان چقدر است.

مدیر درآمد شهرداری مشهد مقدس از وجود ۱۴۳ هزار واحد صنفی، ۶۴۰ هزار منزل مسکونی و ۸۰۰ هزار خودرو در مشهد مقدس خبر داد و خاطرنشان کرد: شهروندانی که از خدمات شهری استفاده مکی‌کنند باید هزینه منطقی آن را پرداخت کنند و طبیعی است که شهروندان باید متناسب با درآمد و استفاده خود از خدمات شهری این مبلغ را بپردازند.

آذری با اعلام اینکه برای شهروندای که برای بدهی خود هنوز اقدام نکرده‌اند تخفیفاتی ویژه و البته محدود به زمانی مشخص گذاشته شده است افزود: بر اساس مصوبه‌ای که در بحث تقسیط اقساط داریم تقسیط‌های شش ماهه که از سال ۹۱ عملیاتی شده است هیچ گونه کارمزدی را از شهروندان نمی‌گیرد.

وی از وجود ۵۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیونن تومان چک‌های برگشتی شهرداری خبر داد و بیان کرد: از سال ۷۱ تا کنون این مبلغ روی هم جمع شده است و ۸۲ درصد آن مربوط به سررسید سال ۹۱ و ۹۲ است.

آذری خاطرنشان کرد: با رایزنی‌هایی که با شهرداری داشتیم مصوبه‌ای به تصویب رسید که بر اساس ان تا تاریخ ۱۷ بهمن ماه معافیت از جریمه بدهکاران به شهرداری تصویب شد./تسنیم

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری