جعبه ساز | www.boxmaker.ir
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۲
شهرداری تهران خانه تاریخی اتحادیه را احیا می‌کند
شورای شهر تهران سرانجام فوریت تملک و احیای خانه- باغ تاریخی «اتحادیه» توسط شهرداری تهران را تصویب کرد تا بدین‌ترتیب یک بنای تاریخی دیگر در تهران توسط شهرداری احیا و ...
شورای شهر تهران سرانجام فوریت تملک و احیای خانه- باغ تاریخی «اتحادیه» توسط شهرداری تهران را تصویب کرد تا بدین‌ترتیب یک بنای تاریخی دیگر در تهران توسط شهرداری احیا و مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

ماجرای پیگیری وضعیت خانه – باغ تاریخی اتحادیه در شورای شهر پس از بازدید مرتضی طلایی عضو شورای شهر تهران مطرح شد و بدین‌ترتیب شورای شهر تهران به فوریت طرح الزام شهرداری تهران به تملک و بازسازی این خانه تاریخی رأی داد. خانه – باغ تاریخی معروف به اتحادیه که در بافت تاریخی شهر تهران قرار دارد، قرار است پس از بازسازی و احیا توسط شهرداری تهران به مرکز فرهنگی – هنری تبدیل شود. همچنین قرار است طرح تصویب شده تملک خانه – باغ اتحادیه توسط شهرداری تهران به کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران برود تا چگونگی تأمین منابع خریداری این اثر تاریخی و کیفیت خرید آن بررسی شود و پس از یک‌ماه برای رأی‌گیری مجدد به صحن علنی شورای شهر باز‌گردد.

خانه – باغ اتحادیه یکی از آثار باقیمانده از باغ بزرگ لاله‌زار در محدوده منطقه۱۲ شهر تهران است که ۱۲تیرماه سال۱۳۸۴ با شماره۱۲۰۵۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد اما درپی رسیدگی نکردن سازمان میراث فرهنگی به این اثر تاریخی و خریده نشدن آن، مالکان خانه اتحادیه درخواست خروج این اثر از فهرست آثار ملی را به دیوان عدالت اداری دادند و سرانجام این خانه ۲۴ اسفند ۱۳۸۸ از فهرست آثار ملی خارج شد. این خانه متعلق به امین‌السلطان صدراعظم ناصرالدین‌شاه، مظفرالدین‌شاه و محمدعلی‌شاه قاجار بوده است که پس از کشته شدن او، توسط «حاج رحیم اتحادیه» خریداری شد.

Print Friendly, PDF & Email
برچسب ها : ,
امکان درج نظر مسدود شده است. از صفحۀ تماس با ما استفاده نمایید.
پربازدیدترین ها
اخبار شهرداریها
لمون پرس
خبر شهری