جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۲
ساماندهی خانه‌های متروکه ارزش سرمایه‌گذاری توسط شهرداری را دارد

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: نوسازی و ساماندهی خانه‌های متروکه ارزش سرمایه‌گذاری توسط شهرداری را دارد.

Print Friendly, PDF & Email

اسماعیل دوستی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درباره خانه‌‌ها و زمین‌های متروکه شهر تهران، اظهار داشت: برای برخی از خانه‌های متروکه لازم است سازمان میراث فرهنگی ورود پیدا کند چراکه بعضا جزء آثار باستانی به شمار می‌‌آیند.

وی با بیان اینکه برخی دیگر از خانه‌ها یا زمین‌های متروکه بدون مالک هستند یا بین ورثه اختلاف وجود دارد که باعث شده خانه به حال خود رها شود، ادامه داد: شهرداران مناطق باید نسبت به شناسایی املاک متروکه به ویژه آن دسته از خانه‌‌هایی که ممکن است به دلیل فرسوده بودن خطر آفرین نیز باشند، اقدام و برای آنها شناسنامه صادر کند.

عضو کمیسیون عمران و حمل  و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه شهرداری می‌‌تواند بر اساس قانون با این دسته از مالکان برخورد کند، تصریح کرد: بر اساس ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، مشکل خانه‌هایی که ممکن است برای شهروندان خطرآفرین باشد از سوی شهرداری مرتفع شود و در صورت بروز مشکل برای شهروندان، شهرداری باید خسارت بدهد.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری می‌تواند نسبت به ساماندهی خانه‌هایی که متروکه‌ هستند و به حال خود رها شده‌اند ورود داشته باشد. در وهله اول نیز باید اخطاری از سوی شهرداری برای مالک صادر شود تا وی نسبت به تعیین تکلیف یا ساماندهی ملک اقدام کند در غیر این صورت شهرداری باید ساماندهی و زیبا سازی خانه متروکه که انجام دهد و در نهایت خسارتی از مالک دریافت کند.

دوستی با بیان اینکه تملک خانه‌های متروکه توسط شهرداری مسائل حقوقی دارد، گفت: در صورتی که مالک خانه مشخص نباشد شهرداری می‌تواند نسبت به بازسازی آن اقدام کند و در صورت مشخص شدن مالک خسارتی از وی دریافت کند اما شهرداری امکان تجمیع خانه‌های متروکه و تغییر کاربری آنها را ندارد در واقع نمی‌‌تواند دخل و تصرفی در ملک داشته باشد اما برای خارج کردن آنها از وضعیت ناخوشایند نسبت به ساماندهی اقدام کند.

وی تصریح کرد: زیبا سازی شهر و جلوگیری  از ایجاد خطر برای شهروندان برایمان بسیار مهمتر از کسب درآمد است و بازسازی و ساماندهی خانه‌‌های متروکه ارزش سرمایه‌گذاری شهرداری را دارد.

Print Friendly, PDF & Email
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری